Olej w układzie hydraulicznym pełni niezwykle istotną rolę. Jest on odpowiedzialny między innymi za zapobieganie zatarciom ruchomych podzespołów w systemie oraz za odprowadzanie ciepła powstałego w wyniku pracy urządzenia przemysłowego. Wreszcie, dzięki olejowi możliwa jest ochrona systemu hydraulicznego przed szkodliwym wpływem korozji. Aby jednak olej mógł właściwie spełniać swoją rolę, konieczne jest, by był on dobrej jakości oraz wolny od zanieczyszczeń. Jest to możliwe do osiągnięcia dzięki filtracji oleju hydraulicznego.

Zobacz także: klasa czystości oleju

Olej w układzie hydraulicznym dlaczego należy dbać o jego dobrą jakość?

To, że należy regularnie dbać o dobrą jakość płynu znajdującego się w układzie hydraulicznym maszyn przemysłowych, nie ulega żadnym wątpliwościom. Dlaczego jest to konieczne? Ponieważ olej, który jest złej jakości, może doprowadzić w skrajnych przypadkach nawet do trwałego uszkodzenia całego układu hydraulicznego. Według różnych badań szacuje się, że nawet ¾  spośród wszystkich awarii układów hydraulicznych wynika z zanieczyszczeń w płynach smarujących. Naprawa uszkodzonego systemu hydraulicznego może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Aby firma mogła uniknąć tak znaczącego wydatku finansowego, systematyczna filtracja oleju przepracowanego jest konieczna.

Olej hydrauliczny – filtracja czy wymiana?

Jednym z rozwiązań stosowanych w ramach konserwacji maszyn przemysłowych jest wymiana oleju hydraulicznego. Jest to rozwiązanie skuteczne, lecz mało ekologiczne oraz stosunkowo kosztowne. Lepszą alternatywą jest filtrowanie oleju hydraulicznego – jest to znacznie tańsza opcja. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że filtracja to metoda, po którą sięgają w ostatnich latach coraz liczniejsze firmy wykorzystujące różnego rodzaju maszyny przemysłowe.

Proces filtracji oleju hydraulicznego – przebieg?

Proces filtracji oleju hydraulicznego nie trwa długo. Najczęściej czas jego trwania nie przekracza ok. 4 godzin i jest on uzależniony m.in. od poziomu zanieczyszczeń oraz ilości płynu podawanego czyszczeniu. Taki charakter filtracji oznacza, że jeszcze tego samego dnia urządzenie przemysłowe może zostać wykorzystane do pracy.

Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu procesowi filtracji oleju możliwe jest usunięcie z płynów takich rodzajów zanieczyszczeń jak między innymi:

  • krzemionka,
  • zanieczyszczenia powstałe w wyniku procesów produkcyjnych (popiół, cement czy pył węglowe to najpopularniejsze z nich, lecz nie jedyne),
  • cząstki korozji,
  • fragmenty lakieru,

oraz wiele innych. Aby wykonać ten proces skutecznie, konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która dysponuje odpowiednią aparaturą filtrującą oraz kadrą wykwalifikowanych specjalistów.

Filtrowanie oleju hydraulicznego – FHU Olbromski

W segmencie rynku obejmującym usługi serwisowe dla maszyn przemysłowych działa wiele  firm, które oferujących filtrację oleju hydraulicznego. Możesz znaleźć wśród nich m.in. Firmę Handlowo-Usługową Olbromski, której oferta cechuje się takimi atutami, jak: doświadczenie, wykwalifikowana kadra oraz nowoczesny sprzęt. Zalety przedsiębiorstwa FHU Olbromski są niezwykle ważne dla posiadaczy maszyn przemysłowych, ponieważ wybór nieodpowiedniego usługodawcy w tym zakresie mógłby doprowadzić do opłakanych skutków.

Archiwum: wrzesień 2021
Filtracja oleju przepracowanego