Zmiana uwarunkowań prawnych a rozwój branży legalnych zakładów bukmacherskich w Polsce
Rynek zakładów wzajemnych w Polsce reguluje ustawa o grach hazardowych z 19 listopada 2009 roku. W celu ograniczenia działalności nielegalnych podmiotów na polskim rynku bukmacherskim uchwalono nowelizację tejże ustawy, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku. Od momentu obowiązywania tych zmian udział w rynku nielegalnych podmiotów oferujących dostęp do zakładów bukmacherskich znacznie zmalał a sama branża obejmująca swym zasięgiem legalnych bukmacherów mocno się rozwinęła. Obecnie zakłady bukmacherskie mogą być oferowane w punktach stacjonarnych jak również online. Zgodę na działalność wydaje Minister Finansów a podmiot ubiegający się o nią musi mieć formę spółki kapitałowej z kapitałem zakładowym wynoszącym minimum dwa miliony złotych. Bezpieczeństwo rozgrywki, weryfikacja wieku graczy oraz zabezpieczenie finansowe działalności jest kluczowe do uzyskania zgody po spełnieniu wymogów formalnoprawnych. Zgoda wydawana jest na sześć lat z opcją przedłużenia.
Rynek legalnych bukmacherów w Polsce
Na obecną chwilę zezwolenie na prowadzenie działalności na polskim rynku zakładów wzajemnych posiadają 23 podmioty z czego 19 faktycznie prowadzi taką działalność. Prawie połowa rynku legalnych zakładów bukmacherskich kontrolowana jest przez wiodąca w tej branży markę jaką jest STS. Drugie miejsce należy do Fortuny a trzecie już ze znaczną stratą do ForBET-a. Dane liczbowe dotyczące obrotów legalnych polskich firm bukmacherskich jakie można wyszukać dotyczą roku 2020. Wyniosły one wtedy ponad 7,2 miliarda złotych a dochód budżetu państwa z tytułu podatków odprowadzanych przez te podmioty wyniósł około 800 milionów złotych. Ministerstwo Finansów szacuje, że w 2021 roku obrót legalnych podmiotów oferujących zakłady wzajemne wzrósł o 46% w stosunku do 2020 roku. Należy przy tym wspomnieć, że w 2020 roku odwołano wiele wydarzeń sportowych ze względów sanitarnych. W Polsce dużą popularnością cieszą się również zakłady bukmacherskie Betfan.
Zakłady bukmacherskie w Polsce a branża sportowa
Czynnikiem, który dowodzi temu, że branża bukmacherska w Polsce rozrasta się, nie tylko w kwestii zwiększających się obrotów i kwot oddawanych do budżetu państwa, ale także poprzez przebijanie się do świadomości ludzi bezpośrednio z tą branżą niepowiązanych jest coraz większy udział polskich firm bukmacherskich w branży sportowej. Udział ten generalnie przybiera formę sponsoringu określonych drużyn czy rozgrywek sportowych. Najlepiej ilustruje to przykład STS, który pełni rolę oficjalnego sponsora reprezentacji Polski w piłce nożnej. Sponsoruje także kluby polskiej ekstraklasy piłkarskiej np. Lecha Poznań, jest jednym z oficjalnych partnerów siatkarskiej Plus Ligi oraz od dłuższego czasu jest zaangażowany w sponsorowanie klubów, turniejów czy innych przedsięwzięć sportowych z różnych dyscyplin. Również Fortuna może się pochwalić sporymi osiągnięciami na tym polu, gdyż jest sponsorem tytularnym Piłkarskiej Pierwszej Ligi i od niedawna Pucharu Polski. A obok sponsorowania klubów piłkarskich np. Legii Warszawa działa także jako sponsor reprezentacji Polski w skokach narciarskich.
Zwróć uwagę na to, że BETFAN sp z o. o. to legalny polski bukmacher. Obstawianie u podmiotów bez licencji jest nielegalne. Sam hazard wiąże się zaś z ryzykiem.
- Czy zakłady bukmacherskie są legalne i bezpieczne?
- Jak kształtuje się rynek bukmacherski w Polsce?
- 10 wskazówek jak zarabiać na zakładach bukmacherskich
- Historia zakładów sportowych: od starożytności do kasyn online
- Jak popularność CS:GO w Chinach może pomóc w rozwoju gry?