Klasyczny podział skóry na kilka konkretnych typów nie sprawdza się w obecnym świecie. Cera może mieć cechy tak naprawdę każdego z nich. Uwrażliwienie to bardzo częsty objaw dzisiejszych czasów. Dowiedz się o nim jak najwięcej.
Jeszcze nie tak dawno kosmetyczki dzieliły skórę na suchą, tłustą, mieszaną czy wrażliwą. Opisy na kremach zawierały konkretny rodzaj i nie było od tego odstępstw. Wraz z rozwojem technologii, a także wiedzy zależność ta zaczęła się zatracać. Cera tłusta może być równocześnie wrażliwa, a sucha może wykazywać problemy z naczyniami. Uwrażliwienie stało się następstwem wielu czynników, które generują obecne czasy. W naszym artykule przedstawimy ci, z czego to wynika oraz jak walczyć z tą uciążliwą dolegliwością cery.
Co to jest skóra wrażliwa?
Cera wrażliwa to taka, która intensywnie reaguje na wiele czynników wewnętrznych, ale także tych, które zachodzą w organizmie. Objawia się to silnym zaczerwienieniem, często wrażliwością na dotyk. Posiadaczki skóry nadmiernie reaktywnej skarżą się na problemy z pielęgnacją, które wynikają z braku tolerancji wielu składników i formuł produktów. Zwykła woda z kranu także budzi kontrowersje i często wzmaga podrażnienia. Ten rodzaj skóry może zostać łatwo nabyty, jeśli zaniedbasz podstawowe potrzeby i sygnały, jakie ci wysyła.
Skóra wrażliwa – przyczyny
Przyczyn wrażliwej skóry jest wiele. Z reguły jest to cecha nabyta, którą warunkuje twoje zdrowia, a także tryb życia. Za główne czynniki mające na nią wpływ, uważa się:
- trudne warunki atmosferyczne (długa ekspozycja na słońce, mróz, wiatr);
- zmienną temperaturę powietrza;
- nieodpowiednią dietę;
- zbyt agresywną pielęgnację;
- zaburzenia hormonalne;
- przewlekły stres;
- brak higieny snu;
- stosowanie niektórych leków np. izotretynoiny;
- ciążę;
- nowotwory;
- stan po zabiegach z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej;
- klimatyzację.
Czy pracownicy biurowi są bardziej podatni na uwrażliwienie skóry?
Praca w biurze wiąże się z reguły z przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu. Wielogodzinny nawiew sprawia, że skóra staja się silnie przesuszona i oddaje wodę do otoczenia. To z kolei predysponuje do jej uwrażliwienia. Można więc jasno stwierdzić, że sztuczne schładzanie powietrza nie jest korzystne dla twojej cery. O ile nie jest to powód do zmiany zatrudnienia, należy zdecydowanie bardziej zadbać o pielęgnację.
Jak dbać o cerę wrażliwą?
Skóra wrażliwa bywa wymagająca, jednak przestrzegając określonych zasad pielęgnacji, można w łatwy sposób doprowadzić ją do względnego zdrowia. Oto one:
- oczyszczanie jest bardzo ważne i należy go nie bagatelizować. W przypadku cery wrażliwej wymaga dobrania określonego kosmetyku – powinien być jak najbardziej naturalny, bez dużej ilości aktywnych substancji (warto szukać tych łagodzących tj. aloes, czy pantenol). Posiadaczki cer wrażliwych najczęściej wybierają delikatne mleczka czy popularne płyny micelarne;
- krem nawilżający do twarzy to kolejny ważny aspekt, szczególnie dla osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wybieraj te o dość lekkich formułach z kilkoma konkretnymi składnikami, które wiążą wodę w naskórku – kwas hialuronowy jest substancją bezpieczną i dobrze tolerowaną;
- ochrona przeciwsłoneczna – każda cera powinna być chroniona wysokim SPF, ta wrażliwa tym bardziej. Zapobiegnie to ewentualnym poparzeniom słonecznym, ale także spełni funkcję przeciwstarzeniową o długofalowym działaniu;
- cera wrażliwa ma często zaburzoną barierę lipidową, staraj się ją odbudować dzięki ceramidom, które są uznawane za naturalne spoiwo naskórka.
Pielęgnacja skóry wrażliwej – tego nie rób
Skóry wrażliwe lubią minimalizm i względny spokój w każdym aspekcie. Nie należy zmieniać im co chwilę pielęgnacji, szczególnie gdy się sprawdza. Mycie twardym mydłem i wodą jest kategorycznie zabronione. Nie można jej także nadmiernie pocierać i dotykać – odpadają wszelkie gruboziarniste peelingi i szorstkie ręczniki. Warto zadbać o regularne i zdrowe posiłki – duża ilość fast foodów, ostre przyprawy, a nawet cytrusy mogą pogłębiać uwrażliwienie i powodować dyskomfort.
Klimatyzacja nie jest przyjacielem skóry i niestety często ją uwrażliwia. Zadbaj o odpowiednią pielęgnację, która zminimalizuje ten uciążliwy stan.
- Współczynnik zmienności – definicja, rodzaje, interpretacja
- PKD kosmetyka – co to oznacza? Poznaj kod PKD salonów kosmetycznych i miejsce branży beauty w Polskiej Klasyfikacji Działalności
- Wskaźnik płynności bieżącej przedsiębiorstwa – czym jest i jak poprawić wskaźnik bieżącej płynności finansowej
- Business Model Canvas – najpopularniejszy szablon modelu biznesowego
- Kiedy i dlaczego urząd skarbowy może przeprowadzić kontrola skarbowa? Sprawdź, co musisz wiedzieć, jako przedsiębiorca