Bezpieczeństwo w firmie to bardzo rozległy zakres zagadnienia, o którym najczęściej mówi się w kontekście bezpieczeństwa pracowników oraz ochrony danych, jakie są przechowywane i przetwarzane w danym podmiocie. Ale to także inne aspekty, bo równie ważne jest zachowanie np. bezpieczeństwa w zakresie tajemnicy zawodowej, co ma szczególne znaczenie w firmach produkcyjnych, gdzie działanie opiera się na zastosowaniu innowacyjnych, często chronionych patentami rozwiązań. Jak zwiększyć bezpieczeństwo w firmie? Sprawdźmy o czym należy pamiętać.
Bezpieczeństwo informacji
Mówiąc o bezpieczeństwie informacji w firmie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dwa aspekty. Pierwszym z nich jest sprzęt wykorzystywany w firmie i jego ochrona, a drugim czynnik ludzki. O ile na pierwszy czynnik możemy mieć naprawdę duży wpływ, co dokładniej omówimy za chwilę, o tyle czynnik ludzki może sprawiać nieco więcej trudności. Oczywiście można zabezpieczyć się podczas podpisywania umowy o pracę i wymagać od pracowników podpisania dodatkowej klauzuli o poufności danych, wskazać ewentualne sankcje grożące za ujawnienie informacji osobom postronnym, w tym również jeśli do przekazania dojdzie na skutek niedopełnienia obowiązków lub zaniechania, jednak tak naprawdę nigdy nie można mieć 100% pewności czy osoba, z którą podejmujemy współpracę okaże się godna zaufania. Ryzyko jest zawsze, chociaż pracodawcy starają się (wprowadzając np. system motywacyjny i premie), aby pracownik był zadowolony z pracy, ponieważ umożliwia to ograniczenie ryzyka. Jest to jednak bardzo obszerny temat, rozpatrywany na gruncie zarządzania zasobami ludzkimi. Jak można zadbać o bezpieczeństwo w zakresie sprzętu?
Zabezpieczamy sprzęt firmowy – od czego zacząć i o czym pamiętać?
Przede wszystkim warto zadbać o fizyczne bezpieczeństwo. Monitoring obiektu i przestrzeni wokół niego staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Nic dziwnego, bo przedsiębiorcy chcą zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników w każdym względzie.
Bardzo wiele uwagi należy zwrócić na dokumentację papierową oraz sprzęt, na którym przechowywane są dane wrażliwe naszych klientów i kontrahentów. Zaniedbania w tym zakresie mogą skończyć się nałożeniem naprawdę dotkliwej kary. Co zatem zrobić, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji?
Jeśli korzystasz z komputerów, które znajdują się w zdecydowanej większości współczesnych firm musisz pamiętać, że wszelkie posiadane na urządzeniu oprogramowanie musi być legalne. Musisz posiadać licencję, która pozwala na wykorzystanie w Twoim biznesie wybranego oprogramowania. Jeśli nie chcesz inwestować – wybierz rozwiązania darmowe, jak Linux zamiast Windows czy Open Office zamiast pakietu Office. Ale to nie wszystko, ponieważ w związku z RODO, jako przedsiębiorca masz szereg obowiązków związanych z ochroną danych wrażliwych.
Metody wykorzystywane w zabezpieczeniu sprzętu komputerowego
Każdy komputer powinien być zabezpieczony silnym hasłem, o czym więcej dowiedzieć możesz się w tym poradniku. Co więcej, jeśli z jednego urządzenia korzysta więcej niż jeden pracownik, to dobrze, aby każdy posiadał własne konto z indywidualnie ustalonym hasłem oraz zakresem uprawnień niezbędnym do wykonywania określonej dla danego stanowiska pracy.
Inna kwestią jest ochrona wprowadzenie odpowiedniej ochrony w związku z zagrożeniem cyberprzestępstwami, których z dnia na dzień przybywa. Obecnie metod jest naprawdę wiele, ale szczególną formą są próby wyłudzania danych, w których przestępcy starają się zdobyć informacje wcześniej wzbudzając zaufanie swojej ofiary. Sprawdź czym jest scam i nie daj się więc oszukać. Ale to oczywiście nie jedyne zagrożenie, bo wirtualni przestępcy mogą próbować np. przejąć kontrolę nad Twoim komputerem, wykraść dane klientów czy uzyskać dostęp do konta bankowego poprzez zainstalowanie programu szpiegującego. Często są one dołączone do załączników, jakie przesyłane są np. z wiadomością e-mail. Po otworzeniu załącznika teoretycznie nie dzieje się nic niepokojącego, ale w praktyce instalowany jest program, który może bardzo zaszkodzić. Dlatego wybierając firmową pocztę e-mail warto zwrócić uwagę, aby możliwe było np. przeskanowanie załączników przed ich otwarciem. W ten sposób można czasem zneutralizować zagrożenie.
Więcej poradników na temat bezpiecznego korzystania z Internetu znajdziesz w serwisie NANO
- Audyty IT, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo informatyczne firmy?
- Na czym polega analiza SWOT? Jakie rzeczy pozwala zauważyć?
- Whistle blowing: procedura whistleblowingu, definicja i praktyka
- Piramida Maslowa – piramida potrzeb. Podstawowe informacje na temat tej teorii
- Społeczna odpowiedzialność biznesu – jakie korzyść daje przedsiębiorcy