Finansowanie

Bon turystyczny 2022 – komu przysługuje i jak go aktywować? Zobacz!

5 minut(y) czytania
Ocena

Bon turystyczny 2022 to rozwiązanie, które jest istotne dla wielu rodzin i nie tylko. Sprawdź, kto dokładnie może je otrzymać i jakie formalności należy spełnić, aby móc korzystać ze wsparcia.

Czym w zasadzie jest bon turystyczny? 2022 to kolejny rok, w którym funkcjonuje to rozwiązanie. Kto może na nie liczyć i do czego ten bon służy? Jest to świadczenie, które można wykorzystać jako wsparcie w celach wakacyjnych. Przysługuje ono rodzicom, którzy posiadali prawo do świadczenia 500 plus w chwili, gdy w życie weszły stosowne przepisy dotyczące bonu turystycznego. Z bonu skorzystać mogą także ci rodzice, którzy nabyli doń prawo między lipcem 2020 roku a końcem grudnia 2021 roku.

Bon turystyczny 2022 – jaka jest jego wysokość?

Na jaką dokładnie kwotę można liczyć w przypadku bonu turystycznego 2022? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jest to świadczenie przyznawane jednorazowo i nie ma ono charakteru stałego. W ramach bonu rodzice mogą otrzymać jednorazowo 500 zł lub 1000 zł. Od czego zależy różnica? Od tego, jakie dzieci były wcześniej objęte programem 500 plus. W przypadku posiadania dzieci z niepełnosprawnością kwota bonu turystycznego 2022 jest wyższa i wynosi właśnie 1000 zł.

Bon turystyczny 2022 – kogo dotyczy?

Omówmy dokładniej tę kwestię i odpowiedzmy szczegółowo na pytanie o to, kogo dotyczy bon turystyczny 2022. Liczyć mogą na niego mogą te osoby, które miały prawo do pobierania świadczenia wychowawczego czyli innymi słowy 500+. Co ciekawe, do pobierania bonu turystycznego 2022 kwalifikuje także fakt pobierania dodatku wychowawczego. Ów dodatek to kwota w wysokości świadczenia wychowawczego. Przysługuje ona na dzieci, które znajdują się w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka, placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego lub placówce opiekuńczo-terapeutycznej.

Kliknij!
Bootstrapping – czym jest i dlaczego stał się popularny przy startupach?

Z bonu turystycznego 2022 mogą korzystać także osoby, które przebywają poza granicami naszego kraju. One także muszą jednak posiadać uprawnienia do pobierania 500+ lub innych analogicznych świadczeń uprawniających do pobierania bonu. Możesz skorzystać z bonu także wtedy, jeżeli pomiędzy lipcem 2020 roku a końcem grudnia 2021 roku nabyłeś prawo do świadczenia wychowawczego na dziecko, na które wcześniej nie pobierałeś świadczenia. Alternatywnie jeżeli nabyłeś w tym okresie prawo do dodatku wychowawczego na dziecko, na które wcześniej nie był pobierany dodatek.

Bon turystyczny 2022 – możesz złożyć wniosek!

A co w przypadku, w którym rodzice złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku? Czy taka sytuacja oznacza, że wszystko przepadło i nie ma mowy o możliwości złożenia wniosku o bon turystyczny? Niekoniecznie. Opinię w tej sprawie wydał swego czasu rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dawała ona nadzieję rodzicom, którzy chcieliby złożyć wniosek o wiadomy bon.

Jak stwierdził rzecznik ZUS, ważny jest fakt, że rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500 plus od dnia urodzenia ich dziecka. Przykładowo jeżeli czyjeś dziecko urodziło się w grudniu 2021 roku, ma on czas na złożenie wniosku o 500 plus do marca. Świadczenie zostałoby zaś przyznane z datą wsteczną, od grudnia 2021 roku. Tym samym rodzicom przysługiwałoby prawo do bonu turystycznego 2022.

Bon turystyczny 2022 – ile osób z niego korzysta?

Omawiana tu forma wsparcia cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Według szacunkowych danych do tej pory zostało wykorzystanych niemal trzy i pół miliona bonów. Warto pamiętać, że funkcjonowanie tego rozwiązania ma także drugi, nieco odmienny aspekt. Pieniądze, z których korzystają osoby wyjeżdżające na wakacje, ostatecznie trafiają do branży turystycznej, napędzając jej dynamikę gospodarczą. Szacuje się, że kwota, która w ten sposób zasiliła portfele przedstawicieli tego sektora, przekroczyła dwa miliardy złotych.

Kliknij!
Dotacje unijne w 2022 roku. Jak przedsiębiorca może uzyskać unijne fundusze?

Każdy przedsiębiorca turystyczny, czy to z branży hotelarskiej, czy z gospodarstwa agroturystycznego, pensjonatu lub innego podmiotu, powinien bez problemu realizować kod obsługi płatności związany z tym wsparciem. Listę podmiotów, w których możesz płacić poprzez aktywację bonu, powinieneś odnaleźć na stronach rządowych. To rozwiązanie ma na celu pożytek publiczny i wsparcie obywateli w wyniku pandemii COVID-19. Tym samym pobyt w hotelu dzięki temu rozwiązaniu w okresie wakacyjnym aż do września 2022 winien być rzeczą łatwą i przyjemną.

Czy trzeba składać wniosek? Jak aktywować polski bon turystyczny?

Co dokładnie musisz zrobić, aby skorzystać z bonu turystycznego 2022? Jak już stwierdziliśmy, przede wszystkim musisz posiadać stosowne uprawnienia, to jest pobierać świadczenie 500 plus. Jeżeli ten warunek jest spełniony, warto pamiętać o kolejnych elementach procesu. Co bardzo istotne, a o czym wiele osób może nie wiedzieć, to fakt, że w tym przypadku nie trzeba składać wniosku o świadczenie. Proces aplikowania o omawiane wsparcie wygląda nieco inaczej.

Przede wszystkim należy posiadać profil na PUE czyli Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Odnajdziesz tam stosowną zakładkę związaną z bonem turystycznym (znajduje się ona w sekcji ogólnej i dalej w zakładce „Polski Bon Turystyczny”). Wystarczy tylko, że podasz swój adres email oraz numer telefonu, aktywujesz bon turystyczny 2022 i możesz cieszyć się tą formą dofinansowania wakacyjnego wypoczynku.

Bon turystyczny 2022 – składanie wniosku na dziecko niepełnosprawne

Jak wygląda proces aplikowania o bon turystyczny 2022 w sytuacji, gdy dana osoba jest rodzicem dziecka niepełnosprawnego? Jest on analogiczny. W tym przypadku także musisz posiadać stosowny profil na Platformie Usług Elektronicznych. Tu jednak nie wystarczy jedynie podanie adresu mailowego i numeru telefonu. Rodzic dziecka niepełnosprawnego jest zobowiązany do złożenia stosownego oświadczenia, które potwierdzi uprawnienia do pobierania wyższego świadczenia. Mowa tu o „Oświadczeniu osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”. Tak dokładnie nazywa się dokument, który powinieneś złożyć na platformie.

Kliknij!
Jak przekonać się, czy firma na siebie zarabia? Poznaj odpowiedź dzięki BEP i sprawdź, jak obliczyć próg rentowności!

Do oświadczenia należy dołączyć skan stosownego dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność dziecka. Może to być orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu lekkim umiarkowanym lub znacznym), czy też orzeczenie o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy tudzież samodzielnej egzystencji. Akceptowane jest także orzeczenie o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji albo trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Złożenie tych dokumentów sprawi, że będziesz mógł skorzystać bez problemu z bonu turystycznego 2022.

Bon turystyczny 2022 – podsumowanie

Rozwiązanie określane jako bon turystyczny 2022 to pomoc dla rodzin, które chcą cieszyć się wakacyjnym wypoczynkiem wraz ze swoimi dziećmi. Jak pokazują statystyki, korzysta z niego wielu obywateli naszego kraju. Proces aplikowania jest bardzo prosty i aby otrzymać bon turystyczny 2022, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Fakt, że proces jest mało skomplikowany oraz cyfrowy z pewnością stanowi ułatwienie dla aplikujących.

Teraz znając najważniejsze informacje na temat bonu, możesz skorzystać z przysługującej ci formy dofinansowania i cieszyć się urlopem w towarzystwie najbliższych. Jeżeli będziesz mieć dodatkowe pytania, po odpowiedź warto zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Zobacz też:
Nasze propozycje
Finansowanie

Crowdfunding – co to właściwie jest? Ogólny zarys i korzyści dla przedsiębiorstw

5 minut(y) czytania
Ocena Crowdfunding online to sposób na gromadzenie środków potrzebnych do zrealizowania zamierzonego celu. Czy zbiórka na platformie crowdfundingowej to dobry pomysł także…
Finansowanie

Jak przekonać się, czy firma na siebie zarabia? Poznaj odpowiedź dzięki BEP i sprawdź, jak obliczyć próg rentowności!

4 minut(y) czytania
Ocena Poznaj BEP i dowiedz się, ile musisz sprzedawać, by realnie zarabiać. Jako przedsiębiorca będziesz zastanawiał się, czy twoje działanie jest sensowne…
Finansowanie

Jak i gdzie uzyskać dofinansowanie dla nowych firm? Sprawdź, czy to ułatwi start w biznesie!

5 minut(y) czytania
Ocena Dofinansowanie dla nowych firm okazuje się bardzo cennym wsparciem dla wielu początkujących przedsiębiorców. Zanim zarejestrujesz biznes, dowiedz się, jakie są opcje…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.