Porady

Dni wolne i długie weekendy 2022 – kiedy planować urlop? Jak rozkładają się dni wolne od pracy?

3 minut(y) czytania
Ocena

W roku 2022 przypada o kilka dni wolnego więcej niż przed rokiem. Jak wygląda kalendarz dni wolnych? Jeśli chodzi o długie weekendy, 2022 przyniesie jeszcze kilka w drugiej połowie roku. Sprawdź!

Osoby pracujące na etacie zazwyczaj planują urlop z wyprzedzeniem. Chcąc wiedzieć, kiedy najlepiej zaplanować dni wolne, warto poznać kalendarz świąt na rok 2022. Kiedy wypadała majówka w tym roku i ile dni urlopowych można połączyć ze świętami i przedłużyć sobie wolne? Jeśli w długiej połowie roku planujesz długie weekendy, 2022 da pod tym względem jeszcze kilka możliwości – w sierpniu, listopadzie i grudniu. Sprawdź, czy skorzystasz ze wszystkich opcji!

Dni wolne od pracy w 2022 roku – ile łącznie?

Jeżeli zsumujesz wszystkie dni wolne od pracy, może okazać się, że nie pracujesz aż przez 1/3 roku. Już samych sobót i niedziel w 2022 roku będzie aż 105. Dodać trzeba do tego 8 dni świątecznych, które są ustawowo wolne. Można było także odebrać dodatkowy dzień wolny za 1 stycznia, który wypadał w sobotę. To oznacza 114 dni wolnych od pracy, i to bez uwzględnienia urlopu. Jego wymiar wynosi zwykle 26 dni wolnych od pracy. Jak widać, w sumie oznacza to 140 dni wolnych, co stanowi ok. 38% wszystkich dni w roku.

Długi weekend 2022 w styczniu – Boże Narodzenie, Nowy Rok i święto Trzech Króli

Wiele osób zdecydowało się wziąć urlop już na samym początku roku. 1 stycznia wypadł w sobotę, co uprawniło do jednego dnia urlopu więcej. Jeśli zdecydowałeś się urlop do 5 stycznia, a po wolnym od pracy ustawowo święcie odebrałeś wolne za Nowy Rok, taka przerwa wraz z sąsiednim weekendem 8 i 9 stycznia dała sporo dni wolnych. Jeżeli ktoś połączył to z urlopem bożonarodzeniowym, można było zaplanować urlop z całą rodziną, zyskując jeden z najbardziej wydłużonych weekendów w roku.

Kliknij!
Leasing – czy to rozwiązanie sprawdzi się w każdej firmie?

Jak wykorzystać urlop w Wielkanoc?

Początek Wielkanocy przypadał na 18 kwietnia. Rozpoczęcie roku długim weekendem mogło się okazać bardzo dobrym pomysłem, ponieważ od tego czasu przez 3 długie miesiące nie było żadnego ważniejszego święta, które byłoby ustawowo wolne od pracy i wydłużało weekend.

Długi weekend 2022 – majówka

Długie weekendy (2022 i nie tylko) kojarzą się oczywiście z początkiem maja. Święto Pracy wypadło w niedzielę. 2 maja to poniedziałek, a Święto Konstytucji 3 Maja wypadło we wtorek. Jeśli wziąłeś jeden dzień urlopu na 2 maja, to wraz z poprzedzającymi majówkę sobotą i niedzielą, mogłeś zaplanować długi weekend trwający od 30 kwietnia do 3 maja.

Długi weekend czerwcowy w Boże Ciało

Boże Ciało w 2022 roku przypadło na 16 czerwca, co dało okazję do zaplanowania kolejnych 4 dni wolnego w terminie 16–19 czerwca. Wystarczyło tylko wziąć sobie 1 dzień urlopu w piątek 17 czerwca.

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Jest to właściwie jedyne z większych świąt, które przypada w miesiące wakacyjne. Warto wziąć sobie urlop, który będzie obejmował ten dzień. Można wykorzystać mniejszą pulę z całego urlopu i przedłużyć sobie weekend na dni 13–15 sierpnia.

Długie weekendy 2022 – jakie są możliwości w listopadzie?

1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, wypada we wtorek. Święto ma szczególny charakter i można docenić fakt, gdy wypada podczas długich weekendów. 2022, jeśli chodzi o kalendarz, nie jest aż tak dogodny, jednak można wykorzystać dzień urlopu 31 października, by łącznie z sobotą i niedzielą otrzymać 4 dni wolnego. Święto Niepodległości 11 listopada jest w piątek, co znów pozwoli nam zyskać dodatkowy dzień do weekendu.

Wigilia 2022 przypada w sobotę

Wigilia w sobotę to dobra wiadomość dla osób, które poranek wigilijny często musiały wykonywać zawodowe obowiązki. Pracownik handlu będzie mógł cieszyć się skróconym dniem pracy. Wigilijna sobota oznacza oczywiście koniec długiego weekendu w poniedziałek.

Kliknij!
Zakłady bukmacherskie w Polsce - jak duża jest ta branża?

Święta i długie weekendy 2022 – podsumowanie

Jeśli chodzi o długie weekendy, 2022 ma w kalendarzu dość dużo dni wolnych od pracy, które można wykorzystać na wycieczki lub spędzenie czasu z rodziną. W drugiej połowie roku także jest kilka możliwości do wykorzystania, więc warto już teraz zacząć planowanie.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Porady

Terminal nie tylko do przyjmowania płatności? Zobacz, co możesz zyskać

3 minut(y) czytania
5/5 – (1 vote) To, że terminal płatniczy w 2022 roku jest urządzeniem niezbędnym w biznesach stacjonarnych, wie już większość przedsiębiorców. W…
Porady

Zegarek na firmę – czy firmowe zegarki można odliczyć od podatku?

3 minut(y) czytania
Ocena W jakich sytuacjach przedsiębiorca może odliczyć od podatku zakup zegarka na firmę? Wiele osób, w obawie przed fiskusem, nie decyduje się…
Porady

Badanie rynku branży elektromobilnej – jak przeprowadzić?

2 minut(y) czytania
Branża elektromobilna dynamicznie się rozwija. Na ulicach polskich miast można spotkać coraz więcej elektrycznych autobusów i aut z charakterystycznymi zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Jeszcze bardziej popularne wydają się być hulajnogi i rowery elektryczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.