Podatki

Podatek od wygranej w lotto – sprawdź, ile zapłacisz fiskusowi jako zwycięzca

4 minut(y) czytania

Czy wygrana to początek… kłopotów z fiskusem? Nie do końca, jednak podatek od wygranej w lotto nie ominie nikogo. Zobacz, ile wynosi i jak przeprowadzić rozliczenie od wartości nagrody.

Podatki dotkną każdego. Nawet szczęśliwca, który właśnie zdobył nagrodę pożądaną przez miliony. Otrzymanie ogromnej sumy pieniędzy wiąże się jednak nierozerwalnie z obowiązkiem uiszczenia stosownych opłat. Wygrana w lotto to zresztą tylko najbardziej jaskrawy przykład. Stosowne daniny będziesz musiał zapłacić także przy wygranych w innego rodzaju grach. Zobacz, jak wygląda sytuacja zdobywców wielkich nagród i ile wynosi podatek od wygranej w lotto.

Na kim ciąży obowiązek rozliczenia wysokości wygranej?

Jeżeli wygrasz w lotto, podatek pobierany jest od twojej wygranej. Jednak, na szczęście, to nie ty musisz się zamartwiać o to, czy zostanie opłacony w terminie i przekazany na właściwe konto. Ta powinność spoczywa na tym, kto organizuje daną grę liczbową. Wszystko odbywa się tym samym automatycznie – stosowna opłata jest wyliczana wedle kwoty wygranej i odprowadzana do urzędu skarbowego przez zarządzającego wydarzeniem.

Jeżeli grasz w tak zwanego „dużego lotka”, organizatorem gry jest Totalizator Sportowy. To on oblicza koszt podatku i przekazuje go tam, gdzie trzeba. Podatek od wygranej w lotto każdorazowo wynosi 10% sumy, której szczęśliwym posiadaczem się stałeś. Dotyczy to zresztą nie tylko znanych wszystkim od lat zakładów prowadzonych przez Totalizator Sportowy. Także międzynarodowa loteria Eurojackpot, funkcjonująca od całkiem niedawna w Polsce, jest organizowana przez Totalizator i obciążona podatkiem w takim samym wymiarze. Mówiąc najkrócej – wygrałeś 40 milionów? W zasadzie dostaniesz 36, bo część pobrał fiskus.

Zobacz także:  VAT – czym jest ten podatek i jakie są zasady jego naliczania?

Zwolnienia z podatku od wygranej w lotto

Przeglądając ustawę o PIT, możesz znaleźć informacje o pewnych zwolnieniach. Podlega im wygrana w każdej grze losowej, jeżeli nie przekroczyła kwoty 2280 zł. Tym samym, jeżeli w lotto wygrałeś nie więcej niż tyle, nikt nie pobierze 10% od tej sumy. Są też przepisy dotyczące innych gier i zakładów. Zwolnione z obowiązku opłacania podobnej daniny są osoby, które zdobyły nagrody w tych konkursach, których organizatorem były środki masowego przekazu. Podatkiem nie są obłożone także rozmaite wygrane w konkursach kulturalnych, naukowych, artystycznych lub sportowych.

Zapłaty podatku od wygranej nie trzeba uiszczać w przypadku tak zwanej sprzedaży premiowej. Według definicji, działanie to oznacza umowę sprzedaży, na mocy której sprzedający przyznaje premię kupującemu. To sytuacja, jeśli kupujesz w sklepie dany produkt, a w prezencie otrzymujesz inny. Danina nie będzie obowiązywać, jeżeli ów prezent nie będzie wart więcej niż 2 000 zł. Uwaga! Z tego zwolnienia mogą korzystać tylko osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a także ci przedsiębiorcy, którzy zajmują się działalnością rolniczą. Z kolei posiadacz firmy, który nie prowadzi działalności rolniczej, musi zapłacić podatek, jeżeli dana nagroda ma związek z prowadzoną przezeń firmą.

Zasady opodatkowania wygranych w grach liczbowych

Należy zauważyć, że każda tego typu wygrana traktowana jest przez fiskusa jako dochód. Tym samym, co logiczne, od owego dochodu musi zostać pobrany podatek dochodowy od osób fizycznych. Innymi słowy – PIT. To właśnie ustawa o PIT reguluje w tym kontekście kwestię stawek, a także wszelkiego rodzaju zwolnień.

Warto pamiętać, że danina jest z zasady pobierana w formie zryczałtowanej, co wymaga złożenia PIT-8AR. Standardowa stawka to wspomniane już wyżej 10%. Nie może więc dziwić, że rekordowe wygrane cieszą nie tylko graczy, ale także urząd skarbowy. Dla przykładu, szczęśliwiec, który zgarnął rekordową pulę 206 milionów zł w Eurojackpot, musiał odprowadzić aż 20,6 miliona zł daniny. Co ciekawe, szczęśliwe liczby w tej loterii zostały wylosowane… w piątek 13.

Zobacz także:  Postępowanie podatkowe – co to jest i jakie są jego etapy?

Co, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą? Ile zapłacisz?

Prowadzenie działalności gospodarczej nieco utrudnia kwestię wszelkiej maści zwolnień. Co więcej, jako prowadzącego działalność, wcale nie musi cię dotyczyć stawka 10% ryczałtu. Jeżeli zdobyłeś jakąś nagrodę w związku z działalnością, którą prowadzisz, wygrana ta stanowi twój przychód z działalności. Tym samym, musisz uiścić podatek dochodowy. Zasady są dokładnie takie same jak w przypadku wszelkich innych przychodów.

Oznacza to, że jeżeli przykładowo twoja działalność podlega zasadom skali podatkowej i przekroczysz pierwszy próg podatkowy, będziesz musiał uiścić konieczną należność od nagrody, wynoszącą 32% jej wartości. Zaś, jeżeli dotyczy cię podatek liniowy, zapłacisz od wygranej 19%. Pamiętaj, daninę jako podatnik opłacasz od całości danej nagrody. Co więcej, jak każdy przychód, tak i ten musisz wskazać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym.

Wygrane w grach liczbowych a zeznanie roczne

Odpowiednie wygrane, które zdobyłeś w różnych konkursach, muszą zostać wykazane w zeznaniu rocznym. Jednak wtedy i tylko wtedy, kiedy prowadzisz działalność gospodarczą i dana kwota, którą wygrałeś, lub przedmiot o określonej wartości, to przychód twojej firmy.

Jeżeli jesteś osobą fizyczną, możesz spać spokojnie. Ryczałt w wysokości 10%, który opłaca organizator konkursów różnej maści, to jedyny przepis, który cię dotyczy. Nie musisz nigdzie zgłaszać wygranej ani opisywać jej w żadnej deklaracji, którą składasz do urzędu skarbowego.

Podatek od wygranej w lotto poza Polską

A co, jeżeli zwyciężyłeś w grze liczbowej, która organizowana była poza Polską? Taka sytuacja mogła stać się udziałem osób, które brały udział w loterii Eurojackpot, zanim pojawiła się ona nad Wisłą. Co wtedy? W takim układzie twoja sytuacja ulega diametralnej zmianie.

Wygrywając poza Polską, musisz zgłosić ten fakt do polskiego fiskusa, i to niezależnie od wartości wygranej. Tym razem to ty odpowiadasz za to, aby właściwie odprowadzić podatek, a nie organizator zagranicznej loterii czy konkursu. Danina, którą musisz uiścić, dalej wynosi 10% wartości tego, co wygrałeś. W przypadku gry poza Polską nie ma natomiast limitu dolnego, który zwalniałby cię z obowiązku zapłaty. W zależności od konkursu, w którym bierzesz udział, organizator może także wymagać zapłaty podatku na terenie kraju, w którym ów konkurs się rozgrywa. W takim przypadku, rzecz jasna, nie musisz płacić podatku dwa razy.

Zobacz także:  Podatek od czynności cywilnoprawnych – kto płaci? Ile wynosi? Sprawdź, czy dotyczy Cię zwolnienie z podatku PCC!

Podsumowanie. Nagroda obarczona obowiązkiem

Kto by pomyślał, że nawet ze zwycięstwem na loterii może się wiązać tyle niedogodności? A jednak, nawet wielkie szczęście niesie za sobą prozaiczne i przyziemne obowiązki. Ostatecznie, cóż jest bardziej pewnego niż podatki? Dosięgną one każdego, niezależnie od tego, ile ma milionów na koncie. 

Nasze propozycje
Podatki

Czynny żal – sposób na uniknięcie problemów z Urzędem Skarbowym

3 minut(y) czytania
Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa wiąże się z dokumentowaniem działalności w Urzędzie Skarbowym. Czynny żal jest rozwiązaniem, na które warto się zdecydować, gdy zostanie…
Podatki

Podatek od dywidend – sprawdź, kto go płaci i co podlega opodatkowaniu!

7 minut(y) czytania
Czym jest podatek od dywidend? Jak go opłacać i jakie procedury formalne się z nim wiążą? Jak została rozwiązana jego kwestia w…
Podatki

Podatki dla pracujących za granicą – sprawdź, ile zapłacisz i czy przysługuje ci ulga!

6 minut(y) czytania
Praca poza granicami Polski wywołuje pytania o należne opłaty. Jak wyglądają podatki dla pracujących za granicą? W jaki sposób się rozliczać, aby…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *