Praca zdalna wydaje się bardzo atrakcyjną formą wykonywania obowiązków. Zanim jednak zdecydujemy się na przyjęcie takiego benefitu, rozważmy, czy na pewno będzie on dla nas korzystniejszy. Warto być świadomym także minusów pracy zdalnej.
Czy praca zdalna to zawsze oszczędność?
Praca zdalna to dziś jeden z najczęściej oczekiwanych i najbardziej cenionych benefitów pozapłacowych. Od momentu upowszechnienia się tej formy wykonywania obowiązków zawodowych w 2020 roku, praca zdalna zdążyła już stać się nawet standardem w niektórych branżach.
Możliwość podejmowania zatrudnienia z własnego domu lub nawet z dowolnego miejsca na Ziemi ma wiele zalet. Czy jednak jesteśmy też świadomi wad, jakie ze sobą niesie? Statystyki pokazują, że, chociaż w większości lubimy pracę zdalną, nie każdy dobrze odnajduje się w jej realiach.
Praca zdalna to z jednej strony oszczędność czasu, energii i pieniędzy, które pracownicy stacjonarni poświęcają na dojazdy do biur i innych zakładów zatrudnienia. Drugą stroną medalu jest konieczność aranżacji własnej przestrzeni mieszkalnej na prywatne stanowisko pracy. Praca zdalna wymaga posiadania dobrego fotela biurowego, może lepszego monitora, słuchawek itp. To również generuje pewne koszty, a nie każdy pracodawca chce je zwracać.
Gdy sfera zawodowa wkracza do przestrzeni prywatnej
Ponadto dom nie zawsze stwarza dogodne warunki do pracy. Dzieci, zwierzęta domowe, kwiaty, które trzeba podlać, naczynia domagające się zmywania, głośni sąsiedzi itp. Nie każdy potrafi skupić się na obowiązkach zawodowych, gdy jest w domu. Można powiedzieć, że biurowy open space też nie zawsze sprzyja wyciszeniu, ale przynajmniej jest przestrzenią przeznaczoną wyłącznie do pracy.
Dom to nasz teren prywatny, w naturalny sposób kojarzony z przyjemnościami, czasem wolnym, rodziną i podobnymi aspektami. Praca zdalna wprowadza do przestrzeni osobistej życie zawodowe, co może skutkować nie tylko niemożnością skupienia się na obowiązkach i mniejszą produktywnością, ale i przysporzyć zamieszania nawet w naszym zdrowiu psychicznym. Skończyłem pracę, bo zamknąłem komputer. I już? To takie proste? Nie dla wszystkich.
Niektórzy z racji braku zmiany miejsca nie potrafią zrzucić z siebie stresu i napięcia związanego z pracą. Odetchnąć, “przestawić się” na czas wolny. Kończą pracę, a nic się nie zmienia. Co więcej, mogą wciąż myśleć o niedokończonych obowiązkach. Kiedy te znajdują się tuż obok, są w laptopie leżącym na wyciągnięcie ręki, a nie w odległym biurze, łatwiej z powrotem po nie sięgnąć. Nie tak trudno o złe samopoczucie, a nawet pracoholizm.
Praca zdalna, gdy do biura niedaleko — dobry czy zły pomysł?
Praca zdalna pozbawia, chociaż małej ilości ruchu, którą pracownicy stacjonarni przeznaczają na dojazdy czy wyjście na obiad. Cierpi na tym nasze zdrowie fizyczne. Natomiast utrzymywanie kontaktów ze współpracownikami wyłącznie przez komunikatory internetowe nie zastępuje skutecznie potrzeby nawiązywania codziennych, drobnych relacji z innymi ludźmi. Po pewnym czasie pracownicy zdalni odczuwają tęsknotę, samotność, a nawet odizolowanie.
Praca zdalna jest szansą dla specjalistów mieszkających w mniejszych miejscowościach, w których nie mogą oni znaleźć satysfakcjonującego zatrudnienia. Nie trzeba się przeprowadzać do większych aglomeracji, żeby móc pracować w firmie, której główna siedziba mieści się, np. w Warszawie czy Wrocławiu. Z drugiej strony mieszkańcy regionów, w których atrakcyjne rynki zatrudnienia nie są od siebie oddalone na tyle, aby generować problemy z czasochłonnym dojazdem, mogą rozważyć pracę stacjonarną.
Przykładowo oferty pracy z Gliwic: https://www.gowork.pl/praca/gliwice;l czy Rybnika: https://www.gowork.pl/praca/rybnik;l zawierają propozycje pracy zdalnej, ale czy są one aż tak atrakcyjne dla mieszkańców Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, w której miasta sąsiadują ze sobą i dojazdy są stosunkowo łatwe? To kwestia do indywidualnego rozważenia. Niektórzy mogą wręcz mieszkać tuż obok swojego miejsca pracy, ale i tak wybiorą pracę zdalną, ponieważ cenią sobie m.in. brak bezpośredniej kontroli przełożonego i elastyczność, jaką daje ten tryb.
Jak oswoić pracę zdalną, gdy nie jesteśmy do niej stworzeni?
Wielu pracowników przyznaje także, że dopiero warunki pracy zdalnej pozwoliły im w pełni rozwinąć swoją produktywność. To właśnie w zaciszu własnego mieszkania osiągają najlepsze wyniki zawodowe. Niektórzy są wprost stworzeni do pracy zdalnej, inni muszą się z nią nieco dłużej oswajać.
Co zrobić, kiedy pracodawca nie daje nam wyboru pracy stacjonarnej czy hybrydowej, ale wysyła na przymusową pracę zdalną, a wiemy, że nie jest to tryb dla nas? I takie firmy funkcjonują w kraju i nie jest ich już wcale tak mało. Pracy zdalnej da się nauczyć. Grunt to wprowadzić odpowiednie nawyki i zadbać należycie o przestrzeń prywatną.
Chociaż może nas kusić wykonywanie obowiązków z kanapy i w piżamie takie działania szybko wyjdą nam bokiem. Warto zagospodarować przestrzeń przeznaczoną wyłącznie do pracy. Może to być, np. biurko, którego nie będziemy później używać, chociażby do oglądania filmów. Tak samo ważne są stałe godziny wykonywania obowiązków, których trzeba się konsekwentnie trzymać.
Oddzielenie sfery prywatnej i zawodowej to konieczność, jeśli chcemy utrzymać dobre samopoczucie i produktywność w obu obszarach. Przyda się nam także trochę ruchu i ożywione kontakty towarzyskie. W czasie wolnym warto wprowadzić, chociaż mały spacer po pracy i regularne widywać się z rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi.
- Czy regulamin pracy zdalnej jest obowiązkowy w 2023 roku?
- Jak urządzić wygodne biuro w domu, czyli home office w praktyce. Jakie meble do biura w domu?
- Depresja a praca – jak środowisko w miejscu pracy wpływa na pracownika?
- Jak zaangażowanie pracowników wpływa na ich wyniki?
- Jak wybrać najlepsze meble biurowe?