Aktualności

Emerytury czerwcowe. Prezes ZUS zapewnia o zmianach, jednak na rekompensatę nie ma co liczyć

1 minut(y) czytania

Emerytury czerwcowe to problem, który dotyka poszczególnych seniorów od 2009 roku. Osoby przechodzące na emeryturę w tym miesiącu mają niższe świadczenie, niż gdyby to zrobili w innym okresie. Prezes ZUS – Gertruda Uścińska zapewniła, że komplikacje znikną, lecz wykluczyła zwrot pieniędzy poszkodowanym.

Emerytury czerwcowe: problem występuje od 2009 roku

Osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu od lat podkreślają, że ich świadczenia są niższe niż w przypadku seniorów, którzy dokonali tego w innym miesiącu. Na ten temat w „Sygnałach Dnia” Radiowej Jedynki wypowiedziała się prezes ZUS Gertruda Uścińska:

„Ten problem w tej chwili jest rozwiązany, bo prezydent podpisał nowelizację właściwej umowy. Problem występuje od 2009 roku, kiedy przyjęto dwa rodzaje waloryzacji: kwartalną i roczną”.

Takie zmiany są spowodowane reformą systemu emerytalnego. Niestety zmiany dotknęły przede wszystkim tych seniorów, którzy przechodząc na emeryturę w czerwcu nie zostali objęci waloryzacją kwartalną, co miało realny wpływ na wysokość otrzymanego świadczenia. Jak zaznaczyła w rozmowie Uścińska, Andrzej Duda podpisał w sierpniu stosowną nowelizację, która zlikwiduje ten problem.

Emerytury czerwcowe: Uścińska wyklucza wyrównanie strat

Senatorowie chcieli nawet wypłacić poszkodowanym seniorom rekompensatę od państwa. Taką poprawkę do nowelizacji złożył senator PSL Jan Filip Libicki. Przepadła ona w Sejmie. Gertruda Uścińska rozwiała jednak wszelkie nadzieje. Podkreśliła, że aktualnie nie obowiązuje prawo do wyrównywania emerytur wstecz, aczkolwiek nie wyklucza takiego rozwiązania w przyszłości.

Zgodnie z wyliczeniami za 2019 r. problem emerytur czerwcowych dotknął ponad 10 tys. emerytów.

Nasze propozycje
Aktualności

Elektrownia jądrowa w Polsce. KGHM podpisuje umowę, minister odpowiada ws. konkretów

1 minut(y) czytania
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zacząć działać w przeciągu kilku najbliższych lat. Pewne informacje na ten temat zdradził minister klimatu Michał…
Aktualności

ZUS dostał potężną broń. Może żądać zwrotu za nienależnie pobierane świadczenia z odsetkami nawet z 5 lat

1 minut(y) czytania
ZUS uzyskał prawo do ściągania znacznie wyższych niż dotychczas odsetek. Chodzi o osoby, które pobierają nienależne świadczenia. Zmiany w prawie weszły w…
Aktualności

Google kupi biurowiec w Nowym Jorku za 2 miliardy dolarów

1 minut(y) czytania
Google zadecydowało o przeprowadzeniu zaskakującej transakcji. W samym centrum Nowego Jorku cyfrowy gigant kupi biurowiec za, bagatela, ponad 2 miliardy dolarów. Na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *