Chcesz dowiedzieć się, jak złożyć podanie o przedłużenie umowy? Ten prosty wniosek napiszesz nawet w ciągu kilkunastu minut. Sprawdź, jak wygląda wzór takiego dokumentu i postaraj się o nową umowę u swojego pracodawcy!

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Pracujesz na etacie, ale twoja umowa dobiega końca? Nie masz pewności, że pracodawca przedłuży twój okres zatrudnienia? W takim razie wykorzystaj podanie o przedłużenie umowy. Przesyłając je do biura swojego szefa, nie tylko wykażesz zainteresowanie dalszym zatrudnieniem, ale i szybciej dowiesz się, na jakie warunki możesz liczyć. Wbrew pozorom napisanie podania o wydłużenie czasu trwania umowy nie jest trudne. Wystarczy, że skorzystasz z gotowego wzoru dokumentu, a napiszesz do ekspresowo i poprawnie!

Podanie o przedłużenie umowy – kiedy warto je napisać?

Podanie o przedłużenie umowy złóż do swojego pracodawcy zawsze wtedy, kiedy zbliża się wyznaczony czas zakończenia umowy, a ty chcesz otrzymać kolejną umowę na czas nieokreślony lub określony. Jeśli pracodawca sam nie poinformuje cię o możliwości przedłużenia zatrudnienia, może okazać się, że ostatecznie zostaniesz bez środków do życia, kiedy ten nie przedłuży twojej umowy. Pamiętaj też, że według Kodeksu pracy każdy pracodawca w kraju może zawrzeć z pracownikiem tylko 3 umowy na czas określony. Każda kolejna musi zostać podpisana na czas nieokreślony. To samo tyczy się okresu umowy na czas określony, która została zawarta 33 miesiące wcześniej – wtedy umowa automatycznie przechodzi na czas nieokreślony.

Podanie o przedłużenie umowy napisz wtedy, kiedy obawiasz się, że pracodawca wręczy ci rozwiązanie umowy lub po prostu nie przedłuży okresu zatrudnienia. Masz pełne prawo do tego, aby otrzymać z zakładu pracy informację o możliwości kontynuowania zatrudniania bądź nie.

Jak napisać dobre podanie o przedłużenie umowy o pracę, zlecenie i innych?

Dobrze sporządzone podanie o przedłużenie umowy to takie, które przede wszystkim ma oficjalny charakter. Pamiętaj, że to oficjalny dokument, który powinien być sformatowany tak samo i mieć taki sam charakter jak umowa. Zwracaj się w nim bezpośrednio do przełożonego w formie urzędowej. Pamiętaj też, że dokument tego typu zawsze powinien spełniać formalne wymogi odnośnie do jego struktury. Najważniejsze elementy, jakie musisz zapisać w podaniu, to:

  • data i miejscowość sporządzenia dokumentu;
  • twoje dane osobowe, zajmowane stanowisko oraz adres;
  • dane pracodawcy;
  • treść podania;
  • czytelny podpis.

Pamiętaj, że w treści podania musisz podać dokładny okres aktualnego zatrudnienia, typ umowy oraz rodzaj wykonywanych obowiązków. W dokumencie wskaż również uzasadnienie: wszystkie okoliczności, które mogą zachęcić pracodawcę do przedłużenia umowy. Poinformuj też o swoich kwalifikacjach i możliwościach rozwoju. Tutaj wszystko, co może wpłynąć na decyzję pracodawcy, ma ogromne znaczenie.

Kiedy przygotowujesz podanie o przedłużenie umowy, dokładnie sprawdź sporządzony dokument! Przeanalizuj go pod kątem poprawności formatu, zwrotów do pracodawcy, a także błędów. Przesłanie do pracodawcy wniosku z błędem ortograficznym lub interpunkcyjnym to gafa, jakiej żaden szanujący się pracownik nie powinien się dopuścić. Upewnij się też, że uwzględniasz w nim wszystkie ważne elementy.

Czy warto napisać podanie o przedłużenie umowy do pracodawcy?

Zdecydowanie warto napisać kompletne podanie o przedłużenie umowy, szczególnie wtedy, kiedy boisz się o dalsze losy swojego zatrudnienia. Wystarczy, że pobierzesz gotowy wzór, uzupełnisz go swoimi danymi oraz danymi pracodawcy, a następnie sprawdzisz pod kątem poprawności. Po złożeniu go do pracodawcy ten będzie zobowiązany do udzielenia odpowiedzi o możliwości dalszego zatrudnienia lub też odrzuceniu podania.

Wzór podania o przedłużenie umowy – pobierz PDF

Nie wiesz, czy pracodawca przedłuży twoją umowę i na jaki okres może to zrobić? Nie zwlekaj! Pobierz gotowy, profesjonalny wzór podania o przedłużenie umowy, wypełnij go swoimi danymi i przekaż bezpośrednio do miejsca pracy i osób odpowiedzialnych za sporządzanie umów pracowniczych.

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc
Archiwum: sierpień 2022
podanie o przedłużenie umowy