Polski Ład. „Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że przez uchwalone przepisy w programie autorstwa PiS, niektórzy nie zapłacą zarówno podatku dochodowego, jak i składki zdrowotnej. Taka luka w przepisach jest spowodowana tzw. PIT-em zero, którym objęte są duże rodziny (z co najmniej czwórką dzieci), obywatele powracający z zagranicy oraz emeryci nie pobierający świadczeń, którzy pozostają aktywni zawodowo.

Polski Ład z dużymi lukami w przepisach. Opozycja uprzedzała

Z podobnych preferencji mogą obecnie korzystać jedynie młodzi podatnicy do 26. roku życia:

Od przyszłego roku wszyscy beneficjenci zerowego PIT rozliczający się według skali podatkowej nie zapłacą podatku od przychodów do 115 528 zł (limit przychodów zwolnionych od podatku, wynoszący 85 528 zł plus kwota wolna 30 tys. zł). Co więcej, rodzice w dużych rodzinach, seniorzy, którzy nie przejdą na emeryturę, oraz powracający z zagranicy będą płacić 0 zł składki zdrowotnej tak długo, jak długo nie wystąpi obowiązek naliczenia zaliczki na podatek. Co innego podatnicy do 26. roku życia; oni składkę płacą i nadal będą płacić

– podkreśla dziennik

„DGP” zauważa, że opozycja w Sejmie i Senacie, wielokrotnie zwracała uwagę, że szybkie tempo prac nad tak dużą nowelizacją przyczyni się do licznych błędów. Zdaniem Małgorzaty Samborskiej, doradcy podatkowego i partnera w Grant Thornton, Ministerstwo Finansów powinno jak najszybciej odnieść się do tego problemu. Księgowi będą bowiem mieli od 1 stycznia 2022 r. kłopot – czy naliczać składkę zdrowotną, czy tego nie robić. Odpowiednie zmiany trzeba też wprowadzić do programów księgowo–płacowych.

Niewykluczone, że do tego czasu przepisy zostaną zmienione. Mówi się o szybkiej nowelizacji Polskiego Ładu

– pisze „DGP”

Źródło: Money.pl/Dziennik Gazeta Prawna

Archiwum: listopad 2021
Polski Ład (3)