Porady

Jak powinno wyglądać podanie o podwyżkę? Co warto wiedzieć o proszeniu o większą pensję?

4 minut(y) czytania

Podanie o podwyżkę oraz cała rozmowa o zwiększeniu wynagrodzenia to dla wielu pracowników coś stresującego. Tymczasem za stażem pracy i doświadczeniem powinna iść większa pensja. Sprawdź, jak argumentować podwyżkę i przeprowadzić rozmowę.

Podanie o podwyżkę powinno być poprzedzone rozmową ze zwierzchnikiem, która „zbada grunt”. Warto dobrze przygotować się do wszystkich poszczególnych etapów proszenia o wyższe wynagrodzenie. Dobrać należy odpowiedni dzień, właściwe argumenty i przede wszystkim – poprawnie wypełnione dokumenty. Podanie o podwyżkę nie może być napisane z błędami i powinno zawierać wiarygodne przesłanki. Nawet najlepiej napisane podanie o podwyżkę może bowiem w niektórych przypadkach nie wystarczyć.

Zanim napiszesz wniosek o podwyżkę wynagrodzenia – przygotuj się

Prośbę o zwiększenie wynagrodzenia zawsze lepiej poprzeć konstruktywnymi dowodami. Z tego powodu na rozmowę warto udać się z wynikami swojej pracy. Mogą to być różne projekty, wykaz obowiązków oraz wszelkie inne kwestie, które mogłyby wskazywać, że danej osobie należy się większa pensja. 

Należy tutaj wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jakie znaczenie miały działania danej osoby na całą firmę. Warto też poćwiczyć przebieg rozmowy. Nie chodzi rzecz jasna o wykucie na blachę całego scenariusza podania o podwyżkę, jednak warto przygotować się na najczęściej pojawiające się pytania.

Kiedy najlepiej przedstawić podanie o podwyżkę wynagrodzenia?

Ustalając dzień, w którym chcesz poprosić o podwyżkę, najlepiej znać termin planowania budżetu na dany okres. Zwierzchnik może wówczas zaplanować wydatki bez nieprzewidzianych dodatkowych kosztów. Podanie o podwyżkę przygotowane po ustaleniu budżetu ma większe szanse spotkać się odmową. Wśród momentów, które najlepiej wybrać na podanie o podwyżkę, wymienia się:

  • zakończenie ważnego projektu – jeśli duża inwestycja zakończyła się sukcesem, to jest to bardzo dobry pretekst do podwyżki. Jest to merytoryczna i obiektywna wartość, którą dana osoba wniosła do firmy;
  • luźniejszy okres w pracy – kiedy obowiązków jest tyle, że nie wiadomo, w co włożyć ręce, szef zapewne nie będzie mieć czasu na rozmowę. Warto zatem wybrać moment, kiedy w firmie jest większy spokój, a co za tym idzie, będzie większe prawdopodobieństwo znalezienia czasu dla pracowników;
  • przeglądy wyników pracy – cykliczne oceny osiągniętych sukcesów to dobry pretekst do rozmowy o finansach. Wszystkie argumenty przemawiające za podwyżką masz wyłożone jak na tacy.
Zobacz także:  Zasiłek pogrzebowy KRUS – komu przysługuje i ile wynosi?

Jak poprosić o podwyżkę? Zachowanie w trakcie rozmowy

Wiele osób nie wie, jak argumentować podwyżkę i o nią prosić. Właściwa postawa podczas rozmowy może być decydująca w kwestii przyznania podwyżki. Warto zachować podczas niej profesjonalizm i nie spoufalać się z pracodawcą. Również próby przypodobania się szefowi nie będą mile widziane. 

Pamiętaj, że podanie o podwyżkę powinno wynikać przede wszystkim z wyników w pracy, a nie stosunku do zwierzchnika. Można oczywiście wyrazić wdzięczność i radość z zatrudnienia, jednak bez zbędnej przesady. Oprócz tego warto zachować pewność siebie, jednak bez nadmiernej zuchwałości. Niepożądana będzie też reakcja w drugą stronę, czyli nadmierna nieśmiałość czy brak doceniania własnych możliwości.

Jak przygotować dobre uzasadnienie podwyżki?

Starając się o podwyżkę, warto przede wszystkim podkreślić korzyści przynoszone firmie przez pracownika. Mogą to być na przykład:

  • duża staranność;
  • zaangażowanie w życie firmy;
  • sukcesy na polu zawodowym.

Nie warto tutaj odwoływać się do prywatnych kwestii, takich jak kłopoty materialne, które zapewne nie będą obchodzić zwierzchnika. Podanie o podwyżkę powinno opierać się na merytorycznych argumentach, które można łatwo udowodnić. Granie na emocjach czy próba wymuszenia wyższej pensji ze względu na porównywanie do innych pracowników to zazwyczaj niezbyt dobre strategie. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy zarobki znacząco różnią się od średniej pensji.

Pismo o podwyżkę a negocjacje stawki

Przed rozmową o podwyżkę warto zorientować się w tym, jakie są średnie zarobki osób na podobnych stanowiskach. Może to być punkt wyjścia do negocjacji. Pamiętaj, że ich wynik powinien satysfakcjonować obie strony – szef także powinien być zadowolony z zatrudniania za dane wynagrodzenie. Podanie o podwyżkę i określenie jej wysokości to trudne kwestie, dlatego warto przygotować się na różne kwoty. Dobrze przygotować kilka progów, aby następnie móc zaproponować je szefowi.

Zobacz także:  Jak zgłosić wypadek w drodze do pracy i kiedy przysługuje odszkodowanie?

Jak napisać podanie o podwyżkę?

Podanie o podwyżkę to dokument jak każdy inny i powinien być sporządzony w zgodzie z ogólnie przyjętymi normami. Z tego powodu warto wiedzieć, jak napisać podanie o podwyżkę. 

Pismo o podwyżkę musi zawierać oczywiście:

  • miejsce i datę spisania;
  • dane osobowe pracownika proszącego o większe wynagrodzenie;
  • dane zwierzchnika. 

Po tytule dokumentu należy przejść do uzasadnienia podwyżki. Warto się w nim odwołać do stażu w firmie, dotychczasowych osiągnięć, a także własnych umiejętności. Duży nacisk warto położyć na pozytywny wpływ na wizerunek firmy. Dokument należy podpisać i można przedstawić go szefowi.

Podanie o podwyżkę – z humorem czy na poważnie?

Wiele osób może zastanawiać się, czy pismo o podwyżkę powinno być napisane formalnie, czy można dorzucić do niego szczyptę humoru. Wszelkie żarty lepiej jednak zostawić na rozmowę z szefem. Podanie o podwyżkę jest oficjalnym dokumentem i powinno być napisane formalnym, urzędowym językiem. W ten sposób nie stwarza ryzyka, że jakiś żart nie trafi w gust odbiorcy.

Podanie o podwyżkę to dokument, którego nie należy się obawiać. W najgorszym możliwym wypadku zwierzchnik zwyczajnie odmówi. Warto pamiętać o tym, by poprawnie wypełnić wniosek o podwyżkę wynagrodzenia, wiarygodnie go uargumentować, a także wybrać odpowiedni moment na rozmowę. Wszystkie te czynniki z pewnością zwiększą twoje szanse na sukces!

Nasze propozycje
Porady

Kosmetyki używane w starożytnej Grecji, zobacz, w jakiej formie odnajdziesz je dziś!

3 minut(y) czytania
Jak powszechnie wiadomo, makijaż nie jest tylko wynalazkiem naszych czasów, ale już od dawien dawna kobiety starały się dbać o swoje cery…
Porady

Śledzenie paczki wysłanej poprzez GLS tracking?

2 minut(y) czytania
Nie ma wątpliwości, iż GLS jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku, jeśli w grę wchodzą usługi kurierskie. W branży bowiem…
Porady

Fotowoltaika, czyli darmowa i czysta energia dla każdego

1 minut(y) czytania
Zgodnie z definicją fotowoltaika to technologia, która umożliwia przetwarzanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zastosowanie krzemowych paneli pozwala wytwarzać prąd stały, który po przetworzeniu przez falownik może zostać wykorzystany do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Zastosowanie tej technologii jest opłacalne i korzystne dla środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *