Zawody dla dziewczyn wcale nie muszą być przypisane do płci żeńskiej. Ten podział coraz bardziej się zaciera. Na rynku pracy istnieją jednak profesje, które są chętniej wybierane przez kobiety. W jakich branżach pracuje coraz więcej kobiet? Sprawdźmy to!

Zastanawiasz się, jakie są najlepiej opłacane zawody dla dziewczyn? Wykwalifikowani pracownicy i eksperci są niezwykle pożądanymi osobami na rynku pracy. Płeć w miejscu pracy jest drugorzędną kwestią. Nie ulega jednak wątpliwości, że istnieją branże bardziej przystosowane do możliwości kobiet oraz takie, w których lepiej poradzą sobie mężczyźni. Dowiedz się, gdzie znaleźć zatrudnienie oraz jakich zarobków możesz spodziewać się na najbardziej pożądanych przez kobiety stanowiskach!

Zawody dla kobiet i mężczyzn – czy taki podział istnieje?

Wiele lat temu faktycznie pewne zawody były traktowane jako typowo męskie, a inne przypisane były do kobiet. Dziś jednak odchodzi się od tego podziału. Rozwój technologii i branży IT sprawił, że jest ogromne zapotrzebowanie na specjalistów mogących pochwalić się dużym doświadczeniem zawodowym oraz odpowiednimi kwalifikacjami. Podobnie jest też w innych profesjach – płeć nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Oczywiście, są pewne stanowiska zdominowane przez mężczyzn (i odwrotnie), jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca zatrudnił osobę o odmiennej płci.

Zawody dla dziewczyn – jakie są najbardziej opłacalne zawody?

Na rynku pracy najbardziej poszukiwanymi ofertami są te z wysokimi zarobkami. W zdecydowanej większości są to tzw. nowe zawody, czyli te powstałe w związku z rozwojem technologii, takie jak np. programowanie czy marketing. Jakie zawody będą najbardziej odpowiednie dla płci żeńskiej? Gdzie zatrudnione są najlepiej zarabiające kobiety? Poznaj ranking opłacalnych zawodów dla dziewczyn.

UX Design – zawód przyszłości

UX Designer zajmuje się projektowaniem produktów i usług cyfrowych, takich jak:

  • aplikacje mobilne;
  • serwisy;
  • strony internetowe.

Jest odpowiedzialny za to, aby były one intuicyjne, funkcjonalne oraz dostosowane do potrzeb użytkowników. Świetnie sprawdzą się tu kobiety kreatywne i z wysokim poczuciem estetyki. Według raportu serwisu wynagrodzenia.pl średnie miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 7380 zł brutto.

Przyszłościowe zawody a specjalista ds. marketingu

Specjalista ds. marketingu to osoba, które jest odpowiedzialna za planowanie, koordynację oraz realizację działań marketingowych (reklamowych). To, ile zarabia specjalista ds. marketingu, zależy przede wszystkim od doświadczenia oraz wielkości i lokalizacji firmy. Uznaje się jednak, że pracownik z doświadczeniem może otrzymać miesięczne wynagrodzenie w wysokości 6500 zł brutto.

Menedżer ds. mediów społecznościowych – rynek pracy

Social Media to jeden z najbardziej popularnych obszarów nawiązywania komunikacji z klientami firmy. Nie jest to łatwy zawód, ponieważ trzeba dokładnie wsłuchać się w potrzeby potencjalnych odbiorców, dostarczyć niezbędną wiedzę w ciekawy sposób oraz przygotować różne rodzaje treści (posty oraz grafiki). Wynagrodzenie na tym stanowisku (w zależności od doświadczenia i wyników) oscyluje w przedziale od 4000 do nawet 9000 zł brutto. Średnie miesięczne zarobki juniora to 5000 zł brutto.

Najlepiej płatne zawody dla dziewczyn – Analityk Big Data

Analiza danych przeznaczona jest dla osób o umyśle ścisłym. Bardzo potrzebna jest tutaj wiedza z zakresu ekonomii, matematyki i statystyki. Niezbędna jest również znajomość języków programowania, przede wszystkim:

  • Python;
  • R.

Oba języki na szczęście nie należą do najbardziej skomplikowanych i są dość logiczne. Według raportu płacowego początkujący analityk Big Data może zarobić około 4500 zł brutto. Młodszy specjalista może liczyć na pensję w wysokości od 7000 do 9000 zł brutto, natomiast starszy specjalista zarobi nawet 15000 zł brutto miesięcznie.

Copywriter – sprawdź, ile może zarabiać autor tekstów!

Copywriting to branża polegająca na tworzeniu tekstów i sloganów reklamowych. Osoba zatrudniona na tym stanowisku może również przygotowywać scenariusze do spotów reklamowych i pisać teksty na strony internetowe, ulotki, plakaty czy różne foldery. To, ile zarabia copywriter, zależy od doświadczenia i formy zatrudnienia. Przyjmuje się, że średnie zarobki na etacie wynoszą 4200 zł brutto. Najlepsi copywriterzy mogą osiągać dochód miesięczny w wysokości nawet 12000 zł brutto.

Informatyk – warunki płacowe i obowiązki

Pracownik branży informatycznej konfiguruje i administruje wewnętrzną sieć firmową oraz dba o cyberbezpieczeństwo. Ile zarabia informatyk? Średnia miesięczna pensja mieści się w przedziale od 4000 do 6000 zł brutto.

Zawody dla dziewczyn mogą być bardzo ciekawe i wysoko płatne. Na stanowisku pracy najważniejsza nie jest jednak płeć – liczą się przede wszystkim odpowiednie kompetencje i umiejętności.

Archiwum: listopad 2022
zawody dla dziewczyn