Kredyt gotówkowy – jak to działa?
Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Jest dostępny dla szerokiego grona osób, a zasady jego przyznawania i spłaty są proste.
Biorąc kredyt, pożyczasz od banku pieniądze, które będziesz następnie spłacać w ratach. Pamiętaj jednak, że oddasz większą kwotę niż ta, którą pożyczyłeś. Bank zarabia na kredytach, doliczając do nich odsetki. Kiedy zapłacisz ostatnią ratę, umowa zawarta z kredytodawcą automatycznie wygaśnie.
Pamiętaj też, że skorzystanie z tego produktu bankowego będzie zwykle wiązało się także z innymi kosztami oprócz odsetek. Wszystkie one będą dokładnie wymienione w umowie.
Co zawiera standardowa umowa kredytu gotówkowego?
Tym, co powinno najbardziej interesować cię w umowie kredytu gotówkowego, są jego kwota oraz:
- okres spłaty – może on wynosić pół roku, rok, a nawet kilka lat;
- wysokość raty;
- oprocentowanie – to odsetki, które nalicza bank od kwoty, którą pożyczysz;
- marża – aby wziąć kredyt, musisz móc za niego zapłacić bankowi. Ta kwota to właśnie marża – zwykle wynosi on do kilku procent pożyczonej kwoty;
- informacje o dodatkowym obowiązkowym ubezpieczeniu – jest to dla ciebie dodatkowy wydatek. Bank jednak może wymagać od ciebie ubezpieczenia na życie – np. wtedy, gdy pożyczana kwota jest wysoka;
- informacje o możliwości odstąpienia od umowy – przeważnie jest to możliwe w ciągu 14 dni od jej zawarcia.
Jak mądrze wybrać kredyt gotówkowy?
Kiedy udasz się do banku, aby wziąć kredyt, jego pracownik obliczy twoją zdolność kredytową. Może okazać się wtedy, że masz możliwość pożyczenia naprawdę wysokiej kwoty pieniędzy. Taka perspektywa może kusić. Pamiętaj jednak, że wszystko, co pożycza bank, należy zwrócić – zwykle z niemałą nawiązką. Dlatego:
- policz, ile dokładnie potrzebujesz pieniędzy – na wakacje, nowy samochód czy remont. Pożycz taką kwotę, która jest ci potrzebna, aby pokryć te wydatki;
- przeanalizuj swój miesięczny budżet – przemyśl, czy możesz pozwolić sobie na dodatkowy, comiesięczny wydatek rzędu kilkuset lub kilku tysięcy złotych. Zadbaj o to, aby rata była dopasowana do twojego budżetu i by nie pochłaniała jego większej części. W przeciwnym razie grożą ci tarapaty finansowe;
- szukaj atrakcyjnych ofert i promocji – konkurencja na rynku usług finansowych jest spora, dlatego banki chcą zachęcić do skorzystania z ich produktów. Uważnie przyjrzyj się ofercie kredytodawców i znajdź kredyt, którego wzięcie najbardziej ci się opłaca. Pomocna może okazać się strona porównywarki finansowej, gdzie można znaleźć atrakcyjny kredyt gotówkowy online na finanse.rankomat.pl bez wychodzenia z domu.
Kto może wziąć kredyt gotówkowy?
Banki starają się mieć elastyczną politykę, jeżeli chodzi o przyznawanie kredytów gotówkowych. Jednocześnie chcą mieć pewność, że kredytobiorca spłaci swój dług. Dlatego taki kredyt może wziąć osoba, która ma:
- zdolność kredytową – oznacza to, że kredytobiorca musi zarabiać tyle, by być w stanie spłacać raty. W związku z tym modelowy klient banku starający się o kredyt to taki, który ma stałą pracę i dochody – im są one większe, tym lepiej;
- pozytywną historię kredytową – kredytobiorca musi być godny zaufania. Bankowi nie przeszkadza to, że klient wnioskujący o kredyt miał kiedyś długi. Interesuje go jedynie, czy terminowo je spłacał. Takie informacje są zawarte w bazie BIK. Bank generuje z niej raport dla każdego klienta starającego się o kredyt. Ten, kto w przeszłości nie spłacał terminowo swoich kredytów, kart kredytowych, może mieć problem, aby ponownie skorzystać z takich usług bankowych.
Jak znaleźć kredyt gotówkowy na najlepszych warunkach?
Do kredytu zawsze są doliczane odsetki i inne opłaty. Jednak mogą być one niskie, dzięki czemu będziesz spłacać przyjaźniejsze dla portfela raty. Dlatego warto skorzystać z kalkulatora kredytów gotówkowych znajdującego się na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/kalkulator-gotowkowy/.
Oprócz tego przeglądając oferty, zwracaj uwagę na takie, które:
- mają jak najniższą marżę i oprocentowanie;
- są elastyczne – przeczytaj w warunkach umowy, czy będziesz móc szybciej spłacić kredyt i czy nie będą w związku z tym naliczane dodatkowe opłaty;
- zapewniają szybki i prosty proces wnioskowania o kredyt – procedura i sama umowa powinny być dla ciebie całkowicie zrozumiałe. Sprawdź też, ile trzeba czekać na wypłatę kredytu – są banki, które uruchamiają go już w dniu zawarcia umowy.
Kredyt gotówkowy jest dla ludzi – nie bój się skorzystać z ofert banku, ale znajdź taką, która będzie najkorzystniejsza w twojej sytuacji. Wejdź na finanse.rankomat.pl, by przyjrzeć się jak największej liczbie produktów bankowych. Jest wśród nich kredyt gotówkowy szyty na twoją miarę.
- Kredyt gotówkowy z karencją: na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?
- Kiedy najlepiej nadpłacać kredyt gotówkowy?
- Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – co warto o nim wiedzieć?
- Całkowity koszt kredytu – co warto wiedzieć?
- Kredyty gotówkowe – kluczowe informacje na temat pożyczek!