Gwiazdka jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu każdej rodziny. Z jednej strony jest to doskonała okazja, aby spotkać się z krewnymi, z drugiej jednak wiąże się z licznymi przygotowaniami. Zastanawiasz się, jak zorganizować przygotowania do świąt Bożego Narodzenia? Przygotowujesz właśnie wieczerzę wigilijną, zapomniałeś jednak o niektórych produktach? Zastanawiasz się, gdzie je kupić? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak działają największe supermarkety i sklepy w Wigilię 2022 roku!

Jak pracują sklepy w Wigilię 2022?

Wigilia w 2022 roku wypada w sobotę, a pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w niedzielę. Zarówno w pierwszy, jak i w drugi dzień gwiazdki sklepy pozostają zamknięte. Po potrzebne rzeczy będziesz mógł udać się dopiero 27 grudnia we wtorek. Wigilia nie jest ustawowym dniem wolnym od pracy, a godziny otwarcia zakładów regulowane są bezpośrednio przez pracodawcę. Wyjątkiem są placówki i sieci handlowe, które mogą pracować najdłużej do godziny 14. Wyjątek stanowią apteki, kwiaciarnie, stacje benzynowe oraz punkty, w których sprzedawane są bilety komunikacji miejskiej. Warto przy tym podkreślić, iż za pracę w Wigilię nie przysługuje dodatkowy dzień wolny. Podobnie jest w przypadku pracy 25 grudnia w niedzielę. Gdyby święta wypadały w dzień roboczy, ilość godzin do przepracowania zostałaby zmniejszona o 8.

Liczne sieci handlowe dodatkowo skracają godziny pracy w związku ze zmniejszonym zainteresowaniem klientów, którzy skupieni są na przedświątecznych przygotowaniach. Pozostawienie otwartych sklepów wielu firmom wydaje się nieopłacalne. Dodatkowo zredukowane godziny mają umożliwić pracującym w handlu osobom przygotowania do świąt. Ograniczenia ustawowe nie dotyczą jednak stacji benzynowych oraz sklepów typu convenience, które bywają otwarte nawet przez całą dobę. Jest to doskonała alternatywa, gdy zauważysz, iż brakuje Ci niezbędnego produktu w ostatniej chwili.

Do której otwarte są sklepy w Wigilię 2022?

Jednym ze sklepów, który dodatkowo skrócił godziny pracy przed świętami jest sieć Aldi. W Wigilię 2022 roku placówki na terenie całego kraju będą otwarte w godzinach 7:00-13:00. Po tej godzinie zrobienie zakupów będzie niemożliwe. Lidl natomiast postanowił skrócić godziny otwarcia do 12:30. Do godziny 13:00 zakupy zrobimy także w sklepach Biedronka, Netto, Carrefour, Kaufland, Auchan oraz Tesco. Godziny otwarcia sklepów Żabka zależeć będzie od placówki. Standardowo będzie otwarta od 6:00 do 14:00, jednak godziny mogą zostać wydłużone, jeśli właściciele samodzielnie będą obsługiwać klientów. Do godziny 14 pracować będą pracownicy sklepów Dino. W Wigilię zamknięte pozostaną przy tym niektóre markety budowlane, w tym Ikea. Maksymalnie do godziny 14 mogą pracować także galerie handlowe, w tym drogerie oraz sklepy z odzieżą.

Archiwum: grudzień 2022
Sklepy w Wigilię 2022