Kredyt na firmę to rozwiązanie, z którego często korzystają przedsiębiorcy, którzy szukają dodatkowych środków na inwestycje lub bieżące wydatki. Problemem w jego uzyskaniu niekiedy stają się negatywne wpisy w BIK, które przyczyniają się do odrzucenia wniosku. Czy możliwe jest zatem uzyskanie kredytu na firmę będąc w BIK?

Kredyt na firmę – jak wygląda weryfikacja?

Kredyt na firmę udzielany jest na podobnych zasadach co kredyty dla osób prywatnych, co oznacza, że kredytobiorca (w tym przypadku firma) jest weryfikowany w BIK-u oraz innych bazach. W przypadku firm z reguły następuje również weryfikacja statusu niezalegania z opłacaniem należnych składek do ZUS oraz US. W efekcie firma, która posiada negatywne wpisy w BIK lub zalega z płatnościami wobec wymienionych wcześniej podmiotów nie może z reguły liczyć na uzyskanie kredytu w banku. Problemem mogą być również nieregularne dochody (kredyt dla firm z reguły wymaga przedstawienia zaświadczeń o dochodach), czy zbyt krótki okres prowadzenia działalności, ponieważ w przypadku firm wymaga się zazwyczaj przynajmniej roku istnienia. Ostatni warunek nie jest konieczny w przypadku tzw. kredytów na start.

Kredyt na firmę bez BIK – gdzie można otrzymać?

Jak wspomniano w poprzednim akapicie negatywne wpisy w BIK mogą uniemożliwić zaciągnięcie kredytu na firmę. W związku z tym pozostaje skorzystanie z oferty pożyczek pozabankowych, których zestawienia jest dostępne pod linkiem: https://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczki-pozabankowe-dla-firm/. W tym przypadku szanse na uzyskanie finansowania są znacznie większe, co wynika z faktu, że firmy z sektora pozabankowego akceptują większe ryzyko, a ich podejście do udzielania pożyczek jest zdecydowanie bardziej liberalne. W efekcie na rynku znaleźć można oferty, w przypadku których BIK nie jest weryfikowany, a klient, w tym przypadku firma, sprawdzany jest w innych bazach, np. KRD.

Zobacz także  Pożyczka bez BIK

Najlepsze oferty kredytów dla firm – gdzie sprawdzać?

Firmy nie mające problemów z BIK mogą szukać finansowania w bankach, które w swojej ofercie posiadają produkty dedykowane właśnie dla nich. Mogą to być zarówno tradycyjne kredyty firmowe, jak i kredyty obrotowe, czy w rachunku bieżącym. Przedsiębiorstwa mogą starać się również o tzw. kredyt na start, czyli finansowanie nowej działalności. W przypadku nowych firm trudno jednak mówić o badaniu zdolności finansowej, w związku z czym konieczne może być ustanowienie zabezpieczenia, np. w postaci hipoteki na budynku należącym do firmy. Gdzie szukać tego typu rozwiązań? Oczywiście w Internecie, co jest nie tylko wygodne, ale pozwala także w prosty sposób porównać oferty kilku instytucji. Umożliwia to między innymi ranking dostępny pod linkiem: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyty-dla-firm/, który nie tylko obejmuje wszystkie dostępne na rynku oferty, ale jest także na bieżąco aktualizowany.

Kredyty na firmę – czy bank sprawdzi mój BIK?

Kredyt na firmę jak sama nazwa wskazuje to rozwiązanie, w przypadku którego kredytobiorcą jest firma, a nie jej właściciel. W związku z tym banki w trakcie procesu kredytowego weryfikują BIK firmy, sprawdzającym tym samym jej historię kredytową. Indywidualna historia kredytowa właściciela lub właścicieli (w przypadku spółek) firmy nie jest weryfikowana, co wynika z faktu, że zobowiązanie przyznawane jest nie przedsiębiorcy, a przedsiębiorstwu. 

Warto jednak mieć świadomość, że przedsiębiorca może również zaciągnąć kredyt gotówkowy dla siebie na podstawie dochodów uzyskiwanych z prowadzenia działalności gospodarczej. W tym przypadku banki weryfikują w BIK nie firmę, a jej właściciela, który jest wówczas kredytobiorcą. Kontroli podlega również jednak kondycja finansowa firmy, ponieważ to generowane przez nią zyski stanowią w wielu przypadkach jedyny dochód przedsiębiorcy. 

Kredyt na firmę to finansowanie, które może wpłynąć na jej rozwój, czy zdecydować o przetrwaniu działalności w trudnych czasach. W związku z tym warto pamiętać, że nawet w przypadku negatywnych wpisów w BIK firma może starać się o pożyczkę pozabankową. 

Zobacz także  Filatelistyka XXI wieku - czym są i jak zdobyć studenckie hologramy kolekcjonerskie?