Choć o zanieczyszczeniu powietrza mówi się zwykle w kontekście dużych aglomeracji miejskich, warto wiedzieć, że wysokie stężenie szkodliwych substancji w Polsce dotyczy również niewielkich miejscowości. Mimo znacznie mniejszego ruchu samochodowego i przemysłu ograniczonego do określonych obszarów, emisja zanieczyszczeń spowodowana głównie niewydajnymi systemami grzewczymi jest tu niepokojąco wysoka.
Jeśli przyjrzeć się mapie jakości powietrza, okazuje się, że niewiele osób w Polsce może cieszyć się powietrzem wolnym od zanieczyszczeń. Dlatego większość z nas powinna zaopatrzyć się w efektywny i odpowiednio dobrany do potrzeb oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza – potrzebny nie tylko w dużych miastach

W zanieczyszczonym powietrzu najwięcej emocji budzi oczywiście duże stężenie pyłów zawieszonych (PM2.5), jednak warto wiedzieć, że szkodliwe są również inne substancje obecne w mieszaninie gazów, którymi oddychamy. Na wysokiej jakości powietrza zależy przede wszystkim alergikom, ponieważ to właśnie ich organizmy reagują bardzo gwałtownie na obecność pleśni, grzybów, kurzu czy formaldehydów. Nie oznacza to jednak, że osobom nieuczulonym zanieczyszczenia nie szkodzą. Przeciwnie, są one tak samo groźne dla zdrowia każdego człowieka, po prostu nie zawsze powodują reakcje alergiczne.

Jeśli więc w twojej okolicy powietrze jest dalekie od ideału, warto przemyśleć zakup urządzenia, które zapewni ci ochronę przed:

  • PM2.5 (pyłami zawieszonymi),
  • cząsteczkami grzybów i pleśni,
  • lotnymi związkami organicznymi.

Wymagania te spełnia m. in. każdy oczyszczacz powietrza Xiaomi, gwarantując jednocześnie świetny stosunek jakości do ceny.

Jak działa dobry oczyszczacz powietrza?

Wybierając oczyszczacz powietrza, zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy urządzenie posiada wbudowany wentylator. Efektywne są tylko i wyłącznie te oczyszczacze, które wymuszają obieg powietrza. Maszyna pozbawiona wentylatora nie jest w stanie tego dokonać, zatem nie będzie mogła przefiltrować całego powietrza znajdującego się w danym pomieszczeniu. Niemożliwe będzie więc oczyszczenie wnętrza.

Wysokiej jakości urządzenie posiada zwykle nie jeden, ale więcej wentylatorów, które współpracują z układem odpowiednio dobranych filtrów. Dopiero takie połączenie elementów wymuszających obieg powietrza oraz filtrujących je, gwarantuje oczyszczenie pomieszczenia ze szkodliwych związków i cząsteczek unoszących się w powietrzu. Oczyszczacze Xiaomi są w stanie wyeliminować ponad 90% związków patogenicznych (np. formaldehydów i toulenu) oraz niemal 100% drobnych cząsteczek organicznych (m. in. wirusów i bakterii), a także metali ciężkich.

Filtr – najważniejszy element oczyszczający

Niezależnie od modelu, wszystkie oczyszczacze powietrza Xiaomi wyposażone są w wymienialne filtry jednorazowe. Filtry są trójwarstwowe, a każda z warstw pełni inną funkcję:

  • filtr główny zatrzymuje włosy i inne drobne cząsteczki, w tym włókna bawełniane, a także kurz,
  • filtr True HEPA zatrzymuje 99,97% cząstek o średnicy równej 0,3 µm lub większej. To właśnie ten element stanowi ochronę przed PM2.5, pyłkami roślin a także niektórymi wirusami i bakteriami,
  • filtr węglowy zatrzymuje lotne związki organiczne, toulen i formaldehydy, jednocześnie chroniąc przed biernym paleniem.

Wymiana zużytego filtra jest bardzo prosta w każdym modelu oczyszczacza Xiaomi. Wystarczy zdemontować górną część obudowy, wyciągnąć stary filtr i włożyć w jego miejsce nowy egzemplarz.

Jak dobrać właściwy oczyszczacz powietrza na przykładzie urządzeń Xiaomi

Wybierając odpowiedni oczyszczacz powietrza należy zwrócić uwagę na obecność systemu wentylatorów i odpowiednich filtrów, ale także dopasować urządzenie do wielkości oczyszczanego pomieszczenia. W Ofercie Xiaomi dostępne są 4 modele oczyszczaczy: 

  • Mi 3C o wydajności 106 m2/h, który nadaje się do oczyszczania powietrza w niewielkiej sypialni, pokoju do pracy czy w małym biurze,
  • Mi 3H o wydajności 126 m2/h, do zastosowania w pokoju dziecka, sypialni czy pomieszczenia biurowego, ewentualnie do niewielkiej kawalerki,
  • Mi Air Purifier Pro o wydajności 166 m2/h. Nadaje się do oczyszczenia piętra domu (np. otwartego salonu połączonego z jadalnią i aneksem kuchennym) lub do mieszkania,
  • Mi Air Purifier Pro H o wydajności 200 m2/h. Najbardziej wydajny spośród oczyszczaczy Xiaomi poradzi sobie z przefiltrowaniem powietrza w dużym mieszkaniu lub średnim domu, a także w biurze typu open space.

Każdy z oczyszczaczy powietrza Xiaomi współpracuje z aplikacją na smartfony, dlatego można zarządzać nim zdalnie, zarówno z telefonów z systemem iOS, jak i z Androidem.

Archiwum: sierpień 2021
oczyszczacz powietrza