Zapewne każdy oglądał filmy akcji, w których komandosi z narażeniem zdrowia i życia odbywają niebezpieczne misje. Rzeczywistość nie jest tak spektakularna jak świat kina, ale praca komandosa wciąż jest niebezpieczna. Dowiedz się, ile zarabia komandos.
Komandosi to elitarne, doborowe oddziały w nowoczesnej armii. Są to żołnierze doświadczeni, dobrze znający realia walki, zdyscyplinowani i gotowi na niebezpieczeństwo. Czy obszerne wymagania wobec tej grupy żołnierzy wpływają na to, ile zarabia komandos w polskim wojsku? Sprawdź!
Ile zarabia komandos?
O pracy komandosa krąży wiele stereotypów. Jeden z nich dotyczy wysokich zarobków za służbę w elitarnych jednostkach. Czy tak jest w rzeczywistości? Niestety, wiele wskazuje na to, że żołnierze ci nie mogą liczyć na wyjątkowo wysokie płace.
Średnie wynagrodzenie zasadnicze komandosa (mowa tu o żołnierzach w randze podoficera) to nieco ponad 6 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Taki stan rzeczy oznacza, że komandosi mają wynagrodzenie jedynie o ok. 15–30% wyższe niż ich odpowiednicy z innych jednostek.
Czy komandosi otrzymują dodatki do wynagrodzenia?
Warto pamiętać, że płaca zasadnicza to nie jedyny czynnik wpływający na to, ile zarabia komandos. Jego łączne zarobki obejmują także takie dodatkowe elementy jak na przykład dodatki:
- motywacyjne;
- za wysługę lat;
- z tytułu aktywności wykonywanych przez żołnierzy podczas codziennej służby (mogą być to np. prace pod wodą).
Ostatecznie może się okazać, że wynagrodzenie komandosa – wraz z dodatkowym uposażeniem – wzrasta nawet o połowę w stosunku do płacy zasadniczej. Wciąż może jednak nie być to odpowiednia rekompensata za trwającą wiele miesięcy rozłąkę z rodziną i pracę w szczególnie niebezpiecznych warunkach.
Zarobki komandosów — jaka jest podstawa prawna?
Sposób, w jaki należy ustalić to, ile zarabia komandos – w zależności od jego doświadczenia, dodatkowych kwalifikacji itp. – został szczegółowo uregulowany w przepisach prawnych dotyczących służby wojskowej w Polsce. Do ustawodawstwa z tego zakresu należy między innymi:
- Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dn. 28.12.2016 roku w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych;
- Ustawa z dnia 11.09.2003 roku o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.
Wiesz już, ile zarabia komandos, i na jakie dodatki do pensji może liczyć w polskim wojsku. Czy jest to wynagrodzenie adekwatne do obowiązków, jakie muszą wykonywać wojskowi? Oceń sam!