Co to jest kredyt gotówkowy?
Rozważania na temat kredytów gotówkowych warto zacząć od krótkiej definicji. Taka pożyczka stanowi usługę bankową polegającą na pożyczeniu przez bank pieniędzy klientowi. Osoba otrzymuje określoną kwotę na dowolny cel, a następnie musi ją spłacić wraz z odsetkami w comiesięcznych ratach.
Kredyty gotówkowe różnią się od hipotecznych tym, że potencjalny kredytobiorca nie musi określać celu, na jaki chce wydać środki. Dzięki temu zyskuje swobodę zarządzania pożyczką, a na dodatek skraca proces ubiegania się o świadczenie, ponieważ obowiązuje go mniejsza ilość formalności niż w przypadku hipoteki.
Najczęściej banki oferują kredyty gotówkowe o maksymalnej wartości 250 tysięcy złotych, ale niekiedy są to mniejsze kwoty. Okres kredytowania nie może wynosić więcej niż 10 lat. Dokładne dane dotyczące zarówno kwoty, jak i czasu spłaty zależą od zdolności kredytowej, jaką ma osoba wnioskująca o pożyczkę. Jakie zalety ma zatem ta usługa?
- Pieniądze do wydania na dowolny cel.
- Niewielka liczba wymaganych dokumentów.
- Duża kwota maksymalna do zapożyczenia.
- Brak konieczności zabezpieczenia majątkowego.
- Szybkie podejmowanie decyzji przez banki.
Do minusów tego rozwiązania zalicza się to, że kredytem tym nie da się zastąpić pożyczki hipotecznej. Maksymalna kwota jest wysoka, ale nie na tyle, by pokryć np. budowę domu czy zakup mieszkania w dużym mieście. Niekiedy kredytobiorcy są zmuszeni do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, który wiąże się z większymi odsetkami i koniecznością dysponowania wkładem własnym.
Czy można wziąć kredyt gotówkowy na firmę?
Kredyt gotówkowy to usługa skierowana przede wszystkim do osób prywatnych, a nie dla przedsiębiorstw. Nie oznacza to jednak, że właściciel firmy nie ma opcji wzięcia pożyczki. Ma prawo zaciągnąć takie zobowiązanie na własne potrzeby, jednak bank może wymagać od niego również dokumentów związanych z prowadzonym biznesem.
Banki mają swoje osobne oferty przeznaczone do finansowania rozwoju przedsiębiorstw. Każdy właściciel firmy czy spółki powinien zapoznać się z propozycjami skierowanymi do właścicieli biznesów. Załatwianie ich wymaga nieco innych formalności niż w przypadku osób fizycznych, a ich warunki są lepiej dopasowane do charakterystyki przedsiębiorstw.
Gdzie szukać najlepszych kredytów?
Dla osób, które szukają najlepszych ofert kredytowych, powstało specjalne miejsce w sieci – Bankier SMART. To witryna, na której znajdują się liczne rankingi różnych pożyczek, w tym także gotówkowych. Zestawienia obejmują jeszcze inne usługi bankowe np. rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe.
Ranking kredytów gotówkowych składa się z ofert ułożonych w kolejności od najpopularniejszej wśród użytkowników. Przy każdej opcji poza logo placówki widnieją RRSO, wysokość miesięcznej raty i całkowita kwota do spłaty. Skąd biorą się te liczby? Na samej górze witryny można wprowadzić sumę, jaką chciałoby się pożyczyć od banku. System na tej podstawie generuje propozycje poszczególnych placówek.
Ranking powstał po to, aby ułatwiać osobom zainteresowanym kredytem podjęcie decyzji w tej sprawie. W jednym miejscu gromadzą się wszystkie oferty, które łatwo ze sobą porównać bez wychodzenia z domu i kontaktowania się z wszystkimi placówkami z osobna. To duża wygoda i oszczędność czasu, więc zdecydowanie warto skorzystać z takiej opcji.
Aby uzyskać jeszcze bardziej szczegółowe informacje na temat konkretnych świadczeń, należy kliknąć symbol „i” po prawej stronie dowolnej oferty. Rozwijają się wtedy dane dotyczące m.in. prowizji czy oprocentowania, których nie widać w zestawieniu. Są one bowiem zawarte w punkcie RRSO, który odgrywa bardzo ważną rolę w podejmowaniu decyzji o kredycie.
Dlaczego RRSO jest tak ważne?
RRSO to skrót od rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. To wskaźnik pozwalający oszacować realne koszty zaciąganego kredytu. Zawiera w sobie wszystkie czynniki wpływające na sumę do spłaty, czyli oprocentowanie, prowizje czy inne koszty dodatkowe, o jakich klient nawet by nie pomyślał.
Dzięki temu, że RRSO obejmuje wszelkie opłaty, pomaga uniknąć sytuacji z ukrytymi kosztami. Niekiedy w ofertach banków znajdują się prowizje czy ubezpieczenia, o których nie wiadomo, gdy dopiero poznaje się ofertę na początkowym etapie. Dzięki wskaźnikowi ma się od razu pojęcie, jak rzeczywiście będzie się kształtować kwota do spłaty.
Jeśli chce się wybrać najlepszą ofertę kredytową w najszybszym możliwym czasie, to wystarczy spojrzeć na czynnik RRSO, aby wiedzieć, która z nich będzie najtańsza. Im niższy procent rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, tym lepiej dla klienta banku. Zawsze warto jednak zwracać uwagę na inne kwestie np. rodzaj rat.
Zdolność kredytowa – czym jest i jak można ją wzmocnić?
Dysponowanie zdolnością kredytową to konieczność, jeśli chce się uzyskać kredyt gotówkowy. Obowiązuje także przy innych świadczeniach, np. kredycie hipotecznym czy karcie kredytowej. Określenie oznacza zdolność danej osoby do terminowego spłacania zaciągniętego zobowiązania finansowego.
Aby ocenić, czy potencjalny klient ma takie możliwości, bank weryfikuje wiele czynników związanych z jego sytuacją pieniężną. Sprawdza bowiem m.in. wysokość comiesięcznych dochodów oraz to, w jaki sposób się je pozyskuje. W ten sposób weryfikuje, czy źródło dochodu cechuje się wystarczającą stabilnością. Najlepsza z perspektywy placówki jest umowa o pracę na czas nieokreślony.
Bank sprawdza również historię kredytową danego klienta, czyli to, jak radził lub radzi sobie z poprzednimi zadłużeniami. Weryfikuje jego koszty utrzymania i szacuje, czy z comiesięcznego budżetu będzie w stanie spłacać pożyczkę w pożądanej przez siebie wysokości wraz z odsetkami.
Zdolność kredytową da się wzmocnić m.in. poprzez spłacenie dotychczasowych zadłużeń, zwiększenie dochodów czy przejście z umowy-zlecenie na umowę o pracę. Można ubiegać się także o kredyt z drugą osobą.
- Dziura w budżecie? Kredyt gotówkowy pomoże ci ją szybko załatać
- Kredyty gotówkowe z niskim RRSO: Jak znaleźć najlepszą ofertę?
- Pożyczka bez zdolności kredytowej – czy to w ogóle możliwe?
- Co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym?
- Kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy