Aktualności

Ważna zmiana dla przewoźników. Od maja 2022 roku transport towarów na terenie krajów UE możliwy tylko z odpowiednią licencją

1 minut(y) czytania

Od maja 2022 roku przewoźnicy, którzy będą chcieli transportować towary na terenie krajów Unii Europejskiej pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej od 2,5 do 3,5 tony, będą musieli uzyskać odpowiednią licencję. Wpływ na taką decyzję miała Komisja Europejska, która uznała, że należy pozbyć się luk prawnych i zapewnić minimalny poziom profesjonalizacji sektora pojazdów o DMC 2,5-3,5 t.

Dlaczego zostaje wprowadzona licencja

Obowiązująca od maja 2022 roku dyrektywa ma zagwarantować zbliżone warunki konkurencji pomiędzy firmami przewozowymi. Do tej pory widoczna była rosnąca przewaga przedsiębiorstw, która wykonywała tzw. transport lekki (od 2,5 do 3,5 t). W Polsce według statystyk Głównego Urzędu Transportowego w 2019 roku towary przewoziło 37,3 tys. takich pojazdów, a liczba busów rośnie nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Unii. To główny czynnik, który zadecydował o wprowadzeniu obowiązkowej licencji. W takiej sytuacji przewoźnicy będą musieli wykazać się zdolnością finansową. O tym dlaczego postawiono taki warunek mówi Jakub Ordon, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczana Kierowców, Grupa INELO:

„Rynek transportowy czeka druga fala regulacji m.in. w zakresie włączenia transportu lekkiego do grona licencjonowanych przewoźników. Firmy transportowe muszą przygotować się do uzyskania licencji, a to będzie wiązało się z koniecznością posiadania minimalnej zdolności finansowej. To ma być pewnego rodzaju gwarancją, że dysponują pieniędzmi niezbędnymi do stałego i długoterminowego wykonywania transportu”.

Ordon uczula jednak aby już teraz przygotować się do spełnienia wszelkich wymagań. Co prawda do wprowadzenia obowiązkowych licencji pozostał jeszcze rok, lecz same formalności na pewno potrwają kilka miesięcy.

Oczywiście wszyscy przewoźnicy zadają teraz sobie pytanie ile taka licencja będzie kosztować. Ważnym kryterium będzie potwierdzenie zdolności finansowej. Koszt licencji dla dwóch busów, w zależności od kursu euro, wyniesie około 12 tys. złotych.

Nasze propozycje
Aktualności

Do 30 czerwca br. przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS

1 minut(y) czytania
Do 30 czerwca przedsiębiorcy mogą zgłaszać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy antykryzysowej 9.0, dzięki której podmioty gospodarcze będą zwolnione z opłaty składek ZUS za okres grudzień 2020-kwiecień 2021. Zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną.
Aktualności

MRPiT zaprasza firmy na Tydzień Przedsiębiorcy.

1 minut(y) czytania
21 czerwca to Dzień Przedsiębiorcy, który został ustanowiony w 2016 roku. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii organizuje w dniach 21-25 czerwca Tydzień Przedsiębiorcy. Inicjatywa ma na celu pogłębić wiedzę osób na temat rozwoju ich firm. Spotkania zostaną przeprowadzone na terytorium województwa świętokrzyskiego.
Aktualności

ZUS ujawnił wysokość składek na rok 2022. Wzrost na poziomie 11%

1 minut(y) czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wysokość składek, które zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wyższe składki ZUS – nawet o 11%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *