Aktualności

Kwiecień miesiącem wzrostu inflacji w krajach UE. Polska i Węgry zdecydowanie przodują w zestawieniu

1 minut(y) czytania

Niedawno Zakład Ubezpieczeń Społecznych informował nas o inflacji, która w kwietniu wzrosła do 4,3%. Według Eurostatu sytuacja jest jeszcze gorsza. Według europejskich statystyków inflacja w Polsce kształtuje się na poziomie ponad 5%. Spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej w tej niechlubnej statystyce plasujemy się na drugim miejscu. Gorzej jest tylko na Węgrzech. W żadnym innym regionie mieszkańcy nie odczuli takiego wzrostu cen.

Kwiecień stał pod znakiem inflacji w większości państw członkowskich Unii Europejskiej, jednak w żadnym innym nie zanotowano takiego wzrostu, jak ma to miejsce w Polsce i na Węgrzech, które zdecydowanie przodują w tym zestawieniu. Z danych Eurostatu inflacja w Polsce wynosi 5,1%, natomiast u naszych bratanków 5,2%. Daleko z tyłu znajduje się Luksemburg (3,3%) i Czechy (3,1%). Warto nadmienić, że od dłuższego czasu dane z GUS oraz Eurostatu się różnią i w przypadku tego drugiego źródła wyniki są wyższe, jednak widać wspólną zależność. Dynamiczny skok cen.

Co ciekawe w aż 23 krajach należących do Unii Europejskiej zauważono wzrost inflacji w porównaniu z marcem. W kwietniu jedynie w trzech państwach: Holandii (z 1,9% do 1,7%), Austrii (z 2% do 1,9%) oraz Portugalii (z 0,1% do -0,1%) panował inny trend. Co ciekawe należący do Półwyspu Iberyjskiego kraj jest jedynym obok Grecji, w którym doszło do zjawiska deflacji.

Po raz ostatni tak wysoką inflację HICP w Polsce zanotowano w czerwcu 2001 roku, kiedy to stała na poziomie 6,1%. Wówczas jednak Polska wychodziła z okresu wysokiej inflacji.

Nasze propozycje
Aktualności

Do 30 czerwca br. przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS

1 minut(y) czytania
Do 30 czerwca przedsiębiorcy mogą zgłaszać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy antykryzysowej 9.0, dzięki której podmioty gospodarcze będą zwolnione z opłaty składek ZUS za okres grudzień 2020-kwiecień 2021. Zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną.
Aktualności

MRPiT zaprasza firmy na Tydzień Przedsiębiorcy.

1 minut(y) czytania
21 czerwca to Dzień Przedsiębiorcy, który został ustanowiony w 2016 roku. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii organizuje w dniach 21-25 czerwca Tydzień Przedsiębiorcy. Inicjatywa ma na celu pogłębić wiedzę osób na temat rozwoju ich firm. Spotkania zostaną przeprowadzone na terytorium województwa świętokrzyskiego.
Aktualności

ZUS ujawnił wysokość składek na rok 2022. Wzrost na poziomie 11%

1 minut(y) czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wysokość składek, które zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wyższe składki ZUS – nawet o 11%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *