Wyposażenie techniczne w magazynie wysokiego składowania pełni bardzo ważną – o ile nawet nie najważniejszą – funkcję. To właśnie dzięki niemu możliwe okazuje się wydajne i bezpieczne składowanie oraz transportowanie towarów znajdujących się na magazynie. Jego skompletowanie może jednak przysporzyć sporych problemów – zwłaszcza, jeśli to pierwszy magazyn budowany przez firmę samodzielnie. By pomóc naszym czytelnikom w uniknięciu związanych z tych zadaniem trudności, przygotowaliśmy zwięzły poradnik. Wyjaśniamy w nim, jakie elementy wyposażenia magazynu mają największe znaczenie oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, by było one bezpieczne, funkcjonalne i zgodne z obowiązującym prawem. 

Założenie magazynu wysokiego składowania zazwyczaj jest kolejnym etapem rozwoju firmy. W przypadku wielu firm początki jej działalności wiążą się ze składowaniem towarów na zapleczu, najczęściej w mocno improwizowanych warunkach. W miarę wzrostu marki i wielkości zamówień, takie zaplecze staje się jednak coraz ciaśniejsze, a wreszcie – zbyt małe jak na potrzeby rosnącej firmy. Jedyna słuszna decyzja w takich sytuacjach to stworzenie własnego magazynu z systemem pozwalającym na paletyzację i wysokie składowanie towarów. Jak jednak skompletować techniczne wyposażenie magazynu? Tę kwestię szczegółowo omawiamy w kolejnych akapitach. 

Wyposażenie magazynu. Regały wysokiego składowania, wózki widłowe, kontenery do przechowywania towarów niespaletyzowanych i inne

Zacznijmy od kwestii podstawowej i najważniejszej – a mianowicie tego, jakie elementy powinny wejść w skład technicznego wyposażenia magazynu. To, jakie rodzaje regałów i sprzętu się w nim znajdą, zależy przede wszystkim od rodzaju składowanych towarów, sposobu ich składowania oraz wielkości magazynu i trybu pracy. W zależności od tych czynników, do wyboru mamy między innymi:

  • regały paletowe: jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do składowania towarów spaletyzowanych. Cechują się dużą wytrzymałością na obciążenia i konstrukcją dostosowaną do obsługi przez wózki widłowe lub dedykowany system przenośników;
  • regały półkowe: charakteryzują się konstrukcją pozwalają przechowywać na nich towary niespaletyzowane – luzem lub w pojemnikach takich jak kartony lub plastikowe kontenery. Mogą stanowić samodzielne wyposażenie magazynu lub uzupełnienie regałów wjezdnych – np. dla zamówień przygotowanych do wysyłki. 
Zobacz także  Praca zdalna a praca stacjonarna — plusy i minusy, o których trzeba wiedzieć

Regały paletowe – najważniejsze cechy. Na co koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę wybierać system składowania i inne wyposażenie magazynów?

Kupując regały i inne elementy wyposażenia magazynu, należy zwrócić uwagę na to, czy ich specyfikacja i konstrukcja zapewnią bezpieczną i wydajną pracę firmy. To zależy przede wszystkim o:

  • maksymalnym obciążeniu – powinno być dostosowane do przeciętnej masy palety lub towarów składowanych na regale;
  • stabilności – od niej zależy bezpieczeństwo osób znajdujących się na magazynie;
  • rodzaju konstrukcjami – dostępne są warianty statyczne (montowane na stałe i cechujące się większa stabilnością) oraz dynamiczne (więcej na ich temat opowiemy w kolejnej części artykułu);
  • elementami antypoślizgowymi – zapobiegają przesuwaniu się palety na regale i tym samym zwiększają poziom bezpieczeństwa.

Szeroki wybór wysokiej jakości regałów magazynów oraz innych elementów wyposażenia technicznego można znaleźć na https://www.ajprodukty.pl/przemysl-i-magazyn/przechowywanie/regaly/regaly-magazynowe.

Regały magazynowe – najważniejsze techniczne wyposażenie magazynu. Który rodzaj regałów paletowych sprawdzi się najlepiej?

Ze względu na zróżnicowane potrzeby przedsiębiorców, producenci wciąż opracowują nowe wyposażenie techniczne magazynu i inne sprzęty niezbędne do jego działania. Efektem tych starań było stworzenie różnych typów regałów magazynowych. Różnią się tylko ich wymiarami oraz możliwością regulacji, ale też szczegółami konstrukcjami, w dużej mierze wpływającymi na ich funkcjonalność. W nowoczesnych magazynach, poza zwykłymi regałami statycznymi, spotyka się również różne typy regałów dynamicznych, z których najważniejsze to:

  • regały wjezdne: ich konstrukcja została opracowana w celu maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni i cechuje się specyficznym rodzajem „chowania” regałów. Przeznaczone przede wszystkim do składowania towarów jednego rodzaju i szybko wyjeżdżających z magazynu;
  • regały przesuwne: dzięki przesuwanym elementom pozwalają szybko dotrzeć do danego towaru – zwłaszcza, jeśli w magazynie są składowane towary różnego rodzaju;
  • regały przepływowe: dedykowane towarom mającym stosunkowo krótki termin przydatności.  
Zobacz także  Czy Google Workspace to niezbędne narzędzie dla firmy? Sprawdzamy

Techniczne wyposażenie magazynu – palety i akcesoria. Jak dobrać odpowiednie wyposażenie magazynu?

Oczywiście wyposażenie magazynu nie może ograniczyć się do samych regałów. Konieczne są też wózki widłowe lub inne systemy transportu towarów oraz palety i inne akcesoria takie jak kosze paletowe służące np. do ich segregacji. Na https://www.ajprodukty.pl/przemysl-i-magazyn/pakowanie/palety-i-akcesoria-do-palet/kosze-paletowe można znaleźć szeroki wybór tych produktów – dzięki nim z łatwością wyposażymy magazyn w niezbędne sprzęty.