Jak działają wycinarki plazmowe?
Technologia cięcia materiałów plazmą, choć jest zaawansowana technicznie i wykorzystuje potencjał tak zwanego czwartego stanu skupienia, liczy sobie już niemal 70 lat. Na czym polega? Wraz ze wzrostem temperatury opór elektryczny plazmy, składającej się z obojętnych i naładowanych elektrycznie cząsteczek, maleje.
Wysokie natężenie prądu pozwala wytworzyć łuk elektryczny o temperaturze dochodzącej do kilkunasty tysięcy stopni Celsjusza. To z kolei pozwala na stopienie materiału i rozdzielenie go. Dzięki temu ta technologia ma sporo zalet, jednak również jedną istotną wadę: wycinarki plazmowe radzą sobie jedynie z materiałami przewodzącymi prąd elektryczny.
Co można ciąć plazmą?
Pierwotnie maszyny tego typu wykorzystywano przede wszystkim do obróbki stali czarnej, nierdzewnej i aluminium. Obecnie dają zdecydowanie większe możliwości: stół CNC do plazmy posłuży również do cięcia między innymi miedzi, mosiądzu, żeliwa czy stali stopowych. Ta metoda wobec tego nie będzie tak uniwersalna jak np. obróbka laserem, jednak wycinarka plazmowa do metalu wciąż ma sporo do zaoferowania przedsiębiorstwom, które zajmują się obróbką materiałów przewodzących prąd elektryczny.
Nowoczesne wycinarki plazmowe dają większe możliwości
Kupując odpowiednie urządzenie, będziesz w stanie zagwarantować sobie zdecydowanie większą elastyczność i znacząco usprawnić pracę. Niektóre takie urządzenia łączą możliwości cięcia plazmowego oraz wodnego lub tlenowego – tak działają na przykład wycinarki plazmowe oferowane przez Eckert.
Dzięki temu, inwestując w jeden model, zyskujesz dostęp do dwóch metod, które na dobrą sprawę pozwolą Ci zrealizować praktycznie dowolny projekt i czerpać z ich niekwestionowanych zalet bez ograniczeń. Nowoczesne wycinarki w znaczący sposób ułatwiają przy tym codzienną pracę i zwiększają efektywność. Przede wszystkim cały proces może podlegać automatyzacji, a zadanie operatora sprowadza się głównie do wprowadzenia parametrów cięcia i monitorowania jego rezultatów. Zaawansowane głowice dają natomiast możliwość realizacji nawet najbardziej skomplikowanych projektów, oszczędzając przy tym materiały i nakłady finansowe.
Zalety cięcia plazmowego
Poznaliśmy już najistotniejszą wadę lasera plazmowego do metalu, czyli ograniczenie dotyczące obrabianych materiałów. Teraz czas poznać jego zalety, a to właśnie one przekładają się na niesłabnące od lat zainteresowanie wycinarkami plazmowymi. Przede wszystkim ta metoda obróbki gwarantuje niezwykle wysoką precyzję cięcia.
Dzięki niej sprawdza się nawet podczas realizacji wyjątkowo skomplikowanych projektów z dużą liczbą detali. Materiał nie ulega znacznemu nagrzaniu, co redukuje ryzyko powstania uszkodzeń i minimalizuje straty materiału poddawanego obróbce. Poza tym możliwe jest cięcie materiałów różnej grubości – od 0,5 aż do 100 mm.
Decydując się na wycinarki plazmowe do metalu, uzyskujesz wobec tego sporą elastyczność. Nie bez znaczenia pozostaje przy tym wysoka szybkość cięcia: proces przebiega bardzo sprawnie. To natomiast pozwala na uzyskanie jeszcze wyższej wydajności i optymalizację procesów. Jak widać, lista zalet jest zdecydowanie dłuższa od wad. Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z urządzenia wyposażonego dodatkowo w tnąca głowicę wodną, również je uda się zniwelować!
Materiał promocyjny
- Dopłaty do samochodów elektrycznych. Ile może zyskać Twoja firma?
- Rodzaje drzwi do garażu. Jakie wybrać do swojego domu?
- Studio graficzne Fesido – projekty z pasją
- Jakie cechy powinna mieć odzież dla lekarza?
- Samochód elektryczny w firmie – jakie korzyści?