Dbanie o pięknych uśmiech to obecnie powszechna praktyka. Regularne kontrole u stomatologa, wybielanie zębów oraz poprawa uśmiechu u ortodonty są bardzo kosztowne. Czy więc wizytę u stomatologa/ ortodonty można wliczyć w koszty?
Co można wliczyć w koszty?
W koszty firmy można wliczyć wszelki zakupy i czynności, które wiążą się z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Będą to więc płatności za usługi takie jak abonament za telefon, szkolenia, czy oprogramowanie komputera. W koszty wrzucić można także rachunki za czynsz, prąd, gaz i inne media. Sytuacja ma się tak samo w przypadku zakupu telefonów, laptopów i samochodów (oraz kosztów jego utrzymania takich jak benzyna czy części zamienne) jeżeli są one niezbędne do funkcjonowania firmy. Podsumowując za koszty prowadzenia działalności gospodarczej uważa się płatne usługi oraz zakup przedmiotów, które są niezbędne, by generować zysk w firmie. A jak się to ma do wizyty u dentysty?- czy wizytę u stomatologa można wliczyć w koszty?
Sprawdź: https://www.estetique-wroclaw.pl/ortodoncja/
Wizyta u dentysty- czy wizytę u stomatologa można wliczyć w koszty?
Koszty wizyty u dentysty to wydatki osobiste, niezwiązane z firmą. Nie można ich więc wliczyć w koszty. Inaczej, rzecz się ma w przypadku prywatnych ubezpieczeń, które pozwalają na korzystanie z usług wielu specjalistów bez dodatkowej opłaty. Niektóre z nich obejmuję ortodoncję i stomatologię. Jeżeli jako pracodawca gwarantujemy takie ubezpieczenia swoim pracownikom to możemy je wrzucić w koszty funkcjonowania firmy. W każdym innym przypadku wizyta u dentysty traktowana jest jako interes osobisty, który nie wpływa na generację przychodów w przedsiębiorstwie, a więc nie ma możliwości wliczenia jej w koszty.
Zobacz ofertę Estetique Wrocław!
Wizyta u dentysty- co można dostać na NFZ?
Koszt wizyty u stomatologa w głównej mierze zależy od rodzaju zabiegu, który będzie wykonywany. Jeżeli udajemy się do stomatologa na Narodowy Fundusz Zdrowia to będziemy musieli ponieść opłatę za dodatkowe materiały użyte przez stomatologa, których nie pokrywa ubezpieczenie Narodowego Funduszu zdrowia, a nie za samą usługę. Dla przykładu jesteśmy zwolnieni z zapłaty za białe plomby, jeżeli leczonym zębem jest jedynka, dwójka albo trójka. Za darmo dostaniemy tylko plomby chemoutwardzalne, plomby światłoutwardzalne zawsze są płatne. Inaczej rzecz się ma w przypadku ortodoncji. NFZ bowiem nie pokrywa kosztów prostowania zębów (oprócz szczególnych przypadków takich jak dzieci do lat 12). Każda wizyta jest więc w 100% płatna, a wartość należnej kwoty zależy od usługi jaką wykonuje specjalista. Aparat stały jest pełnopłatny nawet w przypadku dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia- NFZ gwarantuje jedynie aparaty ruchome.
Co daje wliczanie w koszty?
Ogólna zasada jest taka, że im większe koszty generuje firma, tym zapłaci mniejszy podatek od przychodów. Całkowity dochód przedsiębiorstwa jest bowiem pomniejszany o wydatki związane z funkcjonowaniem firmy i dopiero od uzyskanej kwoty właściciel działalności gospodarczej będzie musiał zapłacić podatek dochodowy. W firmach, które generują wysokie przychody, duże koszty mogą znacznie zmniejszyć kwotę jaką trzeba będzie zapłacić do skarbu państwa. Oczywiście w koszty można i należy wliczyć zakupy wszystkich towarów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy jak np. samochody, benzyna, czynsz itd. Jeżeli zależy nam, by wliczać w koszty wizyty u lekarzy, w tym np. wizyty u dentysty, czy stomatologa, należy zadbać o odpowiednie prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników. Dopiero to można potraktować jako realne finansowe obciążenie firmy, która uwzględnia dobre zdrowie pracowników jako jeden z kluczowych czynników do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Czy wizytę u stomatologa można wliczyć w koszty? Bezpośrednio nie, ale można odliczyć koszt prywatnego pakietu ubezpieczeń zdrowotnych, który obejmuje wizytę u dentysty czy zabiegi ortodoncyjne.
- Jak prowadzić biznes w Internecie? Kluczowe zasady e-marketingu
- Opinia eksperta z Salonów Agata – czy zakup mebli można wliczyć w koszta firmy?
- Zegarek na firmę – czy firmowe zegarki można odliczyć od podatku?
- Jak budowanie rozpoznawalności w Internecie pomaga się rozwijać i pokonywać przeszkody w trudnych czasach
- Marketing stomatologiczny – SEO dla dentystów