Polski Ład. W programie autorstwa PiS nadal nie brakuje luk w przepisach. O kolejnych mankamentach w regulacjach informuje 27 grudnia „Dziennik Gazeta Prawna”. Tym razem chodzi o wysokość składki zdrowotnej za styczeń 2022 r. Różnica między tym, co twierdzi ZUS, a tym, co wynika z przepisu Polskiego Ładu, to prawie 111 zł. Problem dotyczy przedsiębiorców, którzy wybiorą liniowy 19-proc. PIT.

Polski Ład: ZUS wskazuje na 9-procentową składkę zdrowotną, choć przepisy mówią co innego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na własnej stronie internetowej podaje, że wysokość składki zdrowotnej w styczniu przyszłego roku pozostanie bez zmian i wyniesie 9%. „DGP” pisze natomiast, że regulacje wchodzące w życie 1 stycznia 2022 r. uwzględniają dla liniowców składkę na poziomie 4,9%. Bez zmian pozostanie wyłącznie podstawa wymiaru za styczeń 2022 r., która będzie taka sama jak w bieżącym roku.

Przepis jest wyjątkowo jasny i precyzyjny. Problem polega na tym, że z pewnych względów regulacja ta nie odpowiada zamysłowi rządzących

– komentuje w rozmowie z dziennikiem Michał Pankiewicz, radca prawny, doradca podatkowy.

Prawnicy są zdania, że nie ma podstawy prawnej do naliczania 9-procentowej składki za styczeń u liniowców, a ZUS swoją wykładnią chce zastąpić ustawodawcę. Z kolei Renata Majewska z Biura Kadr i Płac ujmuje to krótko: ZUS jako urząd ma obowiązek stosować przepisy, a nie podnosić wysokość składki wbrew brzmieniu ustawy.

Źródło: Business Insider

Archiwum: grudzień 2021
Polski Ład (5)