Aktualności

PPK: 700 tys. firm nie wdrożyło systemu. Od września Polski Fundusz Rozwoju będzie wysyłać pisma z ostrzeżeniem

1 minut(y) czytania

Pracowniczych planów kapitałowych nie wdrożyło prawie 700 tys. przedsiębiorstw – informuje dzisiejsze wydanie „Gazety Wyborczej”. Od września firmy będą otrzymywać pisma z ostrzeżeniem od Polskiego Funduszu Rozwoju. Brak porozumienia poskutkuje karą finansową z budżetu wynagrodzenia. PFR już zdołał wysłać zawiadomienia w tej sprawie do ponad 9 tys. przedsiębiorstw.

„GW” informuje, że „od września aż 678 674 firm zacznie sukcesywnie otrzymywać wezwania do zawarcia umów o zarządzanie”. Przedsiębiorstwa są na celowniku PFR, ponieważ nie podpisały umów o zarządzanie PPK i żadnego funduszu nie wybrało, a to „obowiązek ustawowy”.

PPK – jakie konsekwencje czekają firmy

Dziennik rozważa jakie następstwa czekają przedsiębiorstwa w przypadku jeśli zignorują wezwanie. Na ten temat wypowiedział się dr Marcin Wojewódka:

„Konsekwencją braku terminowego zawarcia umowy o zarządzanie PPK jest kara w wysokości 1,5% budżetu wynagrodzeń za rok poprzedni. Gdy więc firma wydała na wynagrodzenie 1 mln zł w ubiegłym roku, to teraz będzie musiała zapłacić 15 tys. kary” – powiedział ekspert, który dodaje – „dla niejednej firmy dotkniętej pandemią może być to poważne obciążenie”.

Radca prawny zauważa jeszcze jeden istotny czynnik:

„Co ciekawe, ten sam PFR, który teraz zamierza ścigać firmy, nie tak dawno tym samym firmom wypłacał pomoc z tarczy finansowej. Może więc się skończyć tak, że państwo będzie ściągać od firm pieniądze, które wcześniej im wypłaciło”.

„Gazeta Wyborcza” zaznacza też, że PFR już wysłało stosowne oświadczenia do 684 dużych firm zatrudniających co najmniej 250 pracowników oraz do 8616 firm zatrudniających co najmniej 20 pracowników. W ich przypadku były to papierowe wezwania. Od września natomiast mają być dostarczane za pośrednictwem elektronicznego systemu ZUS.

Nasze propozycje
Aktualności

Elektrownia jądrowa w Polsce. KGHM podpisuje umowę, minister odpowiada ws. konkretów

1 minut(y) czytania
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zacząć działać w przeciągu kilku najbliższych lat. Pewne informacje na ten temat zdradził minister klimatu Michał…
Aktualności

ZUS dostał potężną broń. Może żądać zwrotu za nienależnie pobierane świadczenia z odsetkami nawet z 5 lat

1 minut(y) czytania
ZUS uzyskał prawo do ściągania znacznie wyższych niż dotychczas odsetek. Chodzi o osoby, które pobierają nienależne świadczenia. Zmiany w prawie weszły w…
Aktualności

Google kupi biurowiec w Nowym Jorku za 2 miliardy dolarów

1 minut(y) czytania
Google zadecydowało o przeprowadzeniu zaskakującej transakcji. W samym centrum Nowego Jorku cyfrowy gigant kupi biurowiec za, bagatela, ponad 2 miliardy dolarów. Na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *