Zarządzanie szkoleniami to praca wymagająca działania dopasowanego do bieżących potrzeb firmy i jej pracowników. Osoba odpowiedzialna za ten obszar zajmuje się zarówno wdrażaniem nowo zatrudnionych osób, jak i podnoszeniem kwalifikacji i umiejętności obecnych członków zespołu.
Wielowątkowość zadań osoby koordynującej szkolenia wymaga dużej podzielności uwagi i umiejętności operowania mnóstwem danych, dlatego wprawne zarządzanie procesami learning & development wymaga nie tylko umiejętności, ale i odpowiednich narzędzi. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, w jaki sposób usprawnić koordynację kształcenia pracowników w Twojej firmie.
Na czym polega zarządzanie szkoleniami w firmach?
Koordynacja szkoleń zawodowych w pierwszej kolejności ma na celu wprowadzenie nowych pracowników w ich role i obowiązki, oraz późniejsze ich dokształcanie i podnoszenie kompetencji w sposób umożliwiający rozwój zawodowy. Zarządzanie szkoleniami odbywa się na podstawie przemyślanej strategii rozwoju pracowników, która obejmuje zarówno standardy firmowe, jak i ścieżki rozwoju przypisane do konkretnych stanowisk. Plany szkoleniowe powinny opierać się na ustalonej strukturze, ale też w otwarty sposób odpowiadać na potrzeby zgłaszane przez pracowników. Wdrażanie skutecznego systemu szkoleń wymaga zatem dużej elastyczności w planowaniu oraz trzymania ręki na pulsie.
Największe wyzwania i problemy w koordynacji szkoleń
Organizacja szkoleń wymaga umiejętności jednoczesnej pracy nad wieloma powiązanymi tematami, tzw. multitaskingu. Wiąże się również z analitycznym podejściem, diagnozowaniem potrzeb oraz weryfikacją efektywności zakończonych szkoleń. Jednocześnie trzeba pamiętać o optymalizacji budżetu szkoleniowego, efektywnej komunikacji z pracownikami oraz budowaniu wizerunku firmy inwestującej w ich rozwój.
Zapanowanie nad wielowątkowością pracy koordynatora szkoleń nawet w małej firmie może wydawać się trudne, nie mówiąc o prowadzeniu działań szkoleniowych na większą skalę. Przy rosnącej liczbie pracowników i ich wysokiej rotacji łatwo o niedopatrzenia, które mogą być odczuwalne nie tylko dla samych pracowników, ale i dla całej organizacji. Kolejne wyzwanie niosą zmiany na rynku pracy związane z coraz powszechniejszą pracą zdalną i szkoleniem osób pracujących poza siedzibą firmy. Na szczęście naprzeciw potrzebom usprawnień wychodzi technologia, dzięki której większość zadań i procesów szkoleniowych można uprościć lub zautomatyzować dzięki narzędziom opisanym poniżej.
Narzędzia usprawniające procesy szkoleniowe
Wszechstronnym rozwiązaniem są systemy do zarządzania nauką, learning management systems – w skrócie LMS. Narzędzie to umożliwia koordynację procesów szkoleniowych, weryfikację postępów i stały kontakt z pracownikami. Platforma pozwala na układanie programów szkoleniowych, przyznawanie dostępu do kursów, przypisywanie użytkownikom ścieżek rozwoju oraz weryfikację postępów i efektywności odbytych szkoleń. Z biegiem czasu LMS zamienia się w repozytorium wiedzy dla pracowników, ale też pracodawcy, który jest w stanie zweryfikować informacje o ukończonych szkoleniach oraz ich wpływie na rozwój pracownika – i całej organizacji. Jeśli chcesz zgłębić temat funkcjonalności i praktycznego zastosowania LMSów, polecamy artykuł o tym, czym jest LMS.
Jak wybrać odpowiedni LMS?
Platformy do zarządzania szkoleniami z roku na rok zyskują na popularności, nic więc dziwnego, że na rynku pojawiają się kolejne produkty z gamy LMS. Producenci proponują coraz więcej funkcjonalności, oferując narzędzia, które są w stanie zautomatyzować uciążliwe procesy i zadbać o to, by wprowadzone dane pozostały bezpieczne. Jak więc wybrać system, który będzie odpowiadał potrzebom naszej firmy?
Przede wszystkim zdefiniuj swoje cele. Przeanalizuj potrzeby biznesowe i wyodrębnij faktyczne problemy, które chcesz rozwiązać. Dzięki weryfikacji dotychczasowych działań szkoleniowych będziesz w stanie określić, jakie zadania chcesz zautomatyzować i jakich funkcjonalności oczekujesz po narzędziu, które ma usprawnić zarządzanie szkoleniami. Mając na uwadze określone wymagania, przetestuj wstępnie wybrane LMSy. Jeśli stoisz przed wyborem platform, których korzyści są porównywalne, poproś o możliwość skorzystania z wersji demonstracyjnych. Pozytywne doświadczenie z użytkowania systemu może okazać się czynnikiem decydującym przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Wielu producentów, tak jak Samelane, umożliwia przetestowanie funkcjonalności swoich LMSów, zanim zdecydujesz się na zakup.
Korzyści płynące z efektywnego zarządzania szkoleniami poprzez LMS
Narzędzie ułatwiające zarządzanie szkoleniami niesie za sobą szereg korzyści, które przekładają się na usprawnienia w pracy działu HR, satysfakcję pracowników, którzy zyskują większe możliwości rozwoju. Inwestycja w scentralizowany system zwraca się też w postaci wymiernych oszczędności czasu i pieniędzy. Zarządzanie procesem podnoszenia kwalifikacji pracowników oraz wdrażaniem nowo zatrudnionych osób staje się możliwe z poziomu jednej aplikacji. Wiedza zostaje usystematyzowana i łatwo dostępna dla pracowników, a koordynacja działań szkoleniowych okazuje się efektywniejsza dzięki kompleksowym raportom i możliwości ewaluacji ścieżek rozwoju i celów zawodowych.
Artykuł promocyjny
- Jak zaangażowanie pracowników wpływa na ich wyniki?
- Jak budowanie rozpoznawalności w Internecie pomaga się rozwijać i pokonywać przeszkody w trudnych czasach
- 5 procesów HR, które warto zautomatyzować, aby poprawić efektywność działań firmy
- Czy regulamin pracy zdalnej jest obowiązkowy w 2023 roku?
- Jaki sklep internetowy wybrać: SaaS vs. Open Source