Porady

Wyposażenie techniczne magazynów. Jak je skompletować?

3 minut(y) czytania
Ocena

Wyposażenie techniczne w magazynie wysokiego składowania pełni bardzo ważną – o ile nawet nie najważniejszą – funkcję. To właśnie dzięki niemu możliwe okazuje się wydajne i bezpieczne składowanie oraz transportowanie towarów znajdujących się na magazynie. Jego skompletowanie może jednak przysporzyć sporych problemów – zwłaszcza, jeśli to pierwszy magazyn budowany przez firmę samodzielnie. By pomóc naszym czytelnikom w uniknięciu związanych z tych zadaniem trudności, przygotowaliśmy zwięzły poradnik. Wyjaśniamy w nim, jakie elementy wyposażenia magazynu mają największe znaczenie oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, by było one bezpieczne, funkcjonalne i zgodne z obowiązującym prawem. 

Założenie magazynu wysokiego składowania zazwyczaj jest kolejnym etapem rozwoju firmy. W przypadku wielu firm początki jej działalności wiążą się ze składowaniem towarów na zapleczu, najczęściej w mocno improwizowanych warunkach. W miarę wzrostu marki i wielkości zamówień, takie zaplecze staje się jednak coraz ciaśniejsze, a wreszcie – zbyt małe jak na potrzeby rosnącej firmy. Jedyna słuszna decyzja w takich sytuacjach to stworzenie własnego magazynu z systemem pozwalającym na paletyzację i wysokie składowanie towarów. Jak jednak skompletować techniczne wyposażenie magazynu? Tę kwestię szczegółowo omawiamy w kolejnych akapitach. 

Wyposażenie magazynu. Regały wysokiego składowania, wózki widłowe, kontenery do przechowywania towarów niespaletyzowanych i inne

Zacznijmy od kwestii podstawowej i najważniejszej – a mianowicie tego, jakie elementy powinny wejść w skład technicznego wyposażenia magazynu. To, jakie rodzaje regałów i sprzętu się w nim znajdą, zależy przede wszystkim od rodzaju składowanych towarów, sposobu ich składowania oraz wielkości magazynu i trybu pracy. W zależności od tych czynników, do wyboru mamy między innymi:

  • regały paletowe: jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do składowania towarów spaletyzowanych. Cechują się dużą wytrzymałością na obciążenia i konstrukcją dostosowaną do obsługi przez wózki widłowe lub dedykowany system przenośników;
  • regały półkowe: charakteryzują się konstrukcją pozwalają przechowywać na nich towary niespaletyzowane – luzem lub w pojemnikach takich jak kartony lub plastikowe kontenery. Mogą stanowić samodzielne wyposażenie magazynu lub uzupełnienie regałów wjezdnych – np. dla zamówień przygotowanych do wysyłki. 
Kliknij!
Leasing – czy to rozwiązanie sprawdzi się w każdej firmie?

Regały paletowe – najważniejsze cechy. Na co koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę wybierać system składowania i inne wyposażenie magazynów?

Kupując regały i inne elementy wyposażenia magazynu, należy zwrócić uwagę na to, czy ich specyfikacja i konstrukcja zapewnią bezpieczną i wydajną pracę firmy. To zależy przede wszystkim o:

  • maksymalnym obciążeniu – powinno być dostosowane do przeciętnej masy palety lub towarów składowanych na regale;
  • stabilności – od niej zależy bezpieczeństwo osób znajdujących się na magazynie;
  • rodzaju konstrukcjami – dostępne są warianty statyczne (montowane na stałe i cechujące się większa stabilnością) oraz dynamiczne (więcej na ich temat opowiemy w kolejnej części artykułu);
  • elementami antypoślizgowymi – zapobiegają przesuwaniu się palety na regale i tym samym zwiększają poziom bezpieczeństwa.

Szeroki wybór wysokiej jakości regałów magazynów oraz innych elementów wyposażenia technicznego można znaleźć na https://www.ajprodukty.pl/przemysl-i-magazyn/przechowywanie/regaly/regaly-magazynowe.

Regały magazynowe – najważniejsze techniczne wyposażenie magazynu. Który rodzaj regałów paletowych sprawdzi się najlepiej?

Ze względu na zróżnicowane potrzeby przedsiębiorców, producenci wciąż opracowują nowe wyposażenie techniczne magazynu i inne sprzęty niezbędne do jego działania. Efektem tych starań było stworzenie różnych typów regałów magazynowych. Różnią się tylko ich wymiarami oraz możliwością regulacji, ale też szczegółami konstrukcjami, w dużej mierze wpływającymi na ich funkcjonalność. W nowoczesnych magazynach, poza zwykłymi regałami statycznymi, spotyka się również różne typy regałów dynamicznych, z których najważniejsze to:

  • regały wjezdne: ich konstrukcja została opracowana w celu maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni i cechuje się specyficznym rodzajem “chowania” regałów. Przeznaczone przede wszystkim do składowania towarów jednego rodzaju i szybko wyjeżdżających z magazynu;
  • regały przesuwne: dzięki przesuwanym elementom pozwalają szybko dotrzeć do danego towaru – zwłaszcza, jeśli w magazynie są składowane towary różnego rodzaju;
  • regały przepływowe: dedykowane towarom mającym stosunkowo krótki termin przydatności.  
Kliknij!
Ile kosztują nowe mieszkania w największych miastach Polski?

Techniczne wyposażenie magazynu – palety i akcesoria. Jak dobrać odpowiednie wyposażenie magazynu?

Oczywiście wyposażenie magazynu nie może ograniczyć się do samych regałów. Konieczne są też wózki widłowe lub inne systemy transportu towarów oraz palety i inne akcesoria takie jak kosze paletowe służące np. do ich segregacji. Na https://www.ajprodukty.pl/przemysl-i-magazyn/pakowanie/palety-i-akcesoria-do-palet/kosze-paletowe można znaleźć szeroki wybór tych produktów – dzięki nim z łatwością wyposażymy magazyn w niezbędne sprzęty. 

Zobacz też:
Nasze propozycje
Porady

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem - co warto o nim wiedzieć?

3 minut(y) czytania
Ocena Nie da się ukryć, że inflacja i stopy procentowe w mniejszym lub większym stopniu są odczuwalne dla nas wszystkich. Jeżeli masz…
Porady

Inwestowanie na giełdzie - co musisz wiedzieć? 

3 minut(y) czytania
Inwestowanie na giełdzie postrzegane jest często jako zajęcie wymagające tajemnej wiedzy. Z giełdą, jak i samym inwestowaniem związanych jest wiele mitów. Jednak sama praktyka pokazuje, że dzięki analitycznemu podejściu oraz dywersyfikacji portfela straty mogą zostać zminimalizowane. Jak zacząć inwestować na giełdzie? Co musi wiedzieć każdy początkujący gracz?
Porady

Chorobowe dla przedsiębiorcy – co przysługuje? Czy w razie choroby przedsiębiorca ma prawo do świadczeń?

3 minut(y) czytania
Ocena Wiele osób obawia się przejścia z etatu na własną działalność, ze względu na brak możliwości skorzystania ze zwolnienia chorobowego. Sprawdź, jak…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.