Wielkanoc 2023 roku przypada 9 i 10 kwietnia (niedziela i poniedziałek) i dla większości zatrudnionych oznacza to dwa dni wolne od pracy. W święta obowiązuje również zakaz handlu, a przedsiębiorcy łamiący prawo narażają się na wysokie kary pieniężne. Oznacza to, że w Wielkanoc zamknięte będą supermarkety, dyskonty i większość sklepów w galeriach handlowych. Warto jednak pamiętać, że ustawodawcy zezwolili na otwarcie niektórych sklepów w dni świąteczne. Gdzie i w jakich godzinach zrobimy zakupy 9 i 10 kwietnia? Jakie sklepy są otwarte w Wielkanoc 2023? Sprawdzamy!

Jakie sklepy są otwarte w Wielkanoc 2023?

Choć w święta obowiązuje zakaz handlu nie oznacza to, że wszystkie sklepy będą zamknięte. Przepis ten nie dotyczy sytuacji, gdy za ladą staje właściciel sklepu. Zarówno w Wielkanoc, jak i kolejnego dnia świąt otwarte mogą być małe sklepiki osiedlowe. Warunkiem jest jednak, by była to placówka handlowa, w której sprzedaż prowadzi przedsiębiorca będący osobą fizyczną – osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Jeśli zatem w miejscu twojego zamieszkania znajdują się takie małe sklepiki możesz liczyć, że zaopatrzysz się w nich także w święta.

Podobnie w przypadku sieci sklepów Żabka – tu decyzję o otwarciu placówki podejmie franczyzobiorca. Taka informacja powinna zostać podana wcześniej. Klienci dowiedzą się o niej z aplikacji, mogą też zasięgnąć informacji bezpośrednio w pobliskim sklepie. Dni i godziny otwarcia danego punktu powinny być widoczne również na stronie internetowej Żabki. 

Gdzie i w jakich godzinach zrobimy zakupy w Wielkanoc?

Poza małymi, prywatnymi sklepikami i siecią Żabka swoje usługi oferują sklepy na stacjach paliw. Wiele z takich placówek ma w sprzedaży słodycze, napoje, czy alkohole. Niektóre punkty na stacjach paliw mają jednak znacznie bogatszy asortyment obejmujący nawet warzywa i owoce. Stacje benzynowe są otwarte całą dobę, dlatego po zakupy możesz się wybrać o każdej porze.

Zobacz także  Żabka - Godziny otwarcia Wigilia 2022

9 i 10 kwietnia zaopatrzysz się również w leki, środki opatrunkowe, a nawet artykuły higieniczne, ponieważ zakaz handlu nie dotyczy aptek i punktów aptecznych. Warto jednak wcześniej sprawdzić, które będą pełniły dyżur i w jakich godzinach. Takie informacje będą podane wcześniej – sprawdzisz je w danej aptece, czy na stronie internetowej. 

W Wielkanoc możesz także liczyć na otwarte kwiaciarnie, sklepiki z pamiątkami, dewocjonaliami, a także lokalnie działające jarmarki świąteczne. Jeśli zatem spędzasz święta na wyjeździe, poza domem, nie martw się, że wrócisz bez pamiątek, czy nie skosztujesz wielkanocnych i regionalnych specjałów.

Jak pracują sklepy w Wielkanoc 2023?

W Wielką Sobotę musisz się spieszyć z zakupami – duże centra handlowe będą otwarte do 14.00. Po tej godzinie zacznie obowiązywać zakaz handlu. Pamiętaj, że nie obowiązuje on prywatnych inicjatyw, dlatego sprawdź wcześniej, jak długo będzie otwarty najbliższy osiedlowy sklepik. 

W niedzielę i poniedziałek świąteczny produkty pierwszej potrzeby nabędziesz w Żabce, wspomnianych osiedlowych sklepach, czy stacjach paliw. Ich godziny otwarcia mogą być różne, dlatego sprawdź, jak zamierzają funkcjonować w czasie świąt. Właściciel ma obowiązek podać do publicznej wiadomości, w które dni i w jakich godzinach będzie świadczył usługi.

Tu zrobicie zakupy 9 i 10 kwietnia

Choć w święta raczej nie planujemy zakupów, zawsze może się zdarzyć, że jakiś produkt będzie naprawdę niezbędny. Pamiętaj, że większość placówek handlowych jest w tym czasie zamknięta! Do twojej dyspozycji, zgodnie z prawem, pozostają:

  • małe, prywatne sklepy, jeśli sprzedaż będzie prowadził właściciel;
  • punkty Żabki, jeśli tak zdecyduje franczyzobiorca;
  • apteki – sprawdź które;
  • kwiaciarnie – również polecamy wcześniej upewnić się, które punkty będą czynne;
  • stacje paliw;
  • w sklepach z pamiątkami i dewocjonaliami;
  • punkty, gdzie przeważająca działalność handlowa polega na sprzedaży biletów, prasy, wyrobów tytoniowych;
  • placówki handlowe prowadzone w hotelach;
  • punkty prowadzone w obiektach sportowych, prowadzące działalność kulturową;
  • sklepiki na dworcach, lotniskach, w portach.
Zobacz także  Poczta Polska – godziny otwarcia Sylwester 2022

W Wielkanoc będziesz mieć również możliwość skorzystać z usług punktów gastronomicznych – restauracji, kawiarni, lodziarni, a nawet cukierni. Otwarte będą też punkty przy cmentarzach prowadzące sprzedaż zniczy i kwiatów.

2 kwietnia – niedziela handlowa

Zamiast szukać otwartych sklepów w Wielkanoc, zaplanuj zakupy na niedzielę 2 kwietnia. To niedziela handlowa wypadająca bezpośrednio przed świętami. W tym dniu otwarte będą wszystkie sklepy, dlatego bez problemu zrobisz zapasy na Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny. Niedziela handlowa to czas wzmożonego ruchu w galeriach, supermarketach i drobniejszych sklepach spożywczych, odzieżowych, a nawet oferujących sprzęt RTV/AGD.

Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać czas świąt, odpocząć, nacieszyć się towarzystwem najbliższych, stwórz listę zakupów i zaplanuj je na kilka dni przed świętami. Wykorzystaj fakt, że do sklepu możesz udać się także w najbliższą niedzielę. I pamiętaj – w Wielką Sobotę większość placówek zamyka się o 14.00!

Jakie sklepy są otwarte w Wielkanoc 2023