Podanie o pracę to dość nietypowy dokument. Większość pracodawców wymaga przede wszystkim CV oraz listu motywacyjnego. Dowiedz się, jak poprawnie napisać podanie, nawet jeśli pracodawca obecnie nie poszukuje pracownika.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
Planujesz stworzyć podanie o pracę? Koniecznie przygotuj wszystkie niezbędne informacje o sobie. Podstawą do stworzenia kompletnego dokumentu jest uwzględnienie swoich danych osobowych i teleadresowych. Pamiętaj, że podanie o pracę powinno mieć określoną formę. Tylko wtedy będzie odpowiednio skuteczne i zainteresujesz nim potencjalnego pracodawcę. Co może ci ułatwić zadanie? Pobierz gotowy wzór, by się na nim oprzeć pod względem formy. Skupisz się na treści i dzięki temu na pewno przygotujesz przyciągający uwagę dokument.
Podanie o pracę – jak może pomóc ci wzór?
Chcesz napisać podanie o pracę, ale nie wiesz, jak powinno wyglądać? Pobierz gotowy wzór dokumentu. Dzięki temu znacznie szybciej opiszesz swoje doświadczenie zawodowe oraz cechy, jakimi chcesz przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy.
Podanie o pracę – co powinien zawierać ten dokument?
Pamiętaj o kilku niezbędnych elementach, jakie powinien zawierać ten dokument. Oto one:
- data i miejscowość sporządzenia dokumentu (w prawym górnym rogu);
- twoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe;
- dane firmy, do której zwracasz się z podaniem o pracę, a także jej adres;
- treść podania, gdzie opisujesz dokładnie swoje umiejętności, wykształcenie oraz powody, dla których pracodawca powinien cię zatrudnić;
- twój podpis;
- informacje o załącznikach.
To podstawowe kwestie, o których musisz pamiętać podczas przygotowywania podania o pracę dla potencjalnego pracodawcy. Dobra konstrukcja dokumentu to nie wszystko. Im lepiej ubierzesz w słowa wszystkie swoje najlepsze cechy, tym prędzej zainteresujesz dział HR swoim podaniem. Zanim wyślesz dokument, dowiedz się, co mogłoby zainteresować daną firmę. Poinformuj pracodawcę o tym, dlaczego zatrudnienie nowego pracownika (ciebie) jest dobrą decyzją i jakie korzyści przyniesie dla twojego przyszłego zakładu pracy.
Pamiętaj! Zawsze na końcu dokumentu użyj zwrotu grzecznościowego do pracodawcy. To zawsze jest dobrze odbierane przez rekruterów, jako wyraz szacunku.
Czego unikać podczas pisania podania o pracę?
Kiedy piszesz podanie o pracę, raczej unikaj długich bloków tekstu.
- Stawiaj na konkrety.
- Zawsze uwzględniaj tylko swoje najlepsze cechy.
- Nie używaj zwrotów potocznych.
- Zadbaj też o interpunkcję i ortografię – podanie o pracę z błędem w treści prawdopodobnie automatycznie wykluczy cię z rekrutacji.
- Nigdy nie powielaj tego samego dokumentu do wielu firm z takim samym opisem. Dla każdego przedsiębiorstwa przygotuj osobne podanie o pracę, na podstawie tego, czego wymaga firma oraz jakie mogą być jej oczekiwania względem nowego pracownika.
Czy podanie o pracę pomaga w poszukiwaniu pracy?
Nie ulega wątpliwości, że dobrze napisane podanie o pracę pomaga w poszukiwaniu ofert pracy na rynku. Nawet jeśli konkretna firma nie prowadzi rekrutacji, możesz napisać podanie i wysłać je na adres firmy lub jej skrzynkę e-mail. Jeśli chcesz przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy, możesz pochwalić się referencjami od innych pracodawców. Dołącz je jako załącznik do dokumentu.
Podanie o pracę – wzór do pobrania
Wiesz już, jakie są cechy dobrego podania o pracę. Przeanalizuj najważniejsze wskazówki i poznaj strukturę dokumentu. Tę ostatnią możesz zobaczyć już teraz. Wystarczy, że pobierzesz dostępny wzór podania!
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
- Podanie o przedłużenie umowy o pracę i nie tylko – pobierz wzór
- Podanie o podwyżkę
- Podanie o praktyki
- Podanie o staż
- Podanie o przyjęcie do służby w policji