Zastanawiasz się, ile dokładnie wyniosą podwyżki dla żołnierzy 2023? Przekonaj się, jak zmieni się uposażenie wojskowych w tym roku. Dowiedz się, jakie kluczowe zmiany czekają tę grupę zawodową.

W tym roku kalendarzowym różne grupy zawodowe doczekały się zwiększenia swojego uposażenia. Nie inaczej było w przypadku armii. Chcesz przekonać się, ile dokładnie wyniosły podwyżki dla żołnierzy? 2023 rok był czasem zwiększenia ich apanaży w istotny sposób. Dowiedz się, ile dokładnie wyniósł wzrost wynagrodzeń żołnierzy w obecnym roku i z czego wynikała taka, a nie inna zmiana.

Podwyżki dla żołnierzy 2023 – jaka wysokość?

Podwyżki dla żołnierzy w 2023 wyniosły po kilkaset złotych. Mówiąc dokładnie, wojskowi mogli liczyć na średni wzrost swojego uposażenia w wysokości 676 zł brutto. Z kolei osoby, które pracują w Ministerstwie Obrony Narodowej 3 RP, mogły liczyć na podwyżkę nieco mniejszego kalibru. Było to dokładnie 500 złotych brutto.

Jaki okres obejmą najnowsze podwyżki dla żołnierzy? 2022 rok w całości. Oznacza to, że podwyżki będą otrzymywać osoby pełniącym służbę wojskową już od początku stycznia i nawet jeżeli decyzję o tym fakcie podjęto później, żołnierze otrzymają stosowne wyrównanie.

Oznacza to, że pensje za styczeń, luty i kolejne miesiące bieżącego roku zostaną wypłacone w pełnej wysokości wedle nowych kryteriów. Kryteria te stanowią, że łączną wysokość pensji polskiego żołnierza sięgnie poziomu równego 6830 zł. W tę kwotę wliczają się także rozmaite dodatki, na które mogą liczyć przedstawiciele armii.

Podwyżki dla żołnierzy w 2023 roku – uzasadnienie i koszty MON

Co stanowiło podstawę podwyżek dla żołnierzy 2023? W tej sprawie można się odwołać do kompetencji władz polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Stosowne rozporządzenie stanowiące o przyznaniu podwyżek żołnierzom podpisał w tym roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Minister o swojej decyzji poinformował publicznie za pomocą swoich profili w serwisach społecznościowych Twitter i Facebook.

Podając tę informację, minister przywołał także wspomniane wyżej kwoty podwyżek dla żołnierzy 2023.

Projekt wskazanego rozporządzenia już w lutym tego roku został przekazany do uzgodnień międzyresortowych. Co istotne, minister obrony narodowej zapowiedział także podwyższenie uposażeń cywilnych pracowników Wojska Polskiego. Sami żołnierze zaś mogą liczyć na podwyżki o różnych wysokościach. Jednak ich minimalna wysokość wyniesie 450 zł.

Z kolei maksymalna podwyżka dla żołnierza 2023 to dokładnie 920 zł brutto. Według szacunków wzrosty uposażeń będą oznaczać, co zrozumiałe, dodatkowy wydatek dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Będzie to sześć milionów złotych w tym roku oraz ponad sześć i pół miliona złotych w latach kolejnych.

Jaki wojskowi mogą liczyć na zwiększenie uposażenia?

W kwestii podwyżek dla żołnierzy zawodowych możemy wskazać kilka odmiennych grup uposażenia. Jak stwierdziliśmy, skala podwyżek rozciąga się od 450 złotych brutto do 920 złotych brutto. Warto jednak rozwinąć tę kwestię i pokazać, jak przedstawiają się stawki uposażenia zasadniczego. Wysokość przewidzianej podwyżki jest bowiem powiązana bezpośrednio z niczym innym jak ze stopniem etatowym danego żołnierza.

Najmniejsze podwyżki otrzymali żołnierze korpusu szeregowych. To właśnie oni dostali nie więcej niż 450 złotych brutto. Takie dodatkowe kwoty powędrowały na konta szeregowych oraz starszych szeregowych.

W obu przypadkach oznacza to wzrost poborów o niecałe jedenaście procent. Żołnierze korpusu oficerskiego mogą liczyć na podwyżki od 10,7 procent do 13 procent. Wzrost wynagrodzeń tym względzie to między innymi o 500 złotych wyższe uposażenie dla kaprala, czy o 720 złotych więcej dla starszego chorążego sztabowego.

Również pułkownicy czy inny przedstawiciele kadry oficerskiej przekonają się, że ich wynagrodzenia wzrosły.

Na najwyższe podwyżki pod względem kwot bezwzględnych, co zrozumiałe, mogli liczyć generałowie. Ci dostali w tym roku pensje powiększone dokładnie o 920 złotych. To oznacza procentowy wzrost uposażenia wynoszący od 5,5 procent do 8,8 procent. W zależności od dokładnej funkcji i stanowiska.

Podwyżki w wojsku 2023 – kiedy wypłaty?

Kiedy nastąpić miały pierwsze wypłaty podwyżek dla żołnierzy 2023? Wedle zapisów prawa nastąpić powinny na początku kwietnia tego roku. Jak już zaznaczyliśmy powyżej, wypłaty winny być realizowane wraz z wyrównaniem od stycznia 2023 roku. Tym samym de facto każdy żołnierz służący pod polską flagą otrzyma podwyżki już od początku roku.

Podsumowanie

Jak więc widać, podwyżki dla polskich żołnierzy nie pozostawiają wątpliwości. Będą konkretne i pojawią się na kontach różnej rangi funkcjonariuszy wojskowych w zależności od grupy uposażenia. Podwyżki dla żołnierzy 2023 z pewnością stanowią jeden z najbardziej istotnych wydatków przewidzianych w tegorocznym budżecie polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. 

Archiwum: styczeń 2023
podwyżki dla żołnierzy 2022