Badania nieniszczące, określane również jako NDT (z języka angielskiego: Non-Destructive Testing) są wykorzystywane do wykrywania wad. Są one szczególnie popularne w przypadku badania już uruchomionych instalacji przemysłowych. Dlaczego tak się dzieje? Z uwagi na swoją specyfikę nie doprowadzają one do uszkodzenia badanego obiektu (próbki). Cecha ta odróżnia badania nieniszczące od wielu innych rodzajów procedur badawczych. Badania nieniszczące NDT mogą być wykonywane w przypadku obiektów (mogą to być np. wyroby hutnicze, spawalnicze, odkuwki czy odlewy) wykonanych między innymi z takich materiałów, jak złącza spawane, elementy betonowe, laminaty itd.
Badania nieniszczące w Polsce – kto zajmuje się ich przeprowadzeniem?
Niełatwo znaleźć ośrodek badawczy, który dysponuje odpowiednim sprzętem i personelem a jego kompetencje poświadczają akredytacja ISO 17025. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że znalezienie kompetentnego podmiotu zajmującego się wykonywaniem badań nieniszczących jest niemożliwe. Do podmiotów działających w tym segmencie rynku należy przede wszystkim firma Navitest, która w ramach prowadzonej działalności oferuje różne sposoby badań nieniszczących NDT – metody te to między innymi:
- pomiar zawartości ferrytu FT w badanym obiekcie,
- badanie stopnia szczelności LT,
- pomiary stopnia twardości,
- badania ultradźwiękowe,
- MT – badania o charakterze magnetyczno-proszkowym,
- badania wizualne,
- badania PMI (są one wykonywane w celu dokonania identyfikacji materiału)
oraz wiele innych rodzajów badań NDT – rodzaje można sprawdzić na stronie internetowej firmy. Oferta usług świadczonych przez Laboratorium Navitest sp. z o.o. jest szeroka i obejmuje kilkanaście różnych sposobów działania. Dzięki tej różnorodności możliwe jest dostosowanie konkretnej techniki badań nieniszczących do indywidualnych potrzeb Klienta laboratorium. Z tego powodu metody badań NDT są w obecnych czasach powszechnie wykorzystywane w przedsiębiorstwach działających w sektorze przemysłowym (w szczególności w sektorze rafineryjnym, budowlanym oraz petrochemicznym).
Zobacz też: badania nieniszczące Kraków
Dlaczego warto skorzystać z oferty Navitest? Odpowiedź na pytanie jest prosta: wybór ten oznacza liczne korzyści dla klienta. Należą do nich między innymi:
- profesjonalne podejście pracowników Laboratorium Navitest, dzięki którym możliwa jest realizacja potrzeb Klienta w krótkim czasie,
- szeroki wachlarz oferowanych metod badań nieniszczących,
- dobra reputacja zdobyta w wyniku ponad trzydziestoletniej działalności na rynku usług realizowanych dla przemysłu (Laboratorium Navitest zostało utworzone w 1989 roku),
- zgodność prowadzonych badań z obowiązującymi normami i standardami (np. normy: ISO 17025, ISO 17020, ISO 14001, PN-EN ISO 45001, PN-N-18001:2004).
Takie działania pomagają nie tylko zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas przeprowadzania badań, lecz są także korzystne dla środowiska naturalnego.
Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą usług badawczych wykonywanych przez Laboratorium Navitest, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu + (48 58) 520-75-00 bądź poprzez formularz kontaktowy umieszczony na stronie internetowej firmy: https://navitest.com.pl/pl/kontakt/. Nasi pracownicy udzielą wszystkich niezbędnych informacji na temat szczegółowych warunków współpracy z Laboratorium Navitest sp. z o.o.
- Laboratorium badawcze – czym się zajmuje i jakie są jego rodzaje?
- Badania nieniszczące NDT – czym są i jakie mają znaczenie w przemyśle?
- Automatyka przemysłowa – opis, zarobki, elementy
- Badanie rynku branży elektromobilnej – jak przeprowadzić?
- Filtracja oleju przepracowanego – na czym polega?