Dobrze płatne zawody bez studiów nie są mrzonką. Tytuł magistra czy inżyniera nie jest potrzebny, aby wykonywać zawód z wysoką pensją. Liczą się przede wszystkim kompetencje, umiejętności miękkie, znajomości języków oraz ukończone rozmaite kursy i szkolenia.

Czy do wykonywania zawodu programisty konieczne jest ukończenie studiów wyższych? Czy specjalista IT musi mieć wyższe wykształcenie? Czy aby rozpocząć pracę dobrze płatną, należy odbyć kierunkowe studia wyższe? Absolutnie nie. Dynamiczne zmiany na rynku pracy sprawiły, że większość najlepiej opłacanych zawodów stała się osiągalna dla osób bez tytułu magistra. Dla pracodawców najważniejsze są bowiem odpowiednie kwalifikacje pracowników. Poznaj dobrze płatne zawody bez studiów, które zapewnią ci możliwość rozwoju!

Dobrze płatne zawody bez studiów – czy to możliwe?

Najlepiej płatne zawody są dostępne dla osób z dyplomem magistra studiów nietechnicznych i technicznych. Ciekawa ścieżka kariery na dobrze płatnych posadach jest jednak osiągalna również dla tych, którzy nie ukończyli studiów wyższych. Wcale nie musisz studiować informatyki, aby być świetnym programistą. Nie będziesz za to dobrze zarabiać w tym zawodzie, jeśli nie nauczysz się dobrze kodować. Jak w takim razie zdobyć dobrze płatną pracę i zapewnić sobie wyższe zarobki?

Studia czy doświadczenie i umiejętności – jak zarabiać dobre pieniądze?

Pracodawcy coraz bardziej cenią kompetencje i doświadczenie. Studia nie są konieczne do zdobycia dobrze płatnej posady. Pamiętaj jednak, że zarobki grafików czy programistów zależą przede wszystkim od umiejętności, dlatego warto stale rozwijać swoją wiedzę. Na rynku znajduje się szeroka oferta kursów i szkoleń dla osób, które chcą być najlepsze w danej dziedzinie. Bez względu na to, czy szukasz pracy w IT, czy chcesz zostać kosmetyczką, warto inwestować w siebie i stale rozszerzać zakres umiejętności. Jest to wymóg konieczny, aby móc z powodzeniem aplikować na ciekawe zawody bez studiów.

Jak znaleźć pracę bez wykształcenia kierunkowego?

Tytuł magistra czy inżyniera nie jest aktualnie dużym atutem podczas rekrutacji. Należy wykazać się czymś więcej. Doskonałą zaletą kandydata będzie znajomość języków obcych w stopniu zaawansowanym, dlatego warto inwestować w kursy językowe. Zawody przyszłości oferujące wysokie zarobki zwykle wymagają wiedzy z zakresu nowych technologii – musisz więc przygotować się na liczne szkolenia i stałe zapoznawanie się z nowinkami. Bardzo ważne są również tzw. umiejętności miękkie, np:

  • komunikatywność;
  • odporność na stres;
  • kreatywność;
  • samodzielność;
  • umiejętność analitycznego myślenia.

Dobrze płatna praca bez studiów – programista

Dobra posada bez studiów? Wśród takich zawodów prym wiedzie programista. Na tym stanowisku najważniejsza jest umiejętność kodowania i znajomość języków programowania. Niezbędne jest też swobodne komunikowanie się w języku angielskim oraz analityczne myślenie. Przyda się również wiedza z zakresu matematyki. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2020 roku” programiści zarabiają powyżej 10000 zł brutto miesięcznie. Średnia pensja Java Developerów oscyluje w okolicy 9650 zł, natomiast Python Developerów – 9100 zł.

Jaka praca po kursach? Kontroler ruchu lotniczego

Kontroler ruchu lotniczego to osoba, która przy pomocy metody wizualnej lub radaru odpowiada za ruch lotniczy. Aby móc pracować w tym zawodzie, należy odbyć kurs i szereg testów. Pierwszym krokiem jest ukończenie Student-Air Traffic Controller Licence (S-ATCL). Następnie konieczne jest odbycie praktyk On-The-Job Training (OJT). Na końcu przygotowań do zawodu należy zdać egzamin, który pozwoli otrzymać licencję Air Traffic Controller Licence. Według raportu z 2021 roku kontrolerzy zarabiają średnio 10700 zł brutto. Najlepsi specjaliści z długim stażem mogą liczyć nawet na 17000 zł brutto miesięcznie.

Rynek pracy a branża IT – tester oprogramowania

Dobrze płatne zawody bez studiów to przede wszystkim takie związane z nowoczesnymi technologiami. Wśród nich znajduje się tester oprogramowania. Wyróżniamy testerów manualnych i automatyzujących. Obowiązki osoby zatrudnionej na tym stanowisku polegają na weryfikowaniu, czy stworzone oprogramowanie lub system działa prawidłowo. W tej pracy wymagana jest znajomość języka angielskiego (przynajmniej na poziomie podstawowym), spostrzegawczość, precyzyjność i zdolność analitycznego myślenia. W przypadku testera automatycznego konieczna będzie umiejętność programowania. Średnie miesięczne zarobki testera manualnego to 6800 zł brutto, a automatyzującego – 8600 zł brutto.

Ciekawa praca i wysokie zarobki – stewardessa/steward

Stanowisko stewardessy/stewarda jest marzeniem niejednej młodej osoby. Wiążę się bowiem nie tylko z ponadprzeciętnymi zarobkami, ale również licznymi podróżami i poznawaniem nowych ludzi oraz kultur. Nie da się ukryć, że jest to opcja dla odważnych, ponieważ wiążę się z radykalną zmianą prywatnego życia. Wymagania na tę posadę to:

  • komunikatywna znajomość języka angielskiego;
  • znajomość drugiego języka obcego;
  • umiejętność pływania;
  • wykształcenie co najmniej średnie.

W tej branży niezwykle istotne są również cechy wyglądu: kobieta musi charakteryzować się wzrostem od 160 do 170 cm, natomiast mężczyzna – od 170 do 180 cm. Średnie wynagrodzenie wynosi 6000 zł brutto.

Raport stanowisk bez studiów – zawody medyczne

Czy zawody medyczne są dostępne wyłącznie dla osób po studiach na uczelni medycznej? Absolutnie nie. Oczywiście, aby zostać lekarzem, bezwzględnie należy mieć ukończone studia kierunkowe. Jednak w branży medycznej istnieje szeroka kategoria zawodów, które z powodzeniem można wykonywać bez dyplomu z uczelni. Jakie to profesje?

Asystentka stomatologiczna

Osoba zatrudniona na tym stanowisku pomaga dentyście w wykonywaniu poszczególnych czynności. Co więcej, jest odpowiedzialna za prowadzenie dokumentacji medycznej oraz kontakt z pacjentami. Aby zostać asystentką stomatologiczną, konieczne jest odbycie kursu trwającego kilka miesięcy i zdanie egzaminu.

Higienistka stomatologiczna

Higienistka ma więcej uprawnień – może wykonywać zabiegi profilaktyczne, takie jak: skaling, piaskowanie czy lakierowanie. Konieczne jest odbycie kursu w szkole policealnej.

Jak widzisz, dobrze płatne zawody bez studiów nie są czymś niemożliwym. Pamiętaj jednak, że konieczne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności.

Archiwum: listopad 2022
dobrze płatne zawody bez studiów