W roku 2023 przypada o kilka dni wolnego więcej niż przed rokiem. Jak wygląda kalendarz dni wolnych? Jeśli chodzi o długie weekendy, 2023 przyniesie jeszcze kilka w drugiej połowie roku. Sprawdź!

Osoby pracujące na etacie zazwyczaj planują urlop z wyprzedzeniem. Chcąc wiedzieć, kiedy najlepiej zaplanować dni wolne, warto poznać kalendarz świąt na rok 2023. Kiedy wypadała majówka w tym roku i ile dni urlopowych można połączyć ze świętami i przedłużyć sobie wolne? Jeśli w długiej połowie roku planujesz długie weekendy, 2023 da pod tym względem jeszcze kilka możliwości – w sierpniu, listopadzie i grudniu. Sprawdź, czy skorzystasz ze wszystkich opcji!

Dni wolne od pracy w 2023 roku – ile łącznie?

Jeżeli zsumujesz wszystkie dni wolne od pracy, może okazać się, że nie pracujesz aż przez 1/3 roku. Przy uwzględnieniu świąt i weekendów liczba dni wolnych od pracy wynosi 115 i to bez uwzględnienia urlopu. Jego wymiar wynosi zwykle 26 dni wolnych od pracy. Jak widać, w sumie oznacza to 141 dni wolnych, co stanowi ok. 38% wszystkich dni w roku.

Długi weekend 2023 w styczniu

Wiele osób zdecydowało się wziąć urlop już na samym początku roku. Tym razem Święto Trzech Króli wypadło w piątek. Wystarczyło więc wziąć 1 dzień wolny od pracy (w czwartek 5 stycznia lub poniedziałek 9 stycznia), by zapewnić sobie 4-dniowy weekend. Jeżeli ktoś połączył to z urlopem bożonarodzeniowym, można było zaplanować urlop z całą rodziną, zyskując jeden z najbardziej wydłużonych weekendów w roku.

Zobacz także  Jak interpretować sytuację na rynku aut używanych?

Długi weekend 2023 – majówka

Długie weekendy (2023 i nie tylko) kojarzą się oczywiście z początkiem maja. Święto Pracy wypada w poniedziałek, a Święto Konstytucji 3 Maja wypada w środę. Jeśli weźmiesz więc trzy dni urlopu (2 maja i 4–5 maja), możesz zaplanować długi weekend trwający od 29 kwietnia do 7 maja.

Długi weekend czerwcowy w Boże Ciało

Boże Ciało w 2023 roku przypada na 8 czerwca, co daje okazję do zaplanowania kolejnych 4 dni wolnego przy wykorzystaniu 1 dnia urlopu (9 czerwca).

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Jest to właściwie jedyne z większych świąt, które przypada w miesiące wakacyjne. Warto wziąć sobie urlop, który będzie obejmował ten dzień. Można wykorzystać 1 dzień urlopu (14 sierpnia) i przedłużyć sobie weekend na dni 12–15 sierpnia.

Długie weekendy 2023 – jakie są możliwości w listopadzie?

1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, wypada w środę. Święto ma szczególny charakter i można docenić fakt, gdy wypada podczas długich weekendów. 2023 jest bardzo dogodny, ponieważ wziąć w tym czasie 4 dni urlopu i zyskać aż 9 dni wolnych od pracy (od 28 października do 5 listopada). Święto Niepodległości 11 listopada przypada natomiast w tym roku w sobotę, więc pracownicy będą mogli odebrać 1 dzień wolnego w innym terminie ustalonym z pracodawcą.

Wigilia 2023 przypada w niedzielę

Wigilia w niedzielę to dobra wiadomość dla osób, które poranek wigilijny często musiały wykonywać zawodowe obowiązki. Pracownik handlu będzie mógł cieszyć się wolnym dniem od pracy. Wigilijna niedziela oznacza oczywiście koniec długiego weekendu we wtorek.

Święta i długie weekendy 2023 – podsumowanie

Jeśli chodzi o długie weekendy, 2023 ma w kalendarzu dość dużo dni wolnych od pracy, które można wykorzystać na wycieczki lub spędzenie czasu z rodziną. W drugiej połowie roku także jest kilka możliwości do wykorzystania, więc warto już teraz zacząć planowanie.

Zobacz także  Pozycjonowanie stron www – czy warto?
dlugie weekendy 2022