Kredyt gotówkowy z karencją
Nie da się ukryć, że wielu Polaków posiada zobowiązania finansowe, spośród których jednym z najczęstszych są właśnie kredyty gotówkowe. I choć oczywistym wydaje się to, że kredyt należy zaciągać tylko na warunkach, które umożliwiają późniejszą spłatę, to jednak nawet najlepiej zaplanowane zobowiązanie może okazać się niemożliwe do spłaty w wyznaczonym terminie z różnych przyczyn losowych. W takiej sytuacji niektóre banki oferują swoim klientom karencję w spłacie kredytu. Co to takiego?
Kredyt gotówkowy z karencją to kredyt, w ramach którego możesz czasowo zawiesić jego spłatę – warto jednak zauważyć, że nie dotyczy to całej kwoty zobowiązania. Dokładne zasady dotyczące karencji w ramach kredytu gotówkowego uzależnione są też od danego banku. Rata kredytu gotówkowego składa się z części odsetkowej i kapitałowej, a w niektórych instytucjach karencja w spłacie kredytu dotyczy zawieszenia spłaty tylko części kapitałowej. Dlatego też nawet w czasie karencji klient zobowiązany jest do spłacania odsetek zgodnie z harmonogramem. Co ciekawe, karencja dotyczy nie tylko kredytów gotówkowych, ale też na przykład hipotecznych. Karencja co do zasady stosowana jest przy kredytach długoterminowych, bowiem zasada działania tego mechanizmu zakłada, że w określonej perspektywie czasowej sytuacja kredytobiorcy ulegnie poprawie. Zazwyczaj też udzielenie karencji spłaty kredytu wiąże się z obowiązkiem spełnienia dodatkowych warunków. Karencji w spłacie kredytu nie można mylić z wakacjami kredytowymi – choć działanie obu instrumentów jest do siebie zbliżone, tu jednak niosą one za sobą inne skutki.
W praktyce karencja spłaty kredytu oznacza zmniejszenie obciążenia kredytobiorcy na wyznaczony okres, wydłużenie terminu spłaty lub zwiększenie zobowiązania po ustaniu karencji i wzrost całkowitych kosztów kredytu przy jednoczesnym zachowaniu pozytywnej historii kredytowej. I takie rozumienie karencji kredytu gotówkowego należałoby uznać za najbliższe prawdy.
Kiedy skorzystać z karencji kredytu?
Przesunięcie terminu spłaty zobowiązania to bardzo istotna decyzja, którą należy podjąć w odpowiedzialny sposób. Nie możesz też zapominać, że karencja kredytu gotówkowego podwyższy sumaryczne koszty twojego zadłużenia. Dlatego z tego instrumentu powinno się korzystać tylko w uzasadnionych sytuacjach. W Santander Consumer Banku dostępna jest karencja kredytu gotówkowego, która nie obejmuje tylko części kapitałowej raty, a całej jej wartości. Zaciągając zobowiązanie możesz przesunąć spłatę pierwszej raty o 3 miesiące – propozycja ta jest ograniczona czasowo, dlatego warto pospieszyć się ze skorzystaniem z preferencyjnych warunków. W takiej sytuacji środki finansowe otrzymasz od razu, ale spłacanie zobowiązania rozpocznie się z opóźnieniem.
Procedura ubiegania się o karencję w spłacie kredytu uzależniona jest od wybranego banku. Zwykle konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku, na szczęście w dzisiejszych czasach w tym celu nie musisz udawać się do placówki banku, a wszystkie formalności załatwisz online. Konieczne jest podanie informacji osobistych oraz danych zobowiązania. Czas rozpatrzenia wniosku zależy od procedur stosowanych w danym banku. Po ustanowieniu karencji bank przedstawi kredytobiorcy zaktualizowany harmonogram spłaty. Zawieszone raty nie będą umorzone – po prostu spłacisz je w przyszłości. W efekcie karencji w spłacie kredytu może dojść do wydłużenia okresu kredytowania spłaty lub podwyższenia wysokości comiesięcznych rat.
Źródła:
- https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/karencja-kredytu-kiedy-warto-skorzystac-z-takiej-opcji/9v6rcym
- https://www.blog.santanderconsumer.pl/bank-mozliwosci/karencja-czyli-splata-moze-poczekac,1,54.html
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/czym-jest-karencja
- https://finanse.rankomat.pl/poradniki/karencja-splaty-kredytu-co-to-jest/
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/8990,kredyty-hipoteczne,karencja-splaty-kredytu—co-to-oznacza,1,1
- Kiedy najlepiej nadpłacać kredyt gotówkowy?
- Dziura w budżecie? Kredyt gotówkowy pomoże ci ją szybko załatać
- Co warto wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego?
- Całkowity koszt kredytu – co warto wiedzieć?
- Co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym?