Akcyza na alkohol. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, na której skorzystają mali, niezależni producenci napojów alkoholowych. Zgodnie z regulacjami tacy przedsiębiorcy mogą liczyć na niższy o połowę podatek w porównaniu do standardowych stawek. Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Akcyza na alkohol niższa dla poszczególnych producentów i inne udogodnienia

Beneficjentami takiego rozwiązania mają być producenci win, miodów pitnych i wódek regionalnych. Ponadto w myśl ustawy ma nastąpić uelastycznienie sprzedaży na odległość wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą w innym kraju a przeznaczonych bezpośrednio dla konsumenta. Akcyzę będzie można rozliczyć na terenie kraju bez konieczności korzystania z usług pośrednika.

Nowelizacja wprowadza również zmiany w przepisach o podatku dochodowym, w tym np. definicję podmiotu hybrydowego oraz zasady jego opodatkowania. W ustawie są zawarte również zmiany w nowelizacji ustaw podatkowych, która wprowadza rozwiązania podatkowe z Polskiego Ładu, w tym np. dotyczące wspólnego opodatkowania osoby samotnie wychowującej dziecko z tym właśnie dzieckiem.

Źródło: PAP

Archiwum: grudzień 2021
Akcyza na alkohol