Roboty przemysłowe już od wielu lat ułatwiają pracę wielu dużych przedsiębiorstw produkcyjnych. Przez lata maszyny te ewoluowały, aby spełnić wymagania, które stawiane są przez nowoczesne społeczeństwo. Sprawdź, jakie są rodzaje robotów przemysłowych!
Roboty przemysłowe znacznie usprawniają pracę przedsiębiorstw produkcyjnych. Wykonywana przez nie praca jest wysoce wydajna i bardzo szybka. Robotyka przemysłowa stała się już nieodłączną częścią wielu branż i ciężko wyobrazić sobie pracę bez niej. Jakie rozwiązania są stosowane, aby z robotów mogły korzystać firmy z różnych gałęzi przemysłu?
Roboty przemysłowe – budowa i zastosowanie
Współcześnie firmy produkcyjne muszą ze sobą konkurować na polu jakości i optymalizacji produkcji. Zastosowanie robotów przemysłowych jest więc w wielu przypadkach niezbędne, by możliwe było utrzymanie się na rynku. Liczba branż, w których zastosowanie znajduje robotyka, jest coraz większa. Właśnie dlatego powstaje coraz więcej rodzajów maszyn. Poniżej przedstawimy klasyfikację robotów przemysłowych.
Roboty przegubowe
Robot przegubowy jest najczęściej wykorzystywaną maszyną w przemyśle spośród urządzeń, które opisujemy. Najbardziej charakterystyczne jest ramię robota. Budowa tego elementu przypomina ludzką górną kończynę. Ten robot ma wiele stopni swobody i może pracować stacjonarnie lub być maszyną mobilną. Jest to urządzenie cechujące się dużą wszechstronnością. Może chwytać ciężkie przedmioty i ma duży zasięg. Niektóre roboty przegubowe przystosowane są do pracy w wysokiej temperaturze i w niesprzyjających warunkach.
Roboty sferyczne
Robot sferyczny ma dwa obrotowe zespoły ruchu i jeden liniowy. Samo ramię robota pracuje przez wychylenia w dół i w górę. Zazwyczaj takie maszyny wykorzystywane są w montażowniach, ale mogą również być przydatne przy transporcie elementów i przy paletyzacji.
Roboty cylindryczne
Robot cylindryczny, nazywany również suwnicowym lub robotem bramowym, to maszyna mająca prostopadłe do podłoża ramię, które zamocowane jest na pionowej osi. Ten robot produkcyjny zazwyczaj ma na końcu chwytak, który porusza się po osi poziomej, zbliżając i oddalając się od osi pionowej. Przestrzeń robocza tworzy cylinder, stąd też wzięła się nazwa tej maszyny.
Roboty kartezjańskie
Robot kartezjański składa się z kombinacji osi liniowych. Wykorzystuje się go w automatyzacji, pozycjonowaniu i w formie stanowisk pomiarowych. Najczęściej można go zobaczyć przy zadaniach montażowych, w transporcie elementów i przy ploterach. Ich konstrukcja pozwala na poruszanie się w określonej linii roboczej, czyli do przodu i do tyłu, w prawo i w lewo oraz w górę i w dół.
Roboty SCARA
Przestrzeń robocza w przypadku robotów SCARA jest taka sama jak w przypadku robotów przemysłowych cylindrycznych. Budowa robota przemysłowego SCARA może wydawać się dosyć skomplikowana. Ma on dwa przeguby obrotowe, które działają w tej samej płaszczyźnie. W zależności od modelu przeguby pozwalają na obrót o 180-360 stopni. Na końcu ramienia tego robota przemysłowego znajduje się końcówka, która może poruszać się w górę oraz w dół. Jakie jest zastosowanie robotów w przemyśle w przypadku SCARA? Najczęściej ten rodzaj robota wykorzystuje się w automatyzacji i zwiększaniu wydajności procesów pick&place.
Roboty Delta
Często wykorzystywane w montażu sufitowym. Do bazy robota przyłączone są cienkie i wygięte ramiona, które utrzymują platformę, do której przymocowany jest specjalny chwytak. Roboty w przemyśle wykorzystywane są przy sortowaniu, działaniach pick&place i na liniach montażowych.
Do jakich zadań wykorzystuje się roboty przemysłowe?
Zastosowanie robotów przemysłowych przy monotonnych i prostych pracach jest bardzo częste. Coraz częściej jednak używa się też tych maszyn przy pracach skomplikowanych, które wymagają znacznej precyzji i szybkości. Robotyka w przemyśle musi nadążać za tempem rozwoju, aby spełnić wysokie wymagania współczesnej gospodarki. Zarówno przy produkcji masowej, jak i jednostkowej można zauważyć, jak opłacalne są roboty przemysłowe. Budowa tych maszyn zapewnia wysoką efektywność oraz dużą wydajność.
Roboty przemysłowe są niezbędne, aby maksymalnie zwiększyć wydajność produkcji. Dzięki nim możliwe jest zoptymalizowanie zadań trudnych lub niemożliwych do wykonania przez człowieka.
- PKD budownictwo, czyli sekcja F. Jakie są zasady zapisu w rejestrze? Poznaj Polską Klasyfikację Działalności
- Dofollow link – poznaj jego rolę w pozycjonowaniu SEO
- Industrializacja – definicja. Przyczyny, przebieg, skutki dla gospodarki
- Dlaczego Google nie widzi mojej strony? Co zrobić, gdy strona www się nie wyświetla?
- Multitasking – odkryj zalety i wady wielozadaniowości