Klimatyzacja poprawia komfort pracy, lecz także mocno wysusza powietrze w pomieszczeniu. Jaki ma to wpływ na kondycję skóry? Dowiedz się, w jaki sposób rozpoznać i pielęgnować odwodnioną cerę.
Jak suche powietrze wpływa na cerę?
Zdrowa, promienna cera jest wizytówką każdego człowieka. Należy mieć jednak na uwadze, że wiele czynników zewnętrznych wpływa na jej kondycję. Suche powietrze może być wynikiem działania zarówno klimatyzacji, jak i ogrzewania.
U osób przebywających na co dzień w pomieszczeniach zamkniętych, skóra odwodniona jest częstym sygnałem, że warto zadbać zarówno o przyczynę, jak i skutek. Z tego typu problemem borykają się najczęściej pracownicy biurowi. Ich skóra jest narażona na niekorzystne działanie suchego powietrze przez wiele godzin.
Czy klimatyzacja jest szkodliwa dla skóry?
Klimatyzacja jest niezbędnym elementem wielu miejsc. Zarówno w biurach, samochodach, jak i sklepach przez kilka miesięcy w roku działa nieustannie. Sam fakt utrzymywania niskich temperatur nie jest szkodliwy dla skóry.
Działanie klimatyzatorów wymaga jednak znacznego wysuszenia powietrza. W efekcie zarówno skóra, jak i śluzówki stają się odwodnione. Może pojawić się swędzenie, łuszczenie, a także zwiększona podatność na szkodliwe bodźce zewnętrzne. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie na nawilżaczy powietrza, których działanie zminimalizuje negatywne skutki klimatyzacji.
Po czym poznać, że skóra jest odwodniona?
Z definicji, hydroregulacja skóry to mechanizm, dzięki któremu pozostaje ona odpowiednio nawilżona. Do utrzymania optymalnego poziomu, konieczne jest zachowanie równowagi pomiędzy nawilżeniem statycznym a dynamicznym. Dopiero wtedy skóra będzie wyglądała świeżo i zdrowo.
Jeśli jednak pewne kroki związane z pielęgnacją cery czy zdrowym trybem życia zostaną zaburzone, może dojść do odwodnienia skóry.
Pierwszym objawem zbyt niskiego nawilżenia może być dyskomfort oraz uczucie ściągnięcia. Czasem pojawia się także pieczenie i swędzenie. Skóra mocniej odwodniona jest także mniej elastyczna, a przez to bardziej podatna na wszelkiego typu uszkodzenia.
Niepokojącym sygnałem może być także zmiana odcienia cery. Jeśli staje się matowa i pozbawiona blasku, a także poszarzała lub o nierównym kolorycie, warto zmienić nawyki.
Również faktura skóry może ulec zmianie. Odwodniona cera jest bardziej szorstka, nierówna. W dotyku wyraźnie sucha.
Jakie zasady pielęgnacji wdrożyć, aby cera wyglądała promiennie?
Kosmetyki stosowane co dzień powinny być dostosowane przede wszystkim do typu skóry. Zarówno posiadaczki cery tłustej, suchej, jak i mieszanej mogą borykać się z problemem odwodnienia.
Starając się wyeliminować czynniki wpływające negatywnie na skórę, a także wdrażając odpowiednie kosmetyki, można szybko załagodzić przesuszenie.
Przede wszystkim konieczne jest nawilżenie, które warto domykać preparatem o większej tłustości. Dobrym wsparciem jest także większe nawodnienie od wewnątrz.
Skóry odwodnionej nie powinno się nadmiernie narażać na działanie środków drażniących. Lepiej sprawdzą się delikatne preparaty i akcesoria, takie jak pianki czy miękkie ręczniki.
O czym należy pamiętać, aby nie dopuścić do odwodnienia skóry?
Czynniki zewnętrze, nieodpowiednia dieta i źle dobrana pielęgnacja to kluczowe przyczyny odwodnienia skóry. Chcąc uniknąć przesuszenia, warto stosować odpowiednie kosmetyki. Silne środki myjące, zbyt słabe produkty nawilżające oraz brak regularności mogą przyczynić się do osłabienia kondycji skóry.
Dobierając pielęgnację, należy dokładnie poznać swoje potrzeby oraz zasady nakładania i stosowania poszczególnych środków. Dopiero wtedy można w pełni zadbać nie tylko o wygląd, ale również o zdrowie skóry.
Wpływ na to ma również tryb życia. Używki, zbyt mała ilość sny, a także niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak słońce, wiatr, suche powietrze czy mróz to niestety czynniki trudne do wyeliminowania. Jeśli Twoja skóra jest na nie nadmiernie narażona, szczególnie dużą uwagę należy przykładać do prawidłowej pielęgnacji.
- Dezynfekcja powietrza w pomieszczeniach ultrafioletem – jakie są korzyści?
- Zalety samochodów dostawczych od Toyoty
- Umywalka nablatowa – o czym pamiętać przed zakupem?
- Agencja digitalowa – czym się zajmuje?
- Dino – Godziny otwarcia Wigilia 2022