Każda dłuższa podróż samochodem powinna być odpowiednio zaplanowana. Zadaniem kierowcy jest staranne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz przygotowanie go do jazdy. Wszystko po to, aby zapewnić sobie i swoim bliskim najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia usterki. Dowiedz się, w jaki sposób przygotować samochód do długiej podróży.
Dlaczego weryfikacja stanu technicznego auta przed podróżą jest ważna?
Wszystkim kierowcom powinno zależeć na tym, aby ich samochód znajdował się w dobrym stanie technicznym. To klucz do tego, aby zapewnić sobie komfortową i bezpieczną jazdę, a także uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w postaci kosztownej usterki. Szczególną uwagę należy zwrócić na to przed planowaną dłuższą podróżą. Samochód przed wyruszeniem w trasę powinien być sprawdzony pod względem kilku kluczowych aspektów. W kilku zdaniach opisaliśmy je w dalszej części artykułu.
Sprawdzenie stanu płynów eksploatacyjnych
Dla prawidłowego funkcjonowania samochodu bardzo ważne jest to, aby utrzymywać optymalny poziom płynów eksploatacyjnych. Przed każdą podróżą należy je sprawdzić. Dotyczy to m.in. oleju silnikowego. Ten powinien być zmieniany co 10-15 tysięcy kilometrów, lub co 1-2 lata. W starszych pojazdach zdarza się, że olej ucieka. Niezbędne jest uzupełnianie jego stanu do poziomu wskazanego przez producenta.
W kolejnym kroku warto sprawdzić poziom płynu do chłodnicy. Przy długiej podróży to bardzo ważne. Zbyt mała ilość płynu może doprowadzić do przegrzania się jednostki napędowej i poważnej awarii. Dla bezpieczeństwa warto dolać płyn chłodniczy do górnej granicy. Do tego dolej płyn do spryskiwaczy, dzięki któremu ułatwisz czyszczenie przedniej i tylnej szyby, co wpłynie korzystnie na poprawę komfortu podróży.
Weryfikacja stanu opon
Po sprawdzonych płynach eksploatacyjnych warto przejść do ogumienia. Opony w samochodzie powinny znajdować się w bardzo dobrym stanie technicznym. Zweryfikuj stan bieżnika i ewentualne uszkodzenia. Ponadto sprawdź ciśnienie w oponach. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto odwiedzić zakład wulkanizacyjny, aby ogumieniu samochodu przyjrzał się specjalista. Choć w Polsce nie jest to obowiązkowe, to jednak rekomendujemy posiadanie koła zapasowego, które będzie gotowe do użycia w przypadku awarii.
Sprawdzenie układu hamulcowego
Wpływ na bezpieczeństwo podróży ma jakość pracy układu hamulcowego. W związku z tym przed dłuższym wyjazdem sprawdź klocki hamulcowe, tarcze oraz skuteczność hamowania. Aby dotrzeć do części roboczych układu, należy zdjąć koło. Możesz zrobić to we własnym zakresie lub skorzystać z usług zaufanego warsztatu mechaniki samochodowej.
Uzupełnienie wyposażenia pojazdu (obowiązkowego i dodatkowego)
Dodatkowo rekomendujemy uzupełnienie wyposażenia pojazdu. Dotyczy to zarówno obowiązkowego, jak i dodatkowego wyposażenia. Jeżeli wybierasz się za granicę, to sprawdź, jakie przepisy obowiązują w danym kraju. Może okazać się bowiem, że nawet na terenie Unii Europejskiej występują różnice dotyczące obowiązkowego wyposażenia auta (np. rodzaj i liczba kamizelek odblaskowych). Do tego zadbaj o to, aby w schowku znajdowały się zapasowe żarówki. Te przydadzą się wtedy, gdy te użytkowane się przepalą i wymagana będzie szybka wymiana.
Sprawdź, czy masz aktualne ubezpieczenie OC
Przed wyruszeniem w podróż dokładnie sprawdź, czy masz ubezpieczenie OC. Jest ono obowiązkowe dla każdego pojazdu poruszającego się po polskich drogach. Ofertę ubezpieczenia samochodowego przygotowano w towarzystwie ubezpieczeniowym LINK4.
Wejdź na www.link4.pl i skorzystaj z kalkulatora OC AC online. Pozwala on wyliczyć wysokość swojej składki. Możesz też skontaktować się z doradcą pod numerem 22 444 44 44 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Materiał powstał przy współpracy z LINK4.
- Jak zgłosić sprzedaż samochodu?
- Użytkowanie samochodu na firmę – co musisz wiedzieć?
- Sposoby Sfinalizowania Floty Samochodowej Dla Firm
- Delegacja służbowa – 4 porady, jak ją właściwie rozliczyć
- Ubezpieczenie samochodu ciężarowego i całej floty