Podstawy udzielania pierwszej pomocy – kto musi się z nimi zaznajomić?
Sporo osób zastanawia się nad tym, czy wszystkie przedsiębiorstwa i instytucje publiczne, które zatrudniają pracowników, muszą wysłać załogę na taki kurs. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak faktem jest, że właściciele firm jednoosobowych, którzy pracują z innymi firmami tylko na zasadach B2B są zwolnieni z tego obowiązku.
Kodeks Pracy (artykuł 209, paragraf 1) nie wprowadza tutaj podziału, który wynikałby na przykład z osobowości prawnej przedsiębiorstwa. Jeśli więc prowadzisz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i zatrudniasz np. pięciu pracowników, to na zmianie musi znajdować się co najmniej jedna odpowiednio przeszkolona osoba.
Analogicznie, w spółce komandytowej, która prowadzi całodobowy magazyn, czy w jednostce podlegającej samorządowi terytorialnemu, np. Straży Miejskiej, która pracuje na trzy zmiany (dzienna, popołudniowa, nocna), na każdej zmianie musi być co najmniej jedna osoba znająca podstawy udzielania pierwszej pomocy.
Praktyka pokazuje jednak, że – z punktu widzenia firmy – o wiele lepiej jest wysłać na taki kurs cały zespół. Dlaczego? Warto odpowiedzieć na to pytanie… innym pytaniem. Co, jeśli przeszkolony z zakresu pierwszej pomocy pracownik zachoruje lub będzie na urlopie, poza firmą?
Państwowej Inspekcji Pracy nie będą interesowały wyjaśnienia sprowadzające się do tego, że zwykle taka osoba w firmie jest, ale akurat tego dnia, kiedy zdarzył się wypadek, była na urlopie. Może zostać zasądzona kara w wysokości nawet 30 tysięcy złotych. O wiele taniej będzie wysłać na kurs cały zespół. Takie profesjonalne szkolenia z pierwszej pomocy dla firm oferuje Centrum Ratownictwa.
Czego nauczysz się na kursie pierwszej pomocy?
Oczywiście punktem wyjścia są tzw. podstawy udzielania pierwszej pomocy. Warto upewnić się, że szkolenie nie skupia się na teorii, a na kwestiach praktycznych. Praktyka pokazuje, że to właśnie te zajęcia dają o wiele więcej, niż korzystanie z ofert przedsiębiorstw, które prowadzą takie kursy „po staremu”, czyli skupiając się na nudnych, nic nie wnoszących, formułach prawnych i kilkugodzinnych pokazach slajdów.
Profesjonalne firmy, na przykład Centrum Ratownictwa, pozwalają też na wprowadzanie zmian w programie szkolenia – na przykład tych, które wynikają ze specyfiki działania przedsiębiorstwa. Zwykle można jednak wskazać na kilka wspólnych mianowników takich kursów.
Wstępne szkolenie z resuscytacji pozwoli Ci na:
- szybką ocenę stanu poszkodowanego,
- udrożnienie dróg oddechowych,
- ocenę krążenia,
- ułożenie pacjenta w pozycji bezpiecznej.
Poza tym dowiesz się również jak postępować przy urazach. Nauczysz się też przeprowadzać wywiad SAMPLE, stabilizować rany i zwichnięcia oraz przeciwdziałać m.in. poparzeniom czy porażeniom prądem. Poznasz też podstawy prawne dotyczące udzielania pierwszej pomocy w pracy.
Ile kosztuje taki kurs? Cena nie jest wygórowana. Profesjonaliści z Centrum Ratownictwa każdorazowo ustalają ją z firmą indywidualnie. Na wysokość kwoty wpływa czas kursu, liczba osób, które będą na szkoleniu oraz ilość instruktorów, którzy będą je prowadzić.
- Delikatesy Centrum – godziny otwarcia Wigilia 2022
- Kurs euro a wymiana handlowa polskich przedsiębiorstw
- Jak zaangażowanie pracowników wpływa na ich wyniki?
- Czy regulamin pracy zdalnej jest obowiązkowy w 2023 roku?
- Delikatesy Centrum – godziny otwarcia sylwester 2022