Podatek od wzbogacenia się – to może brzmieć nieco abstrakcyjnie, ale jest to jak najbardziej realna danina funkcjonująca w polskim systemie podatkowym. Sprawdź, czym dokładnie jest ten podatek. Dowiedz się, kogo i jakich przychodów dotyczy. Przeczytaj!
Czy wiedziałeś wcześniej o podatku od wzbogacenia? Opiszemy go w naszym artykule. O jakiej daninie będziemy odpowiadać? O takiej, która może dotyczyć zarówno ruchomości i nieruchomości – począwszy od działki i mieszkania, a skończywszy nawet na samochodzie. Nie brzmi to zachęcająco, więc możesz zastanawiać się, jak ominąć podatek od wzbogacenia. Czy jest taka możliwość? Pora na odpowiedzi!
Ile wynosi podatek od wzbogacenia?
Co do zasady podatek od wzbogacenia się… nie istnieje. Termin ten w sensie dosłownym nie funkcjonuje w środowisku prawnym. Jest to określenie potoczne. Nie oznacza to jednak, że daniny tego pasującej do tego sformułowania nie ma. Można ją określić jako rodzaj podatku od czynności cywilnoprawnych. Dla ułatwienia będziemy używać potocznej nazwy.
Podatek od wzbogacenia – zasady i stawka
Podatkowi od wzbogacenia podlegają rozmaite umowy sprzedaży i inne czynności prawne. Jakie? Oto katalog:
- umowa dotycząca darowizny;
- umowy o dział spadku;
- umowa związana ze sprzedażą oraz zamianą rzeczy lub praw majątkowych;
- umowy dotyczące ustanowienia hipoteki;
- umowy dotyczące odpłatnego użytkowania nieruchomości tudzież odpłatnej służebności;
- umowy związane z pożyczkami pieniędzy;
- umowy spółki.
Kluczowe jest to, aby w wyniku danej umowy cywilnoprawnej powstała określona kwota przychodu. Jeżeli tak właśnie się stało, możemy mówić, że ma miejsce podatek od wzbogacenia się, który wynosi 2%. Co ważne, daninie podlegają nie tylko wyżej wymienione umowy, lecz także ich wszelkie zmiany.
Podatek od wzbogacenia – nieruchomość
Gdy nabywasz nieruchomość na rynku wtórnym, będziesz musiał uiścić podatek od wzbogacenia się. Każde nabycie nieruchomości jest związane bowiem z powstaniem obowiązku podatkowego. Nie podlega jej jednak otrzymanie nieruchomości w spadku.
Jak zapłacić podatek od wzbogacenia?
Podatek od wzbogacenia się w przypadku takiej transakcji będzie wynosić 2% wartości rynkowej nabywanego lokalu. Jak zapłacić podatek od wzbogacenia w tym przypadku? Nie musisz się o to martwić. Formalnościami zajmie się bowiem notariusz, który sporządzi stosowny akt notarialny dotyczący transakcji nabycia nieruchomości. To on jest zobowiązany do uiszczenia odpowiedniej kwoty w Urzędzie Skarbowym. Oprócz podatku od wzbogacenia się będziesz musiał w tym przypadku opłacić także tak zwaną taksę notarialną.
Podatek od wzbogacenia – wyjątki
Sprzedajesz mieszkanie lub inny lokal, prowadząc działalność gospodarczą i opłacają VAT? Podatek od wzbogacenia się nie ma zastosowania. Można to porównać z sytuacją, gdy kupowałbyś mieszkanie u dewelopera. Kiedy kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym właśnie u dewelopera, z zasady jesteś zwolniony z podatku od wzbogacenia.
Pamiętaj jednak, że w takim przypadku transakcja będzie obciążona innym podatkiem – VAT:
- jeżeli mieszkanie będzie mieć maksymalnie 150 metrów kwadratowych (a gdy kupujesz dom – 300 metrów), VAT wyniesie 8%.
- gdy powierzchnia będzie większa, VAT wzrośnie od 23%.
Podatek od wzbogacenia – działka
Podatek od wzbogacenia się zapłacisz również wtedy, gdy w ramach transakcji nabędziesz ziemię. Przy zakupie działki obowiązuje taka sama zasada, co przy zakupie mieszkania lub domu. Podatek będziesz musiał zapłacić tylko wtedy, gdy kupisz działkę od osoby fizycznej.
Wysokość? Ponownie jest to 2% (obliczane zgodnie z rynkową wartością nieruchomości). Forma zapłaty podatku także się nie zmienia względem tej, którą opisaliśmy – wszystkim zajmie się notariusz.
Podatek od wzbogacenia – auto
Konieczność zapłaty podatku od wzbogacenia się nie ominie cię czasem po zakupie samochodu. Kiedy? Teraz już chyba możesz się domyślić. Oczywiście, mają tu zastosowanie zasady podobne do tych, co w przypadku transakcji kupna-sprzedaży działki lub innej nieruchomości. Jeżeli podmiot sprzedający opłaca VAT, wówczas podatek od wzbogacenia cię nie dotyczy. Jeśli jest osobą fizyczną, podatek będzie trzeba zapłacić.
Jak uniknąć podatku od wzbogacenia, kupując auto?
Tym samym da się łatwo skonstruować katalog podmiotów, od których możesz „bezpiecznie” nabyć auto. Podatku od wzbogacenia się nie zapłacisz, jeśli kupisz samochód w jednym z następujących miejsc:
- salon samochodowy, w którym sprzedawane są nowe auta;
- komis samochodowy z autami używanymi;
- inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą i niebędący osobą fizyczną.
Pamiętaj jednak, że kupując auto w salonie lub komisie, zostaniesz obciążony podatkiem VAT od ceny pojazdu. Gdy kupisz samochód od osoby fizycznej – podatek od wzbogacenia się cię nie ominie.
- Będzie wynosił 2% realnej wartości pojazdu. To ważne! Nie liczysz go od ceny wpisanej w umowie!
- Będziesz go musiał opłacić w ciągu czternastu dni od dokonania zakupu.
Podatek od wzbogacenia – auto i zwolnienie z daniny
W przypadku nabycia działki lub mieszkania nie masz możliwości, by uciec od dwuprocentowej daniny. Warto wspomnieć jednak o jeszcze jednym wyjątku dotyczącym samochodu. Możesz bowiem uniknąć płacenia podatku od wzbogacenia, nawet jeżeli kupujesz auto u osoby fizycznej. Stanie się tak wtedy, gdy wartość kupowanego samochodu będzie odpowiednio niska i nie przekracza kwoty 1000 zł.
Import auta a podatek od wzbogacenia
Inna sytuacja, w której podatek od wzbogacenia cię nie dotknie, to kupno samochodu poza granicami Polski. Jeżeli kupisz auto w innym kraju, tam podpiszesz umowę i dopiero potem wwieziesz pojazd do Polski, również nie będziesz musiał płacić daniny. Znasz już zatem dwie odpowiedzi na pytanie, jak ominąć podatek od wzbogacenia w przypadku transakcji kupna-sprzedaży auta.
Czy zawsze trzeba zapłacić podatek od wzbogacenia się?
Podsumowując, podatek od wzbogacenia się to naturalny element transakcji kupna-sprzedaży w Polsce. Jeżeli chcesz go uniknąć, możesz jedynie korzystać z dostępnych rozwiązań prawnych. Wszelkie inne próby uchylenia się od niego mogą nosić znamiona przestępstwa.
Kończąc, możemy wrócić do początku. Nie ma podatku od wzbogacenia w sensie dosłownym. Jest jedynie podatek od czynności cywilnoprawnych. Ten zaś dotyczy nas wszystkich. Ostatecznie sprawa jest więc prosta. Bogacisz się – płacisz podatki.
- Podatek katastralny – czym jest? Czy ten podatek od nieruchomości zostanie wprowadzony w Polsce?
- Podatek od czynności cywilnoprawnych – kto płaci? Ile wynosi? Sprawdź, czy dotyczy Cię zwolnienie z podatku PCC!
- Podatek cukrowy – czy obejmuje tylko słodzone napoje? Sprawdź, co konsumenci muszą wiedzieć o wprowadzonej opłacie za cukier
- Podatek handlowy – czym jest ta danina? Kto ją płaci od przychodu? Sprawdź!
- Podatek od dywidend – sprawdź, kto go płaci i co podlega opodatkowaniu!