1. Koniec umowy
Ubezpieczenie OC wykupuje się przeważnie na okres 12 miesięcy. Dodatkowo w większości przypadków funkcjonuje automatyczne przedłużenie polisy po zakończeniu umowy. Pozwala to zmniejszyć ryzyko powstania przerwy w ciągłości ubezpieczenia i minimalizuje niebezpieczeństwo otrzymania mandatu za brak OC. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy po upływie terminu przewidzianego w umowie, następuje wygaśnięcie polisy. Dzieje się tak, gdy:
- kupisz pojazd na rynku wtórnym — polisa OC kontynuowana po zbywcy nie przedłuża się automatycznie. Dlatego po nabyciu używanego pojazdu, musisz pamiętać o konieczności zawarcia nowej umowy;
- nie opłacisz całości składki — przy płatności ratalnej może się zdarzyć, że nie uregulujesz całej kwoty należnej za OC. Jeśli firma ubezpieczeniowa nie otrzyma wymaganej ilości pieniędzy w określonym terminie, może nie przedłużyć Twojej polisy.
Niezależnie od okoliczności, każdy kierowca powinien kontrolować ważność polisy samochodu. Jeśli zbliża się termin zakończenia Twojego ubezpieczenia i nie chcesz przepłacać za składkę, sprawdź ranking najlepszych ofert dostępny na stronie: https://rankomat.pl/ranking-oc.
Warto wiedzieć! Firmy ubezpieczeniowe oferują również OC krótkoterminowe, jednak jest ono zarezerwowane wyłącznie dla określonych grup pojazdów. Na taką „niepełną polisę” mogą pozwolić sobie m.in. właściciele komisów samochodowych, osoby sprowadzające auto z zagranicy oraz posiadacze pojazdów zabytkowych i wolnobieżnych. |
2. Złożenie wypowiedzenia
Prawo klienta do wypowiedzenia umowy OC dokładnie określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z przepisami konsument może zrezygnować z polisy poprzez złożenie wypowiedzenia umowy OC. Taki dokument powinien zawierać datę i miejsce sporządzenia, dane klienta (imię, nazwisko, adres), nr rejestracyjny i markę pojazdu, nazwę ubezpieczyciela, nr polisy i podstawę prawną. Wszystkie informacje podane w formularzu właściciel musi potwierdzić własnoręcznym podpisem. Odpowiednio przygotowane wypowiedzenie można złożyć przez internet lub wysłać pocztą.
3. Odstąpienie od umowy zawartej na odległość
Zakończenie polisy OC może nastąpić również na skutek odstąpienia od umowy zawartej na odległość, co precyzuje art. 40 ust. 2 Ustawy o prawach konsumenta. Zgodnie z treścią regulacji prawo do rezygnacji z zakupu przysługuje konsumentom, którzy nabyli ubezpieczenie przez telefon lub przez internet. Klient ma możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni od dnia otrzymania potwierdzenia zawarcia umowy.
4. Wyrejestrowanie pojazdu
Ustawa Prawo o ruchu drogowym określa, że obowiązek wyrejestrowania dotyczy właścicieli, którzy:
- przekazują auto do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów;
- stracili pojazd w wyniku kradzieży;
- doświadczyli udokumentowanej, trwałej i zupełnej utraty pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności;
- wywieźli pojazd z kraju w celu zarejestrowania bądź sprzedaży za granicą;
- oddali auto do kasacji za granicą.
W efekcie wyrejestrowania pojazdu z wymienionych przyczyn następuje przerwanie automatycznego przedłużania polisy OC.
5. Zezłomowanie pojazdu
Właściciele pojazdów, które nie nadają się już do dalszego użytku, zazwyczaj decydują się oddać auto do demontażu. Z taką sytuacją spotykają się m.in. posiadacze samochodów zniszczonych w wypadku lub wiekowych i wyeksploatowanych. Wówczas kasacja skutkuje wystawieniem zaświadczenia o demontażu bądź przyjęciu niekompletnego pojazdu. Taki dokument wydaje przedsiębiorca prowadzący stację demontażu. Skutkuje to wyrejestrowaniem i przerwaniem działania OC.
6. Upadłość zakładu ubezpieczeń
Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych precyzuje, że każda firma ubezpieczeniowa musi mieć ważne zezwolenie na wykonywanie działalności w zakresie sprzedawania polis OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. W przypadku ogłoszenia przez dane towarzystwo upadłości lub likwidacji zezwolenie to automatycznie wygasa. W rezultacie firma nie może już zapewniać wymaganej ochrony, a polisa przestaje obowiązywać w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości. W takiej sytuacji nowe ubezpieczenie w dobrej cenie znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/.
Rozwiązanie umowy OC — podsumowanie
Rozwiązanie umowy OC następuje m.in. na skutek wyrejestrowania pojazdu i ogłoszenia upadłości przez ubezpieczyciela. W obu przypadkach, a także wtedy, gdy chcesz znaleźć ubezpieczenie w korzystnej cenie bez wychodzenia z domu, możesz skorzystać z porównywarki internetowej. Potrzebujesz do tego podstawowych danych o właścicielu i o pojeździe. Znajdź najtańsze ubezpieczenie OC na Rankomat i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić.
- Sposoby Sfinalizowania Floty Samochodowej Dla Firm
- Ubezpieczenie samochodu ciężarowego i całej floty
- Gdzie można ubezpieczyć się grupowo?
- W jakich sytuacjach obowiązuje zakaz prowadzenia działalności gospodarczej?
- Własna firma w UK a ubezpieczenie — co należy wiedzieć?