Najlepiej płatne zawody są marzeniem każdej osoby. Odpowiednio wysokie zarobki są gwarancją życia na dobrym poziomie. W jakich branżach zarabia się najwięcej? Jakie są najlepiej płatne stanowiska w Polsce? Dowiedz się, czym się zajmują doceniani pracownicy!

Każdy z nas chciałby zarabiać jak najwięcej. Wysokość zarobków na odpowiednim poziomie pozwala żyć w zgodzie ze swoimi marzeniami i planami. Pracując na najbardziej opłacalnych stanowiskach, można pozwolić sobie na drogi samochód, nowe mieszkanie w dobrej dzielnicy czy egzotyczne podróże.

Jednak czy najlepiej płatne zawody są na wyciągnięcie ręki każdego człowieka? Jak znaleźć dobrze płatną pracę? Na jakie umiejętności i kompetencje pracodawcy zwracają uwagę podczas rekrutacji na poszczególne posady? Poznaj ranking najlepiej opłacanych zawodów i stanowisk!

Najlepiej płatne zawody w Polsce

Wynagrodzenie jest jednym z najważniejszych kryteriów, na które zwracamy uwagę przy wyborze ścieżki zawodowej. Na wysokość pensji wpływa nie tylko branża, sektor czy rodzaj stanowiska, ale również wielkość firmy oraz jej status na rynku pracy.

Nie bez znaczenia jest też lokalizacja. Właśnie dlatego mediana zarobków na danym stanowisku jest trudna do ustalenia. Na całym świecie istnieją dobrze płatne zawody bez studiów oraz takie, które wymagają właściwego wykształcenia. Bardzo ważne są również odpowiednie umiejętności, doświadczenie oraz znajomość języków obcych. Jakie stanowiska znajdą się na liście najlepiej opłacanych? Sprawdźmy to!

Rynek pracy – najbardziej opłacalne zawody na świecie i w Polsce w 2023 roku

Średnie zarobki na konkretnym stanowisku są trudne do ustalenia ze względu na wiele różnych czynników mających wpływ na ich wysokość. Co dwa lata Główny Urząd Statystyczny (GUS) publikuje jednak raport przedstawiający strukturę firm w Polsce oraz medianę pensji. Ogólnopolskie badanie wynagrodzeń wyłoniło najlepiej opłacalne stanowiska. Należy do nich:

 1. Key account manager
 2. Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa
 3. Brand manager
 4. Radca prawny
 5. HR business partner
 6. Kontroler finansowy
 7. Programista (stanowisko ogólne)
 8. Project manager
 9. Analityk finansowy
 10. Inżynier ds. jakości

Poza granicami Polski najlepiej zarabiają natomiast chirurdzy, CEO oraz prawnicy korporacyjni. Czy aby dołączyć do najlepiej zarabiających osób, konieczne trzeba mieć wykształcenie wyższe? Poznaj profesje, w których można znaleźć pracę zarówno z dyplomem magistra czy inżyniera, jak i bez ukończonych studiów!

Ranking 10 najlepiej opłacalnych stanowisk – w jakich branżach zarabia się najwięcej?

Najbardziej poszukiwane są ciekawe zawody, które nie tylko przyniosą nam satysfakcję, ale również zapewnią godne warunki płacowe. Niektóre z nich wymagają od nas odpowiedniego wykształcenia (np. zawody medyczne). Na wielu stanowiskach w innych branżach znacznie ważniejsze są jednak kompetencje i umiejętności.

Aby dobrze programować, musisz bowiem nauczyć się języków programowania i wykazać się umysłem analitycznym. Gdzie można zatem zarobić najwięcej? Praca w marketingu czy może samodzielny księgowy? Jak w tej kwestii różni się rok 2023 od 2022? Zapoznaj się z listą zawodów i dobrze zaplanuj swoją ścieżkę zawodową!

Kontroler finansowy

Na podstawie danych z ostatnich dwóch lat GUS wskazał, że najniższe zarobki na tym stanowisku to 14000 zł brutto miesięcznie. Uznaje się jednak, że mediana wynosi aż 30000 zł brutto za jeden miesiąc pracy.

Radca prawny

Zawód adwokata znajduje się na liście 5 najlepiej opłacanych stanowisk w 2023 roku według GUS. Choć z powodu pandemii zarobki zmalały nawet o 15%, adwokaci zarabiają średnio 25000 zł brutto miesięcznie.

Branża IT – Programista

Zawody przyszłości to takie, które wykorzystują nowoczesne technologie. Bez wątpienia należy do nich branża IT. Programista to jeden z tych zawodów, do których nie potrzebujesz ukończonych studiów. Szanse na znalezienie zatrudnienia mają bowiem osoby, które wykażą się doskonałą znajomością języków programowania. Zapotrzebowanie na specjalistów stale rośnie, a średnie zarobki wynoszą nawet 20 000 zł miesięcznie.

Inżynier ds optymalizacji procesu

Praca przy optymalizacji procesów jest niezwykle ciekawa, ale i odpowiedzialna. Na tym stanowisku niezbędna jest znajomość nowoczesnych technologii. Wysokość zarobków w tej branży oscyluje w okolicy 16000 zł brutto.

Key Account Manager

Specjalista do spraw kluczowych klientów przede wszystkim odpowiada za kontakty firmy z klientami. Jest to niezwykle dochodowy, ale i odpowiedzialny zawód. Mediana miesięcznych zarobków wynosi około 14000 zł brutto.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa

Do obowiązków specjalistów ds cyberbezpieczeństwa należy tworzenie i zarządzanie systemami ochrony danych w sieci. Osoby zatrudnione na tym stanowisku zajmują się również tzw. bezpieczeństwem fizycznym, w którego skład wchodzi m.in.:

 • biometria;
 • kamery CCTV;
 • karty magnetyczne do budynków.

W 2023 r najwięcej ofert pracy na tym stanowisku można znaleźć w bankowości oraz firmach ubezpieczeniowych czy finansowych. Praca w tej profesji pozwala zarobić około 12000 zł brutto miesięcznie.

Brand Manager

Menedżer ds marki (opiekun marki) odpowiedzialny jest za promocję firmy oraz jej produktów lub usług. Od osoby zatrudnionej na tym stanowisku zależy sukces marketingowy i sprzedażowy. Za tworzenie planów i strategii rynkowych oraz kierowanie zespołami odpowiedzialnymi za promocję marki pracownik może otrzymać średnio 11500 zł brutto miesięcznie.

Project Manager

Najlepiej płatne zawody są zwykle bardzo odpowiedzialne. Project manager zajmuje się planowaniem oraz realizacją danego projektu. Osoba odpowiedzialna jest za:

 • budowę zespołu;
 • nadanie zadaniom odpowiedniego stopnia ważności;
 • tworzenie harmonogramu prac;
 • identyfikowanie i rozwiązywanie problemów;
 • monitorowanie budżetu.

Średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi 8000 zł brutto.

Analityk finansowy

Analityk m.in. przygotowuje roczny budżet, tworzy wieloletnie plany oraz nadzoruje ich właściwą realizację. Średnia miesięczna pensja oscyluje w wysokości 7500 zł brutto.

Inżynier ds. jakości

Pracownik zatrudniony na tym stanowisku musi kontrolować wszystkie fazy procesu produkcyjnego. Dba on o najwyższą jakość towarów. Inżynier ds jakości w Polsce może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 7500 zł brutto miesięcznie.

Najlepiej płatne zawody są jednym ze sposobów na zapewnienie sobie wymarzonego komfortu życia. Choć zarobki zależą od wielu czynników, warto sugerować się wysokością pensji podczas planowania własnej ścieżki kariery. Pamiętaj jednak, że satysfakcji z wykonywanego zawodu również jest bardzo ważna.

Archiwum: styczeń 2023
najlepiej płatne zawody