Jak co roku, okres świąteczny niesie za sobą zmiany w funkcjonowaniu wielu placówek, w tym banków. Mogą występować z tego powodu niedogodności – lepiej więc o przelewach pomyśleć zdecydowanie wcześniej. Jak będą działać przelewy w Wigilię 2022? Odpowiadamy!

Czy przelew wysłany w Wigilię, dojdzie w święta?

Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) przypomina, że w dni ustawowo wolne od pracy i weekendy transakcje w systemach sesyjnych nie są przetwarzane. Standardowo rozliczenia w systemie Elixir są realizowane w dni robocze podczas jednej z trzech sesji, które kolejno odbywają się o godzinach: 9:30, 13:30 oraz 16:00. W poprzednich latach Wigilia była dniem, kiedy zamiast trzech sesji rozliczeniowych odbywały się dwie (o 9:30 oraz 13:30), w tym roku będzie inaczej. Wigilia (24 grudnia)  w tym roku wypada w sobotę, z uwagi na fakt, iż jest to weekend – przelewy wysłane w Wigilię nie będą rozliczane w czasie bożonarodzeniowym, zostaną rozliczone dopiero po świętach, we wtorek. Warto więc o przelewach pamiętać i zrobić je z wyprzedzeniem. 

Jak rozliczane są przelewy w Wigilię?

Przez fakt, że święta wypadają w tym roku w weekend oraz poniedziałek (24-26 grudnia) – banki nie będą rozliczały przelewów zrealizowanych w tym okresie, aż do wtorku. Nie będą wtedy rozliczane żadne transakcje. Opłaci się z tego powodu skorzystać z przelewów natychmiastowych, jeśli takowe są dostępne w naszym banku. Płatności natychmiastowe w systemie Express Elixir działają całą dobę, przez cały rok, a nawet w weekendy i święta. Istotne jest, że system umożliwia nam przesyłanie środków w kilka sekund, nie tylko, jeśli odbiorca jest w tym samym banku, co my, ale także pomiędzy rachunkami w innych bankach.

Przelewy międzynarodowe 

Przelewy międzynarodowe w Wigilię w 2022 roku. System Euro Elixir to system, który rozlicza przelewy w unijnej walucie (te krajowe, jak i te transgraniczne), a przesyłane są one zgodnie z jednolitymi standardami Unii Europejskiej. Usługa funkcjonuje w ramach zintegrowanej infrastruktury Europejskiego Obszaru Płatności. W systemie Euro Elixir rozliczenia i księgowanie przelewów dokonywane jest od poniedziałku do piątku, w ramach aż sześciu sesji rozliczeniowych. Euro Elixir nie funkcjonuje w Boże Narodzenie. Łącząc wszystkie przesłanki – przelewy nie zostaną rozliczone w święta, ale także nie w Wigilie, która w tym roku wypada w weekend. Najwcześniej nasz przelew międzynarodowy ma szanse na przetworzenie we wtorek, 27 grudnia. 

Przelewy w Wigilie 2022 – przemyśl swoje płatności i przeżyj spokojnie święta

Wigilia, która wypada w tym roku w sobotę trochę skomplikowała komfort świątecznych przelewów. Należałoby odpowiednio przewidzieć nasze wydatki i dokonać wszystkich płatności zawczasu. Zaplanujmy logicznie te święta albo korzystajmy z przelewów natychmiastowych – zawsze warto sprawdzić czy możemy je  wykonywać w naszym banku. Beztroska przelewu pieniędzy w kilka sekund na pewno ułatwi nam wykonanie zagubionego, świątecznego przelewu..

Archiwum: grudzień 2022
przelewy w Wigilię 2022