Dobry zamek – po czym poznać
Zamek w drzwiach to coś, czym na pewno się interesujemy. Niemniej jest to też coś, co prawdopodobnie ciągle przed znaczną częścią z nas ma sporo tajemnic. Jeśli jednak chcemy zabezpieczyć swoje mienie, musimy wiedzieć, po czym poznać dobry zamek.
Jest to temat, w przypadku którego trudno jest rozmawiać o jakiejś instrukcji. Nie ma jednak co ukrywać, że zawsze duże znaczenie ma wkładka do drzwi. Czym jest ta wkładka?
Wkładka do drzwi
Na pewno trzeba mieć świadomość tego, że chodzi o element zamka, który można zlokalizować w jego centralnej części. Wkładka do zamka bezpośrednio odpowiada za to, czy bezpieczeństwo jest na wystarczającym poziomie. Wkładka ta posiada zapadki, które wpływają na:
- blokowanie całego mechanizmu,
- uniemożliwienie otworzenia drzwi.
Ponadto wkładki dzielą się na różne typów.
Rodzaje wkładek do drzwi
Podczas poszukiwania wkładek trzeba wiedzieć, czego się szuka. Tym samym należy mieć pojęcie o dostępnych możliwościach.
Wśród dostępnych wkładek można znaleźć symetryczne i asymetryczne. Niektórzy być może myślą, że każda wkładka ma symetryczną budowę, ale to nie jest prawda. Tak było kiedyś. Obecnie coraz częściej mamy okazję zaobserwować mechanizm przesunięty, co sprawia, że nie znajduje się pośrodku drzwi. Fakt ten skutkuje tym, że w użyciu są wkładki asymetryczne. Wkładki te posiadają jedną stronę krótszą, a drugą dłuższą. Stosowanie wkładek asymetrycznych sprawia, że zamek cały czas wygląda estetycznie i nie wystaje pomimo przesunięcia mechanizmu.
W kontekście wkładek znaczenie ma też budowa pozwalająca na różnego rodzaju otwarcia. Klasyką jest wkładka dwustronna – przy tej wkładce otwór na klucz znajduje się z obu stron. Pomieszczenie może zostać zamknięte od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Skoro jest wkładka dwustronna, to można także znaleźć wkładkę jednostronną. Wkładkę tą stosuje się w drzwiach otwieranych z jednej strony. Z drugiej nie ma żadnego mechanizmu. Wiele osób może mówić o rozwiązaniu zapewniającym bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, ale patrząc całościowo, zastosowanie jest ograniczone.
Podczas poszukiwań wkładek można też natrafić na rozwiązanie z gałką. Działanie wkładki z gałką podobne jest do wkładki dwustronnej. Różnica polega na tym, że od wewnętrznej strony nie ma otworu na klucz, ale ruchomą gałkę. Wkładka z gałką oznacza szybkie otwieranie i zamykanie drzwi bez użycia klucza.
Wymiary wkładki
Pewnie często rozmyślamy o tym, które wkładki są najlepsze, ale to nie jest takie proste. Dużo zależy też od nas samych, ponieważ istotną kwestią w przypadku każdej wkładki są jej wymiary. Wkładka przede wszystkim musi zostać dopasowana do zamka i grubości drzwi. Jest to jednoznaczne, z tym że wkładka może wystawać maksymalnie o 3 mm z przeznaczonego miejsca. Jeżeli wkładka jest zbyt długa, cierpi na tym to, o co w tym wszystkim chodzi – bezpieczeństwo. Wskazane jest więc, żeby wybierać wkładki, które są idealnie dopasowane. Nie chodzi w tym momencie tylko o standardy bezpieczeństwa – liczy się także wygoda i zachowanie pełnej estetyki.
Wkładka i dodatkowe zabezpieczenia
Aby zagwarantować sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa, trzeba też pamiętać o odpowiednich atestach. Istotny są certyfikaty bezpieczeństwa zgodne z europejskimi normami PN-EN 1303. Certyfikaty te są gwarancją tego, że wybrana wkładka idealnie sprawdzi się w każdych okolicznościach.
W tym wszystkim ważne jest też to, aby pamiętać o dodatkowych zabezpieczeniach. Oczywiście jest to złożony temat. Przykładowo przy wkładkach do drzwi antywłamaniowych przydałyby się także dodatkowe elementy. Wystarczy zwrócić uwagę na zabezpieczenia antylockpingowe. Zabezpieczenia te stanowią ochronę przed otwieraniem manipulacyjnym. Nie bez znaczenia jest też ilość kombinacji klucza.
Zabezpieczenie domu/mieszkania wymaga spojrzenia na naprawdę wiele spraw. Niemniej bez względu na wszystko bezpieczeństwo jest najważniejsze.
- Rodzaje drzwi do garażu. Jakie wybrać do swojego domu?
- Jak zabezpieczyć biuro przed włamaniem? Praktyczne porady i rozwiązania
- Chorobowe dla przedsiębiorcy – co przysługuje? Czy w razie choroby przedsiębiorca ma prawo do świadczeń?
- Szkolenie cybersecurity, czyli twoja droga do zostania ekspertem cyberbezpieczeństwa
- Co jest niezbędne do wdrożenia kontroli dostępu w swoim przedsiębiorstwie? Odpowiadamy!