Nie da się ukryć, że inflacja i stopy procentowe w mniejszym lub większym stopniu są odczuwalne dla nas wszystkich. Jeżeli masz kredyt hipoteczny – z pewnością dotkliwiej odczuwasz wszelkie zachodzące zmiany. Poniżej przedstawiamy garść informacji na temat stałego i zmiennego oprocentowania.
Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – inwestycja w spokój
Oprocentowanie zmienne ma swoje blaski i cienie. W sytuacji, kiedy mogliśmy doświadczyć niskich stóp procentowych kredytobiorcy mogli cieszyć się z niższych rat. Jak powszechnie wiadomo umowy kredytu zakładają różne scenariusze, także dotyczące tego, że kredyty hipoteczne mogą rosnąć.
Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem zapewnia wiele korzyści. Nie będziesz bowiem musiał się martwić o zmieniające się warunki kredytów. W obecnej sytuacji coraz większy odsetek osób, które spłacają hipotekę decyduje się właśnie na taki krok. Jeżeli obecna sytuacja dotknęła i Ciebie – warto rozważyć wprowadzenie zmian.
Na czym polega oprocentowanie zmienne?
Czym bowiem cechuje się oprocentowanie zmienne? Otóż jest ono uzależnione od marży banku oraz stawki WIBOR. W sytuacji, którą np. obserwujemy obecnie – przejście na stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego może zapewnić Ci gwarancję stałej raty np. na kolejne 5 lat. Wówczas będziesz mógł cieszyć się z zalet wynikających z okresowo stałego oprocentowania. Jakiekolwiek podwyżki stóp procentowych nie będą Cię bowiem dotyczyć. Są jednak i cienie wynikające formy z kredytu z okresowo stałym oprocentowaniem. Kiedy bowiem stopy spadają, wówczas rata kredytu również staje się niższa. W sytuacji, kiedy decydujesz się na oprocentowanie stałe – nie możesz już liczyć na takie benefity.
Jak przejść na stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego?
Jeżeli zatem chcesz dowiedzieć się, jak przejść na stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego – w pierwszej kolejności warto zrewidować, w jaki sposób możesz tego dokonać. Czy konieczna jest wizyta osobista w oddziale i sfinalizowanie tej sprawy pracownikiem banku, czy może będziesz w stanie załatwić to w sposób zdalny? Na ten moment zdecydowana większość banków skupia się wyłącznie na opcji polegającej na złożeniu osobistej wizyty w oddziale banku w celu dopełnienia niezbędnych formalności. Kolejny aspekt, który niejednokrotnie osoby, które chcą przejść na oprocentowanie stałe to to, czy cała procedura wiąże się z koniecznością poniesienia opłat. W zdecydowanej większości banków odbywa się to bezpłatnie. Tylko kilka banków przewiduje na ten moment opłaty – są one zróżnicowane i wynoszą od 50 do 300 zł za przygotowanie takiego aneksu.
Warto jednak trzymać rękę na pulsie i zapoznać się ze szczegółowymi informacjami konkretnego banku, bowiem tak samo jak różnią się oferty kredytu hipotecznego, ta samo odmienne mogą być zarówno kwestie opłat. Co więcej – sytuacja jest na tyle dynamiczna, że wiele banków może przeprowadzać zmiany w istniejących obecnie regulaminach.
Stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego to nie jedyne możliwe zabezpieczenie
Podczas zawarcia umowy kredytu pamiętaj, że nie tylko przejście na stałe oprocentowanie w czasach dynamicznie zmieniających się stóp procentowych może być dla Ciebie zbawienne. Warto także zapytać o to, na jakich warunkach możesz dokonywać nadpłaty lub całkowitej spłaty przed upłynięciem ustalonego pierwotnie terminu.
Warto przy tym zaznaczyć, że RRSO w przypadku kredytów hipotecznych jest z reguły naprawdę konkurencyjne wobec innych opcji kredytowych. Dobrym posunięciem będzie zatem to, aby skorzystać z tej opcji także w ramach uwzględnienia kwoty na wyposażenie i wykończenie mieszkania. Typowy kredyt konsumencki będzie zapewne mniej opłacalny. Porównaj, ile wynosi roczna stopa oprocentowania rrso w przypadku kredytów mieszkaniowych i pozostałych.
Jeżeli jesteś na etapie rozważań, czy warto wybrać kredyt ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem – ciężko tutaj o wskazanie jednoznacznej i słusznej odpowiedzi, która będzie obowiązująca przez cały okres kredytowania. Na ten moment wiele banków oferuje kredyt hipoteczny z okresowo stałą stopą procentową od 5 do 10 lat. Podsumowując – decydując się na zobowiązanie ze stałą stopą procentową można przewidzieć przez okres wskazany w umowie, ile będą wynosiły comiesięczne raty. To pozwoli na precyzyjne planowanie domowego budżetu. Inaczej będzie w przypadku zmiennego wariantu. Nigdy nie można być pewnym wysokości raty w przyszłości.
Mamy nadzieję, że powyższy poradnik dostarczy Ci podstawowych informacji w zakresie oprocentowania stałego. Podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru formy oprocentowania zależy tylko i wyłącznie od Ciebie! Rozważ wszystkie za i przeciw, przemyśl na spokojnie wszelkie możliwe scenariusze i na bazie tej analizy dokonaj odpowiedniego dla siebie wyboru. To ważna decyzja, dlatego warto podejść do niej z rozsądkiem!
- Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza
- Dziura w budżecie? Kredyt gotówkowy pomoże ci ją szybko załatać
- Kiedy najlepiej nadpłacać kredyt gotówkowy?
- Kredyt gotówkowy z karencją: na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?
- Całkowity koszt kredytu – co warto wiedzieć?