Odnowienie certyfikatu kwalifikowanego okazuje się niezbędne w momencie, gdy jego ważność dobiega końca. W przypadku, gdy nie zdecydujesz się na taki krok, nie będziesz mógł dalej używać swojego podpisu elektronicznego. Jak odnowić certyfikat?
Kwalifikowany podpis elektroniczny jest równoznaczny z odręczną sygnaturą. Nie byłoby to jednak możliwe bez odpowiedniego dokumentu, jakim jest stosowny certyfikat. Wykupuje się go na określony czas. Po upływie okresu użytkowania odnowienie certyfikatu kwalifikowanego jest po prostu niezbędne. Zaniechanie tej czynności sprawi, że twój podpis elektroniczny po prostu straci swoją ważność. Jak odnowić certyfikat kwalifikowany?
Co to jest podpis kwalifikowany?
Jeszcze zanim dowiesz się, jak wygląda odnowienie certyfikatu kwalifikowanego, warto wiedzieć, czym właściwie jest sam podpis kwalifikowany. Narzędzie to pozwala ci na swobodne wypełnianie i podpisywanie wszelkich dokumentów bez wizyty w siedzibie firmy czy urzędzie.
W jakich wypadkach podpis elektroniczny będzie spełniał funkcję odręcznej sygnatury? Musi spełniać wszelkie wymogi, jakie zostały zawarte w stosownym rozporządzeniu eIDAS. Jednym z nim jest to, że sygnatura powinna zostać opatrzona tak zwanym certyfikatem kwalifikowanym. To właśnie ten dokument zapewnia każdemu użytkownikowi możliwość bezpiecznego korzystania z podpisu.
Każdy podpis kupuje się na dany okres. Przed jego upływem trzeba go przedłużyć. Jak wygląda odnowienie podpisu elektronicznego?
Ważność certyfikatu kwalifikowanego – jak to wygląda?
Certyfikaty kwalifikowane to dokumenty, które wydawane są tylko i wyłącznie przez określonych dostawców usług zaufania. W związku z tym, to właśnie na barkach tych firm leży obowiązek weryfikowania twojej tożsamości, jeśli zajdzie taka konieczność.
Odnowienie certyfikatu kwalifikowanego to wymagana czynność, gdyż dokument ten wydawany jest na określony czas. Może to być zaledwie kilka dni albo nawet kilka lat. Nie jest jednak możliwe otrzymanie go dożywotnio. Dlaczego złożenie wniosku o odnowienie certyfikatu kwalifikowanego jest tak ważne?
Dlaczego certyfikat kwalifikowany musi zostać odnowiony na czas?
Na samym początku należy wspomnieć o tym, że odnowienie certyfikatu kwalifikowanego musi mieć miejsce przed zakończeniem okresu jego ważności. W związku z tym, jeśli wiesz, że za jakiś czas kończy się umowa, powinieneś możliwe szybko się tym zająć. W przeciwnym razie konieczne będzie utworzenie zupełnie nowej sygnatury.
Dlaczego odnowienie certyfikatu kwalifikowanego jest tak istotne? Podpis elektroniczny zachowuje swoją ważność oraz wywołuje skutki prawne tylko i wyłącznie wtedy, gdy spełnia wymogi określone w rozporządzeniu eIDAS. Jednym z nich jest to, że musi mieć odpowiedni certyfikat. W związku z tym wszelkie podpisy dokonane za pomocą elektronicznej sygnatury bez tego dokumentu będą po prostu nieważne.
Ile kosztuje odnowienie certyfikatu kwalifikowanego?
Jeśli chodzi o odnowienie certyfikatu kwalifikowanego, cena jest zależna od oferty firmy, z której korzystasz. Oczywiście, każde przedsiębiorstwo ma swój własny cennik i to do niego trzeba się dostosować. Bardzo istotne jest jednak to, że odnowienie certyfikatu kwalifikowanego zawsze będzie tańsze niż jego pierwsze zakupienie. O ile? W większości wypadków będzie to cena mniejsza o 15-20%. Zatem, jeśli zakupiłeś swój podpis kwalifikowany za 300 złotych, to jego przedłużenie wyniesie cię około 250 złotych. Pamiętaj tylko, aby wniosek o odnowienie certyfikatu kwalifikowanego złożyć na czas.
Odnowienie certyfikatu kwalifikowanego to bardzo ważna czynność, o której warto pamiętać. Zadbaj o nie na czas, aby uniknąć nieprzyjemności. Odnowienie podpisu elektronicznego pozwoli ci nadal wygodnie załatwiać swoje sprawy.
- Kwalifikowany podpis elektroniczny – cena i zakres możliwości certyfikatu. Ile kosztuje podpis elektroniczny?
- Podpis niekwalifikowany – czym podpis elektroniczny różni się od certyfikatu kwalifikowanego?
- Podpis elektroniczny – furtka do załatwiania spraw przez internet
- Jak uzyskać podpis kwalifikowany? Wszystko, co musisz wiedzieć!
- Podpis kwalifikowany – co to jest i jakie ma zalety?