Firmy domagały się odszkodowań za lockdown, jednak do Skarbu Państwa dotarło w sumie siedem pozwów, z czego zaledwie jeden przez ostatnie pół roku. Na początku bieżącego roku wnioski składali pojedynczy przedsiębiorcy. Później dołączyli do niej przedstawiciele poszczególnych segmentów. „Dziennik Gazeta Prawna” przypomina o jednym z branży gastronomicznej oraz dwóch z sektora eventowego. W żadnym z tych trzech przypadków nie została nawet wskazana kwota potencjalnego zadośćuczynienia.

Odszkodowania za lockdown: z dużej chmury mały deszcz

Coraz większe kontrowersje wynikające z coraz dłuższych obostrzeń miały być zapowiedzią fali wniosków, jakie miał otrzymać Skarb Państwa. Jeszcze w lutym, Marek Niedużak mówił jednak, że każdy może skorzystać z tego rozwiązania, aczkolwiek jakakolwiek rekompensata nie była w żadnym wypadku pewna. Czy to jeden z powodów, który zniechęcił przedsiębiorców?

Każdy ma prawo iść do sądu, ale Skarb Państwa nie będzie pozbawiony ważkich argumentów

– uprzedzał wiceszef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Odszkodowania za lockdown. Procesy nawet się nie rozpoczęły

„DGP” podaje, że Prokuratoria Generalna, która reprezentuje państwo w takich procesach, otrzymała cztery pozwy z żądaniami odszkodowawczymi związanymi z lockdownem. Pierwsze skargi z podaną konkretną sumą zadośćuczynienia, wpłynęły w poprzednim roku:

Jeden z nich z żądaną kwotą odszkodowania w wysokości ok. 215 tys. zł został złożony przez właściciela galerii handlowej. Drugi jest na kwotę ok. 458 tys. zł, a jego autorem jest właściciel sieci siłowni. Trzeci opiewa na kwotę ok. 223 tys. zł, której domaga się przedsiębiorca z branży restauracyjnej

– wylicza „DGP”.

Z informacji podanych przez „DGP” wynika, że czwarty wniosek napłynął w tym roku, również z branży fitness. Właściciel w pozwie domaga 100 tys. zł odszkodowania.

Istotną kwestią jest to, że w żadnej z wymienionych powyżej spraw, nie rozpoczęła się jeszcze rozprawa:

Dotychczas w żadnej ze spraw nie odbyła się jeszcze rozprawa

– przekazał „DGP” mecenas Bartosz Swatek, rzecznik prasowy Prokuratorii Generalnej.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/Polska Agencja Prasowa

Archiwum: listopad 2021
Odszkodowania za lockdown