Zanieczyszczenia powietrza, także te mikrobiologiczne, to prawdziwa plaga naszych czasów. Najczęściej nie mamy wpływu na to, iż w powietrzu którym oddychamy pojawiają się bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie czy alergeny, na szczęście mamy jednak możliwość skutecznej ich eliminacji. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia generująca promieniowanie UV-C, które trwale unieszkodliwia wszelkie bioaerozole zagrażające zdrowiu, a nawet życiu człowieka.
Czym są zanieczyszczenia mikrobiologiczne w powietrzu?
Powietrze może być zanieczyszczone na wiele sposobów, a jednym z nich są zanieczyszczenia mikrobiologiczne, czyli zanieczyszczenia różnorakimi patogenami. Powietrze stanowi świetne środowisko do ich rozwoju oraz mobilności. Jest ono głównie środowiskiem przenoszenia drobnoustrojów między organizmami żywymi a materią nieożywioną. W powietrzu, którym oddychamy mogą znajdować się więc różne bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby i alergeny.
Skąd zanieczyszczenia mikrobiologicze przedostają się do powietrza? Źródeł ich powstawania jest kilka, jednym z nich jest sam człowiek oraz powietrze atmosferyczne samo w sobie. Ale zanieczyszczenia te biorą się także z nieprawidłowo konserwowanych systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, z pyłów pochodzenia organicznego czy ze sprzętów i ogólnego wyposażenia budynków. Szacuje się, iż ponad 25% drobnoustrojów obecnych w powietrzu pochodzi od człowieka. Człowiek jest naturalnym nośnikiem drobnoustrojów, a osoba nie wykonująca żadnej fizycznej pracy emituje do powietrza od 105 do 106 cząstek biologicznych powyżej 0,5µm. Warto podjąć skuteczną walkę z tego typu zanieczyszczeniami, gdyż zależnie od ich rodzaju są one groźne dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Przekonaliśmy się o tym dość wyraźnie przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2.
Ultrafiolet UV-C w walce z drobnoustrojami
Jest jednak pewien bardzo skuteczny sposób na walkę z mikrobiologicznymi zanieczyszczeniami powietrza, a jest to wykorzystanie ultrafioletu UV-C. Ten nadfiolet to jeden z rodzajów promieniowania elektromagnetycznego, które emitowane jest przez Słońce. Nie widzimy go, a długość jego fali możemy umieścić pomiędzy falami światła widzialnego a falami promieniowania rentgenowskiego. Ultrafiolet UV-C dociera do powierzchni Ziemi w dość ograniczonym stopniu, a do dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach konieczne jest sztuczne jego generowanie przy pomocy promienników UV-C.
To właśnie dezynfekcja powietrza w pomieszczeniach przy użyciu ultrafioletu uważana jest za najskuteczniejszą oraz najbardziej wydajną. W ten sposób oczyszczać z bakterii, wirusów czy grzybów można powietrze w domach, w biurach, w szpitalach, w szkołach, wszelkiego rodzaju salonach urody a nawet w pojazdach komunikacji zbiorowej.
Promienniki UV-C działają dość wszechstronnie, a ich działanie można dostosować do danego pomieszczenia, w którym są instalowane. Warto tutaj wspomnieć o efektywnych urządzeniach marki Klingenburg, które można zintegrować z instalacją wentylacyjno – klimatyzacyjną. Tego typu promienniki pozwalają walczyć z tzw. sick building syndrome, który można zdefiniować jako ciągłe pogarszanie się jakości powietrza krążącego w zamkniętym obiegu budynku.
Dezynfekcja ultrafioletem jest istotna tym bardziej, gdy mieszkamy lub pracujemy z alergikami lub osobami podatnymi na zachorowania. Tego typu działanie przynosi także korzyści w postaci zmniejszenia ryzyka powstawania ognisk COVID, ale i chorób jak sezonowe grypy, anginy i inne infekcje rozprzestrzeniające się drogą kropelkową.
- Jak przebywanie w klimatyzowanym biurze wpływa na cerę? Pielęgnacja skóry odwodnionej
- Jak urządzić wygodne biuro w domu, czyli home office w praktyce. Jakie meble do biura w domu?
- Jakie konto bankowe wybrać?
- Najlepsze prezenty gwiazdkowe dla fana piłki nożnej
- Filtracja oleju przepracowanego – na czym polega?