Stopy procentowe zostały podwyższone. Główna stawka wzrosła do poziomu 0,5 procent. Tłumacząc swoją decyzję, Rada Polityki Pieniężnej dodała że NBP nadal może stosować interwencje na rynku walutowym i inne instrumenty przewidziane w założeniach polityki pieniężnej.
W komunikacie RPP dodano, że terminy i skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych. Stopy procentowe wzrosły, choć nikt w tym momencie nie spodziewał się takiej decyzji ze strony Rady.
Stopy procentowe w górę. Jak wygląda sytuacja?
Do tej pory od ponad roku mieliśmy do czynienia z główną stawką oprocentowania w NBP na poziomie 0,1 proc. Nic nie zapowiadało decyzji o ich podniesieniu. Prezes NBP Adam Glapiński zapowiadał jednak, że taka decyzja może zapaść w przyszłości. Ta jednak nastąpiła szybciej niż ktokolwiek mógł się spodziewać.
Poza wzrostem głównej stawki z 0,1 do 0,5 proc. Wzrosła też stopa lombardowa, inaczej zwana kredytową. Wcześniej wynosiła 0,5 proc., a obecnie 1 proc. Stawki obowiązują banki chcące lokować czy pożyczać pieniądze z NBP. To przekłada się na kwotę, jaką zapłacić muszą klienci. Wzrośnie zatem zarówno oprocentowanie depozytów i lokat, jak i pożyczek oraz kredytów.
Stopy procentowe w górę. RPP tłumaczy decyzję
Rada Polityki Pieniężnej przekazała wczoraj uzasadnienie swojej decyzji jeśli chodzi o stopy procentowe.
W sytuacji prawdopodobnego dalszego ożywienia aktywności gospodarczej inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej, niż dotychczas oczekiwano
czytamy w uzasadnieniu.
Dodano, że Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP. Chodzi o dążenie do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie.
Rada podkreśliła, że duża inflacja (5,8 proc. we wrześniu) spowodowana jest w dużej mierze oddziaływaniem czynników, które są niezależne od krajowej polityki pieniężnej. Dynamika cen związana jest również z ożywieniem gospodarczym – pisze w komunikacie RPP.
Za: Money.pl
- Podwyżka stóp procentowych nieunikniona. Eksperci nie pozostawiają złudzeń
- Ekonomiści z Credit Agricole prognozują wzrost PKB w Polsce o 1,5 proc.
- Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.
- GUS: inflacja w Polsce na poziomie 7,7%. Wzrost cen najwyższy w XXI wieku
- GUS: inflacja producencka najwyższa od… grudnia 1997 roku