Drzwi garażowe – budowa
Drzwi garażowe dzieli się przede wszystkim na pełne i składane. W pierwszej kategorii mieszczą się konstrukcje otwierane w różne strony. Najprostsze, a przez to bardzo popularne są skrzydła uchylane na bok. W zależności od wielkości garażu i własnej wygody właściciele mogą zdecydować się na jeden duży płat materiału lub konstrukcję dwuskrzydłową. Powszechne wykorzystanie tego typu bram wynika z braku konieczności instalacji mechanizmu służącego do otwierania i zamykania. Nie jest on niezbędny także w przypadku drzwi podnoszonych do góry.
Zamiast bram zbudowanych z jednego kawałka materiału można wybrać praktyczne konstrukcje segmentowe. Składają się z kilku podłużnych listw, które w trakcie otwierania układają się w harmonijkę. Tak jak modele uchylne są dostępne w trzech wariantach. Pierwszy to pojedyncze drzwi otwierane na bok. Drugim rodzajem są bramy dwuskrzydłowe, a trzeci typ to drzwi składające się w stronę sufitu. Przewagą wszystkich bram segmentowych nad uchylnymi jest duża oszczędność miejsca. Innymi słowy, nie trzeba zostawiać miejsca przed garażem lub pod sufitem.
Najwyższą użytecznością wśród drzwi do garażu cechują się jednak te roletowe. Zbudowane są z cienkich listw składających się w harmonijkę. Całość mieści się w kasecie zamontowanej nad wjazdem. W przeciwieństwie do modeli uchylnych i segmentowych rolety dostępne są tylko w wersji z mechanizmem automatycznego otwierania. Najczęściej można je zobaczyć w budynkach użyteczności publicznej takich jak biurowce i galerie handlowe. Dostępne są jednak w wielu stylach i kolorach, dzięki czemu z powodzeniem można je montować w również w garażach domów jednorodzinnych.
Metody otwierania drzwi garażowych
Ręcznie otwierane drzwi garażowe bywają kłopotliwe, szczególnie gdy trzeba wysiąść z samochodu w trakcie ulewy lub wietrznej pogody. Z tego powodu warto zastanowić się nad jednym z systemów automatycznego sterowania. Dobrym wyborem jest m.in. odbiornik RFID. Po jego montażu wystarczy wcisnąć klawisz na dołączonym pilocie, by dotarł do niego sygnał radiowy uruchamiający otwarcie bramy.
Zamiast niego do tego celu można wykorzystać aplikację mobilną, łączącą drzwi z systemem Smart Home. Przykładem jest Hörmann BluSecur. Inne sposoby automatycznego sterowania bramą to panele alfanumeryczne do wpisania kodu lub czytniki kart magnetycznych. W przeciwieństwie do odbiorników RFID i aplikacji wymagają jednak podjechania blisko urządzenia i otwarcia okna w aucie. W dniach, gdy pogoda dokucza, może być to jednak dość uciążliwe.
Materiały, z których tworzy się drzwi garażowe
Materiały, z których wykonywane są bramy garażowe, mają nie mniejsze znaczenie niż sposoby ich otwierania. Powodem jest duża powierzchnia, jaką zajmuje taka brama. Przez to jest doskonale widoczną częścią ściany budynku. Co więcej, w zdecydowanej większości przypadków garaż znajduje się na jego froncie. Z tego powodu właściciele domów jednorodzinnych mogą rozważyć montaż bramy z drewna. To naturalne, klasyczne tworzywo, podkreślone dodatkowo lakierem będzie się doskonale prezentować, stając się tym samym ozdobną częścią elewacji.
Zaletą drewna jest również możliwość łatwego dopasowania go do wymiarów wjazdu. W przypadku zbyt dużej powierzchni, można je po prostu przyciąć. Tego nie da się zrobić z drzwiami garażowymi wykonanymi z metalu. Od drewna jest on za to trwalszy, a więc odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jego kolejną zaletą jest wyższa odporność na warunki atmosferyczne takie jak deszcz czy śnieg. Dzięki temu metalowa brama nie wymaga tak częstych konserwacji, jak drewniana. Co więcej, dobrze uszczelniona pianką PUR będzie miała tak samo dobre właściwości termoizolacyjne, jak drzwi stworzone z naturalnego materiału.
Treść promocyjna
- Brama garażowa automatyczna – czy warto postawić na technologię?
- Dobry zamek – po czym poznać?
- Badania nieniszczące NDT – czym są i jakie mają znaczenie w przemyśle?
- Wycinarki plazmowe – czy sprawdzą się do pracy ze skomplikowanymi projektami? Sprawdzamy!
- Konto firmowe – jak sprawnie zarządzać budżetem firmy?