Według większości środowiska naukowego, ropa naftowa jest substancją pochodzenia organicznego. Jest to efekt milionów lat przemian biochemicznych, chemicznych i geochemicznych materii organicznej, pochodzącej z obumarłych organizmów roślinnych i zwierzęcych. Należy zwrócić uwagę na to, iż jest również inna teoria traktująca ropę jako surowiec nieorganiczny i odnawialny. Jest ona jednak zdecydowanie mniej popularna.
Ropa naftowa. Gdzie może mieć zastosowanie?
Ropa naftowa tuż po wydobyciu, czyli w stanie surowym, nie nadaje się do wykorzystania. Jest to mieszanina bardzo wielu węglowodorów stałych, ciekłych i gazowych rozpuszczonych nawzajem w sobie. Surowa ropa musi zostać więc poddana wstępnemu oczyszczeniu ze szkodliwych składników takich, jak woda czy siarkowodór. Dopiero po wieloetapowej destylacji frakcyjnej otrzymuje się szereg paliw płynnych czy innych półproduktów.
Dlatego kluczowym aspektem przy wykorzystaniu ropy naftowej w gospodarce jest jej przerób. Ten surowiec może mieć ostatecznie różny skład i potrzeba różnych technologii, aby przygotować ją do dalszego wykorzystania. Uznaje się, że obróbka lekkiej ropy naftowej (o mniejszej gęstości) jest mniej kapitałochłonna niż w przypadku ciężkiej. Większa gęstość wymaga dodatkowych technologii i urządzeń.
Ropa naftowa a transport
Pierwszym skojarzeniem z ropą naftową jest transport. Ropa napędza maszyny, samoloty, wielkie fabryki. Niemal każdy z nas korzysta z auta, a wiąże się to z tym, że regularnie musi go zatankować i skorzystać ze stacji benzynowych. Tam właśnie tankujemy paliwa silnikowe czy olej napędowy. W przypadku transportu, ropa naftowa jest także niezbędna do produkcji opon – do wyprodukowania 1kg opony należy zużyć ok. 3,5 kg ropy naftowej, która jest też jednym z jej składników. Prognozy OECD wskazują, że zapotrzebowanie na ten produkt z roku na rok będzie większe. Zakłada się, że do 2035 r. konsumpcja ropy wzrośnie z 96,9 mln baryłek dziennie w 2021 r. do 109,5 mln w 2035 r. Przy tych szacunkach należy jednak pamiętać, że coraz większy nacisk kładzie się na zastosowania ekologiczne w transporcie. Wystarczy powiedzieć, że zgodnie z niedawno uchwalonymi regulacjami Unii Europejskiej, po 2035 roku na terenie UE nie będzie możliwości zakupienia fabrycznie nowego, klasycznego samochodu spalinowego i jego rejestracji na terytorium UE. Przepisy te nie obejmą jednak istniejących i już zarejestrowanych pojazdów.
Ropę naftową możemy także znaleźć… w szafie i w łazience
Przetworzone składniki ropy takie, jak płynna parafina czy wosk ziemny mogą być elementami takich materiałów, jak akryl, nylon, poliester. Z pewnością każdy z nas znajdzie w swojej szafie ubrania, które zawierają domieszkę któregoś z wymienionych materiałów. Ropa może więc znaleźć się w skarpetkach, guzikach, podeszwach butów czy plastikowej biżuterii. Co więcej, może ona także znajdować się w składzie stosowanych przez nas kosmetyków takich, jak balsam do ciała, szampon, odżywka do włosów czy pasta do zębów. Wszystkie wymienione produkty potrzebują ropy naftowej, żeby zostać wyprodukowane. Nie musimy się jednak obawiać używania i stosowania wymienionych produktów, ponieważ ropa naftowa sama w sobie nie jest niebezpieczna i zła.
Smary i oleje, czyli niezbędniki dla przemysłu
Ropa naftowa jest także surowcem stosowanym do otrzymywania smarów czy olejów. Nikt z nas nie byłby w stanie jeździć rowerem, gdyby nie zabezpieczony smarem łańcuch. Podobnie jest ze wszystkimi innymi otaczającymi nas sprzętami AGD, RTV, meblami, które złożone są z setek połączonych ze sobą elementów takich, jak łożyska, śruby, zawiasy czy kołki. Wszystko to, aby móc służyć nam w użyciu przez długie lata musi być zabezpieczone odpowiednimi smarami czy olejami, by zmniejszyć tarcie, które powstaje między elementami mechanizmów
Ropa naftowa na ból głowy
Już kilkaset lat temu sądzono, że ropa naftowa ma właściwości lecznicze. Ówczesne ludy stosowały ją w leczeniu chorób pasożytniczych skóry i przewodu pokarmowego, w leczeniu odmrożeń, reumatyzmu i rozmaitych wysypek. Jej właściwości próbowano nawet wykorzystać w leczeniu nowotworów, jednak nie zostało znalezione naukowe uzasadnienie. Pomimo że współcześnie ropa naftowa nie ma aż tak szerokiego zastosowania w medycynie, jest ona składnikiem tabletek powlekanych takich, jak Ibuprofen czy Aspiryna. Możemy ją także w aptece pod postacią parafiny, która wykorzystywana jest głównie w dermatologii, jako składnik kosmetyków natłuszczających skórę i wspomagających leczenie atopowego zapalenia skóry (AZS). Parafina może być także stosowana jako lek przeczyszczający.
Romantyczny klimat dzięki ropie naftowej
Najpowszechniejszą postacią parafiny, która jest otrzymywana z ropy naftowej są świeczki. Z pewnością każdy z nas zdmuchiwał je wielokrotnie na swoim urodzinowym torcie. Nie raz także chciał stworzyć przytulną atmosferę w długi jesienny wieczór, zapalając aromatycznie pachnącą świeczkę, oglądając pod kocem ulubiony serial i popijając gorącą herbatę.
Inwestycja w ropę naftową
Ropa naftowa jest fundamentem współczesnej cywilizacji. Obecnie jest postrzegana jako strategiczny surowiec energetyczny, lecz tak naprawdę jej występowanie jest powszechne i z pewnością każdy z nas ma z nią i jej pochodnymi styczność każdego dnia. Nic więc dziwnego, że wahania cen tego surowca często są odnotowywane przez wszelkie media. Wzrost cen ropy może powodować ogromne wzrosty kosztów w życiu codziennym.Z drugiej strony są natomiast inwestorzy. Obecnie niemal każdy może lokować swoje środki w ropie naftowej czy to bezpośrednio dzięki kontraktom CFD na ropę, czy pośrednio, m.in. poprzez akcje spółek związanych z ropą, m.in. Orlen, Shell czy Exxon Mobil lub ETF-y dające ekspozycję na rynek ropy naftowej. Najlepsze platformy inwestycyjne dają swoim użytkownikom szerokie możliwości operacji na rynkach finansowych, dlatego warto się z nimi zapoznać aby móc spróbować swoich sił w tego rodzaju inwestycjach. Niemniej, należy pamiętać, że każda inwestycja jest ryzykowna, dlatego wszelkie decyzje muszą być odpowiedzialne i poprzedzone edukacją oraz analizują własnych możliwości finansowych i apetytu na ryzyko.
- Co będzie decydować o cenie ropy? Baryłka może być droższa, choć sytuacja rynkowa jest niepewna
- W jaki sposób najlepiej inwestować w surowce?
- Vintanseg.com Opinie: Ewolucja handlu kryptowalutami [Vintanse Group]
- Miód spadziowy – Właściwości i działanie – Zielares radzi
- Jak wypromować sklep internetowy?